Фітосанітарний прогноз на озимих зернових культурах на квітень

0

Олена Попюк, завідувач агролабораторії ТОВ НВК «Ірлен»

Згідно з власними спостереженнями та даними моніторингу державних інспекцій захисту рослин, у посівах зернових культур більше як 25% рослин уражені септоріозом, борошнистою росою, фузаріозною кореневою гниллю та іншими грибними хворобами.

Мінливі погодні умови (зниження температур до ±10°С та підвищення вологості повітря до 80–100%) призводять до послаблення рослин, що своєю чергою стає «відкритими воротами» для грибних захворювань. Ситуація ускладнюється тим, що декілька видів патогенів активізуються майже водночас, і на одному полі може бути не одна, а декілька захворювань зі змішаними симптомами. Тож поговоримо детальніше про хвороби, які зберігатимуть основне поширення на зернових культурах упродовж квітня 2017 року.

Септоріоз листків

Хвороба проявляється на листках та поширюється на інші надземні органи. Симптоми –сіруваті плями продовгуватої форми. За інтенсивного розвитку захворювання плями зливаються і на них хаотично розміщуються крапки-пікніди. Таке покриття призводить до некрозу та уражує більше половини листкової поверхні.

За раннього розвитку хвороби шкодочинність найвища. Це пояснюється тим, що засихання листків та утворення нових значно затримує розвиток рослини. Хвороба спричинює збільшення кількості плюсклого насіння та зниження маси тисячі насінин майже в 1,5 рази.

Недобір урожаю може сягати до 30% і навіть більше.

Борошниста роса

Хоча хвороба більш характерна для осіннього розвитку культур, утім, масового поширення набуває навесні та «супроводжує» рослину-господаря протягом усього періоду вегетації. Спочатку патоген проявляється у вигляді матових плям, а згодом набуває вид білого пухкого нальоту. Цей наліт із часом буріє та вкривається чорними плямами-пікнідами.

Інтенсивний перебіг хвороби сповільнює розвиток кореневої системи, зменшує кущистість рослини та значно затримує процес колосіння.

Недобір урожаю може сягати до 50% і навіть більше.

Фузаріозна коренева гниль

Особливістю хвороби є те, що збудник починає уражувати корінь, а потім поширюється наземною частиною стебла. На уражених рослинах спостерігається побуріння тканин та розростання коричневих смуг, які зливаються в одне ціле. Першим візуальним симптомом стає побуріння основи стебла. Зазвичай це означає, що коренева система майже повністю зруйнована. Найінтенсивніше коренева система уражується за надмірної вологості ґрунту (понад 40%).

Хвороба спричинює ламкість стебел та утворення недорозвиненого колосу з плюсклим зерном. Недобір урожаю може сягати до 30% і навіть більше.

Причинами виникнення захворювань часто стає перезимівля патогенів на рослинних рештках, тривале зберігання їх у ґрунті та заражене насіння.

Повністю вберегти рослини від ризику зараження просто неможливо, адже крім того, що патогени тривалий час зберігаються у ґрунті, вони ще й поширюються повітряно-крапельним шляхом. Цей факт унеможливлює будь-який доступний захист, окрім обробки фунгіцидами.

Фітопатологічний аналіз

Якщо ви зіткнулися з хворобами на своєму полі, то варто провести аналіз рослин, який виявляє збудника грибних захворювань. Таким є фітопатологічний аналіз, який дає змогу розпізнати, який саме патоген наявний на рослині та яке їх співвідношення (якщо патогенів декілька). Для визначення збудника хвороби агролабораторія використовує спеціальне обладнання з 1000-кратним збільшенням. Завдяки такій технології патогени для фітопатологів виглядають.

В агролабораторії надають дані щодо стадії розвитку патогену: інкубаційна (збудник хвороби є, але проявів немає), початкова (ураження незначне), розпал хвороби (ураження значне) та послаблення діяльності збудника хвороб.

Тож якщо ваші посіви на вигляд здорові, профілактичне діагностування допоможе виявити наявність та вид пасивного патогену. Збудник може бути неактивним у момент проведення аналізу, а за сприятливих умов спалахнути епідемією та призвести до втрат навіть 100% урожаю.

На основі результату аналізу ви зможете прийняти рішення, який фунгіцид слід використати та з яким збудником грибного захворювання «вести боротьбу». Адже нині представлена велика кількість фунгіцидів і вибір потрібного часто призводить до труднощів, а іноді й до прийняття неправильного рішення.

Тому варто періодично проводити аналіз рослини на зараженість хворобами, аби мати чітке уявлення того, що відбувається з вашими посівами та чого слід очікувати на момент збирання врожаю.