Шість міфів і помилкових переконань про сортування сміття

0

Екологічний спосіб життя зараз – це не просто модний тренд. Це один зі способів змінити нашу планету на краще. Проте не всі речі, пов’язані з еко-лайфстайлом, є очевидними.

Пропонуємо вам добірку еко-міфів від громадської організації “Україна без сміття”.

Зараз активно рекламують біорозкладні пакети. Чи існують пакети, які дійсно розкладаються, або це міф?

Абсолютно все на планеті розкладається, навіть пластик.  Але період, процес і наслідки у всіх різні.  Тому чисто теоретично, “біорозкладним” може бути будь-який пакет.

При виборі так званих “біорозкладних” пакетів варто звернути увагу на їх склад.  Повністю біорозкладні пакети виготовляють з кукурудзяного або картопляного крохмалю.  Такі пакети дійсно придатні для компостування.  Їх термін розкладання – від 8 місяців до 1,5 років.

Що не так з одноразовими стаканчиками для кави?  Їх можна здати на переробку?

Багато хто вважає, що звичайні стаканчики для кави або напоїв дійсно зроблені зі 100% паперу. Але це не так: більшість таких стаканчиків всередині покриті спеціальною плівкою з поліетилену.  Переробити їх непросто.  Існують одноразові стаканчики з крохмалю, вони вважаються більш екологічними.  Однак для їх розкладання потрібні спеціальні умови – компостування, і в наших кафе вони поки зустрічаються вкрай рідко.

Вихід із ситуації – багаторазова власна чашка.  З нею можна ходити майже в усі кафе і просити налити каву “в свою”.  Багато кав’ярень дають хороші знижки на каву в свій стакан, а це приємний бонус відповідального споживання.

Якщо ви раптом все ж випили каву зі звичайного стаканчика – не викидайте його.  Промийте і принесіть на станцію на переробку.

В Києві й області є багато сміттєпереробних заводів, але вони закуповують сміття за кордоном, а не використовують місцевий.  Чому так сталося?

Вони закуповують чисту сортовану вторсировину.  У нас, за різними оцінками, від 35 до 40 тисяч звалищ і полігонів, близько 6000 з них – легальні, все інше – це просто несанкціоновані гори сміття біля населених пунктів.  І всі вони завалені горами цінних вторинних ресурсів, які ніхто не намагався впорядкувати.

Недопалки від цигарок: чи правда, що вони зроблені з паперу, тому нешкідливі для екології? 

Багато хто помилково вважає, що цигарки масового виробництва зроблені з природних компонентів і повністю розкладаються.  Але це не так.  Абсолютна більшість цигарок містить фільтр, який зроблений із пластику, не підлягає переробці та, звичайно, не розкладається в природному середовищі.  Цей пластик називається ацетат целюлози.

Під дією сонячного світла або вологи сигаретні фільтри можуть розпадатися на мікропластик, який має в собі 7000 хімічних речовин. Згодом ці речовини потрапляють у воду або грунт.  Багато з них є токсичними самі по собі, а принаймні 50 є відомими канцерогенами.

Більш екологічний варіант – загортати тютюн в “самокрутки” використовуючи паперовий фільтр або купити трубку.

Чи можна викидати у сміття чайні пакетики?  Вони ж зроблені з паперу?

Більшість чайних пакетиків містять до 25% пластику. Для того щоб чайні пакетики зберігали свою форму в гарячій рідині, необхідно додати пластиковий полімер.

Коли ми кладемо пластиковий чайний пакетик у гарячу воду, токсичні речовини потрапляють у чай.  Хоча одна чашка такого чаю не принесе великої шкоди, звичка постійно пити з пакетиків може привести до проблем зі здоров’ям, особливо якщо ви заварюєте один і той же пакетик кілька разів.

Ці пакетики не переробляються через те, що вони містять пластик.  Вихід – розрізати їх, забирати чайне листя і здавати сам пакет на спалювання.

Насправді, дуже часто сам чай в пакеті неякісний.  Найкращий варіант – купити листя окремо й заварювати його в чайнику.  Так буде смачніше, корисніше і навіть дешевше.

З чого зроблені вологі серветки?  Їх можна здати на переробку? 

Вологі серветки містять пластикові волокна, які не підлягають біорозкладанню.  Як показують дослідження, такі серветки можуть бути токсичними.  Деякі дитячі серветки містять консерванти й ароматизатори, які не повинні вступати в контакт зі шкірою людини, зокрема шкірою немовлят і маленьких дітей.

Як замінити?  По-перше, для очищення рук до сих пір немає кращого варіанту, ніж мило і вода.  По-друге, протирати поверхні можна знову ж милом і ганчірочкою.  Також можна самостійно виготовити схожі серветки.  Все просто – бавовна + антисептик.  Таким чином ви зможете проконтролювати, які речовини контактують зі шкірою.