TRION – СУЧАСНИЙ КОМБАЙН, ЯКИЙ ВИПЕРЕДЖАЄ ЧАС

0
Віктор Марченко, канд. техн. наук, Agroexpert (Україна)
Тенденції створення новітньої високопродуктивної та надійної техніки для збирання зернових добре помітні у конструкціях нових самохідних зернозбиральних комбайнів TRION. Зібравши у собі сучасні підходи інженерної думки, вони досягли такого технічного рівня, який забезпечує надійну та високоефективну їх експлуатацію.

 

У новому сегменті комбайнів середнього класу компанія CLAAS пропонує модельний ряд TRION – нову лінійку, яка включає 11 моделей у діапазоні потужності двигуна 258 – 427 к.с. Серед них є не лише класичні машини – 500 та 600 серії з 5- та 6-ма клавішами, а й гібридні комбайни 700 серії з 1- та 2-роторами. До речі, найбільші гібридні sмоделі (TRION 730 і 750), крім колісної ходової системи, також доступні з напівгусеничним рушієм TERRA TRAC.

Комбайни TRION оснащені 6-циліндровими двигунами Cummins новітнього покоління з робочим об’ємом 6,7 та 8,9 л залежно від моделі. Ці двигуни мають низку позитивних з точки зору економії палива рішень, а саме: знижені до 1650 об./хв оберти колінчастого вала під час переїздів (режим руху дорогами) і система автоматичного регулювання вихідної потужності DYNAMIC POWER, котра видає рівно стільки потужності, скільки необхідно для роботи за поточних умов.

Спільною для всіх моделей TRION є дещо вдосконалена система обмолочування APS. Вона складається з прискорювального барабана діаметром 450 мм, молотильного барабана діаметром 600 мм та бітера. Оберти всіх барабанів синхронізовані між собою і залежать від встановленої оператором швидкості молотильного барабана. Таким чином досягається оптимальне співвідношення швидкостей під час проходження хлібної маси через молотарку. Родзинкою оновленої системи APS є можливість адаптувати не лише вхідне підбарабання, але й більшу частину основного підбарабання під конкретну культуру.

Вторинну сепарацію на TRION 640 та 660 виконує клавішний соломотряс, над яким встановлено інтенсифікатор MULTIFINGER SEPARATION SYSTEM (MSS), що рівномірно розпушує масу й підвищує продуктивність сепарації, особливо під час роботи з вогкою соломою. Вторинну сепарацію в TRION 730 здійснює один ротор, частота обертів якого може змінюватися від 400 до 1000 об./хв через бортовий комп’ютер CEBIS у будь-який час і незалежно від швидкості молотильного барабана.

Аби впоратися з високою пропускною здатністю, всі моделі TRION оснащені ефективною системою очищення JET STREAM з більшою площею решіт та продуктивним секційним турбінним вентилятором. Завдяки додатковій системі очищення 3D з активним поперечним керуванням верхнім решітним станом комбайн може ефективно працювати на схилах до 20%.

Аби отримати максимальну і незмінно високу продуктивність протягом дня, роботу TRION можна автоматизувати за допомогою широкого спектра інтелектуальних систем CEMOS AUTOMATIC, які подбають не лише про правильну швидкість (CRUISE PILOT), але й про коректні налаштування основних робочих систем, зокрема очищення (AUTOCLEANING), сепарація (AUTOSEPARATION) та обмолочування

TRION – СУЧАСНИЙ КОМБАЙН, ЯКИЙ ВИПЕРЕДЖАЄ ЧАС

Всі комбайни TRION обладнані зручною кабіною, в якій створено комфортні умови для роботи оператора. Це чудова оглядовість та повна шумоізоляція, регульована кермова колонка, зручне пневматичне сидіння, кондиціонер, система очищення повітря, магнітола, холодильник тощо. Кабіна повністю відповідає всім вимогам європейських стандартів безпеки. Завдяки 12-дюймовому терміналу CEBIS зручно зчитувати інформацію і налаштовувати основні систем комбайна.

Своїми враженнями від роботи зернозбиральних комбайнів TRION поділилися фахівці аграрної сфери, які одними з перших в Україні придбали ці агрегати. Ось деякі серед них.

Олексій Столяров, головний інженер СТОВ «Вікторія», Краснопільський район Сумської області:

TRION – СУЧАСНИЙ КОМБАЙН, ЯКИЙ ВИПЕРЕДЖАЄ ЧАС

– Свою господарську діяльність ми ведемо на площі близько 3000 га. Вирощуємо переважно різноманітні зернові культури, і для цього нам потрібна надійна та продуктивна техніка. Коли у 2021 році постало питання придбання універсального зернозбирального комбайна, який би міг якісно збирати всі культури, то ми обрали клавішний CLAAS TRION 660, адже маємо тривалий досвід експлуатації інших моделей комбайнів цього виробника, зокрема, у нас є гібридний TUCANO 570 та клавішний LEXION 670. Тож ми твердо вирішили, що коли будемо купувати комбайн, то лише CLAAS. І як показав час, не помилилися. На тому, щоб обрати клавішну модель, наполіг головний агроном нашого господарства.

Позитивними моментами цієї машини є висока продуктивність та чудова якість збирання. Пошкодженого після збирання зерна майже немає. До бункера зерно потрапляє чистеньким, якість його очищення настільки висока, що зерно не потребує додаткової первинної обробки від домішок. Комбайн дуже простий у налаштуваннях, зручний у роботі та в обслуговуванні.

Комбайн TRION 660, придбаний у офіційного дилера техніки CLAAS в Україні, показав себе як надійна та продуктивна машина. За час роботи комбайна у нашому господарстві жодної відмови не сталося. Комбайн дуже легко налаштовується із збирання однієї культури на другу. Дуже добре і головне ефективно працює система CRUISE PILOT, яка автоматично контролює швидкість комбайна відповідно до одного з трьох попередньо обраних режимів: круїз-контроль для забезпечення постійної швидкості, постійної пропускної здатності для послідовного завантаження всіх ключових вузлів, навіть за кардинально змінюваних умов комбайнування, та максимальної пропускної здатності з моніторингом втрат.

Оскільки машина нова, то інколи ми консультуємося у сервісних фахівців дилера. Усі налаштування, будь-які питання  що виникають під час роботи, дилер вирішує оперативно. Це дає змогу зосередитися безпосередньо на збиранні зернових.

Сергій Новак, керівник ТОВ «ЛСК-11», Сумський район Сумської області:

– На площі приблизно 1000 га ми вирощуємо озиму пшеницю, сою, соняшник та кукурудзу на зерно. Для збирання всіх цих культур потрібні зернозбиральні комбайни. Тривалий час ми використовували власний комбайн ДОН-1500. Але його робота нас не влаштовувала як за показниками ефективності, так і за якістю збирання. Втрати зерна були просто шаленими. Як ми не намагалися налаштувати систему сепарації й очищення, зменшували робочу швидкість тощо, але щоразу втрати зерна перевищували 7%.

Ми добре розуміємо, що аби уникнути втрат вирощеної продукції, збирання слід провести в стислі терміни. Тому коли підходить час жнив, все у господарстві максимально зорієнтоване на те, щоб вони тривали не більше 10 – 12 днів. А для цього потрібне належне забезпечення зернозбиральними комбайнами. Тож настала нагальна потреба поповнити наш комбайновий парк новим агрегатом. Тривалий час розмірковували, який комбайн придбати. Вивчали пропозиції, що надходили від дилерів та виробників техніки, аналізували різні варіанти, спостерігали за роботою зернозбиральних комбайнів, які працювали в інших господарствах, і зрештою надали перевагу клавішному зернозбиральному комбайну виробництва компанії CLAAS моделі TRION 660.

TRION – СУЧАСНИЙ КОМБАЙН, ЯКИЙ ВИПЕРЕДЖАЄ ЧАС

Одразу зазначу, що прийняли правильне рішення, придбавши у 2021 році цього красеня. За перші два сезони наш TRION 660 зібрав 1800 га. Зазначу позитивні сторони комбайна, які ми відчули під час роботи. Комбайн має досить високу продуктивність. Пропускна здатність машини дає змогу працювати на робочій швидкості до 8 – 9 км/год. Витрата палива при цьому становила 12 л/га на збиранні соняшнику, до 18 л/га на сої й озимій пшениці та 20 – 22 л/га під час збирання кукурудзи на зерно.

За час роботи у господарстві жодних серйозних нарікань щодо надійності роботи комбайна не виникало. Техніка працює без відмов, виконуємо лише планові технічні обслуговування. Сервіс дилера працює якісно та оперативно.