Посилення позицій зарубіжних країн на вітчизняному ринку агротехніки загрожує національній економіці

0

Через зношеність техніки вітчизняних аграрних підприємств становить, яка, за різними підрахунками, становить від 50% до 80%, Україна є дуже привабливим ринком для зарубіжних виробників сільгосптехніки

Про це сказав завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», д.е.н. Олександр Захарчук, повідомляють у ННЦ.

Він нагадав, що рекордний обсяг імпорту сільгосптехніки – 1 млрд 342 млн дол. США – був зафіксований у 2008 році, коли в Україні стабільно розвивалася економіка та були більш доступні позичкові кошти. Другий за обсягами результат – 1 млрд 144 млн дол. США – був досягнутий у 2017 році за умов певної стабілізації економіки після тимчасової втрати частини територій та військових дій на Сході України.

“Обсяги імпорту агротехніки у 2019 році на суму 769,2 млн дол. США значно менші за досягнуті рекордні показники, що свідчить про низьку купівельну спроможність сільгосптоваровиробників, особливо малих та середніх розмірів” – вважає Олександр Захарчук.

Водночас, за його словами, в Україну все впевненіше приходять країни-провідні виробники тракторів та іншої сільськогосподарської техніки: США, Китай, Велика Британія, Німеччина, Франція та Нідерланди. Значне місце в забезпеченості технікою займають Польща та Білорусь.

Найбільше сільськогосподарської техніки Україна ввозить з Німеччини. Обсяги поставок з цієї країни нової та вживаної техніки у 2019 році склали 243,4 млн дол. США, що забезпечило Німеччині частку у 31,6 % у вітчизняному імпорті агротехніки.

Друге місце у топ-7 експортерів техніки для сільського господарства в Україну посідають США – 159 млн дол. США (20,6 %).

Третю позицію займає Польща. Торік вітчизняні аграрії закупили у цій країні сільгосптехніки на суму у 80,3 млн дол. США (10,4 %).

По 9 % у вітчизняному імпорті агротехніки мають Нідерланди (69,7 млн дол. США) та Китай (69,1 млн дол. США).

Поставки з Франції склали 58,1 млн дол. США (7,5 %), з Білорусі – 49,8 млн дол. США (6,5 %).

Загалом у вітчизняному імпорті переважає сільськогосподарська техніка північноамериканського походження – John Deere, Case, New Holland, Massey Ferguson, Challenger, Versatіle. А європейські виробники Claas та Deutz-Fahr навіть готові виготовляти трактори та іншу техніку в Україні.

Як відзначає експерт, Китай проводить наполегливу політику щодо входження на український ринок. “Ціна китайської техніки на 15-20% нижча навіть за ціни на вітчизняну техніку. Оскільки вони, першочергово, виробляють трактори малої потужності, тобто міні-трактори, їх продукція є надзвичайно привабливою для вітчизняних господарств населення, фермерських господарств та інших форм господарювання малих та середніх розмірів” – зазначає він.

Олександр Захарчук попереджає, що посилення позицій зарубіжних країн на вітчизняному ринку техніки для сільського господарства несе в собі загрозу національній економіці. Адже в останні роки залежність українських аграріїв від імпортованої техніки сягала від 80 до 90%.

“Критична імпортозалежність України у цій сфері сприяє значному відтоку валюти з країни, втраті позицій продукції вітчизняних машинобудівників на іноземних ринках, міграції кваліфікованої робочої сили за кордон та підриву економіки в цілому, констатував науковець. У разі припинення імпорту техніки або його обмеження, вірогідність якого підтвердила практика боротьби з короновірусом COVID-19, зарубіжна техніка не зможе задовольнити потреби вітчизняного агросектору, що призведе до скорочення обсягів сільськогосподарського виробництва” – підсумував експерт.