Все про сорго. Поява верхівкового листка та вихід волоті. Методи впливу на майбутній врожай

0

Приблизно через 45 – 50 днів після появи сходів стрімко наростає вегетативна маса, на 5–6 см за добу. Починають швидко рости міжвузля, триває інтенсивний ріст стебла та листя. Волоть повністю сформована і міститься в останньому верхньому листку, який згорнувся в трубочку. Поступово волоть збільшується, дозрівають генеративні органи. Посилено росте останнє міжвузля – ніжка волоті. Наприкінці – обгортка волоті розтріскується і виходить волоть.

Важливо! У фазі виходу волоті рослина інтенсивно споживає вологу та поживні елементи з ґрунту. Зазвичай запаси вологи у верхньому шарі ґрунту вже вичерпано, тому активізується робота кореневої системи, яка розташована в метровому шарі. Дефіцит вологи в цей період викликає затримку виходу волоті, ніжка волоті укорочується, що ускладнює збирання врожаю. В критичних ситуаціях (посуха та високі температури повітря) рослина впадає у вимушений спокій (анабіоз) і лише завдяки опадам відновлює ріст. Але за тривалих посух волоть може  взагалі й не вийти.

Таблиця 1. Приклади споживання вологи кореневою системою сорго, що міститься на різній глибині, в різних умовах росту (за даними американських вчених)

Глибина залягання кореневої системи (см) Активність кореневої системи (%) на різних глибинах (см) залежно від умов вирощування
Нормальні умови (без стресу) Помірний стрес Від помірного до великого стресу
0–30 31,4% 25,3% 7,5%
30–60 23,2% 18,9% 7,3%
60–90 18,4% 19,9% 14,8%
90–120 13,4% 17,9% 24,9%
120–150 7,6% 11,7% 24,4%
150–160 6,0% 6,3% 21,0%

 

Увага! Щоб уникнути небажаних наслідків, викликаних несприятливими погодними умовами:

  •  обирайте норму висіву, що відповідає запасам вологи в метровому шарі ґрунту;
  •  якщо вологи в метровому шарі ґрунту недостатньо, висівайте ранні низькорослі гібриди;
  • дотримуйтесь системи сівозмін, що дасть змогу максимально накопичувати вологу та раціонально її використовувати;
  • обов’язково включайте сорго в систему сівозмін господарства, що допоможе знизити будь-які ризики.

Таблиця 2. Споживання вологи рослинами сорго у різні фенологічні періоди

Стадія розвитку Споживання води за день (мм)
Від сходів до висоти рослин 30 см 4,1
Від 30 см висоти рослин до фази стеблування 6,8
Стебло фаза викидання волоті 7,43
Фаза викидання волоті молочна стиглість 6,35
Фаза молочної стиглості фаза воскової стиглості 5,1
Фаза воскової стиглості повна стиглість 3,3

 

Важливо!

* Вихід верхівкового листка може співпадати з появою другої хвилі попелиць.

* Пізні обробки гербіцидами можуть викликати деформацію останнього листка, за якої ускладнюється вихід волоті («ефект піхов»).

* У фазі виходу волоті рослина сорго покривається борошнистим нальотом, що є природним захистом від перегрівання, надмірного випаровування вологи, пошкодження попелицею та проникнення патогенів.

Як бачимо, сорго – унікальна культура, яка за розумного вирощування є рентабельною навіть в найнесприятливіших умовах. Тому, задумуючись над прибутковістю свого підприємства, зважуючи всі ризики, затрати та зиски, добрий господар завжди знайде місце в сівозміні для цієї культури, адже вона ростиме як на малородючих ґрунтах, так і на засолених чи еродованих. До того ж, ця культура просто незамінна в господарствах, що мають власне тваринництво, адже сорго – недороге джерело високопоживних кормів.

Щедрих Вам урожаїв!