Від класики до модерну

0

Віктор Марченко, канд. техн. наук, Agroexpert (Україна)

Наприкінці березня цього року асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» організувала та провела перший модуль демонстрації агротехнологій, який був присвячений показу в роботі техніки для передпосівного обробітку ґрунту.

Місцем проведення заходу обрали ТОВ «АгроКІМ» – одне з господарств Прилуцького кластеру агрохолдингу ІМК (Індустріальної Молочної компанії), що на Чернігівщині. На полі продемонстрували свою роботу машини 10 міжнародних лідерів-виробників ґрунтообробної сільськогосподарської техніки.

Гості заходу – а це аграрії Чернігівської та сусідніх областей – були приємно вражені тим, що їм репрезентували. Не будемо детально зупинятися на кожному з показаних агрегатів, лише відзначимо, що гості заходу побачили в роботі 15 машин для передпосівного обробітку ґрунту. Демонстрували різноманітні машини – від класичних передпосівних агрегатів «Система-Компактор» та «Система-Корунд» від компанії LEMKEN до новітніх сучасних, наприклад агрегатів вертикального обробітку ґрунту «Турбо-Макс» від заокеанського виробника Great Plains. Тож розглянемо найцікавіші, якість роботи яких отримала схвальну оцінку гостей.

System-Kompaktor

Універсальний комбінований агрегат System-Kompaktor, який виконує передпосівну підготовку ґрунту, має робочу ширину від 3 до 12 м. Це знаряддя ідеально готує посівне ложе на глибину від 2 до 15 см. Характерною особливістю цих агрегатів є те, що вони якісно готують ґрунт під сівбу дрібнонасінних культур на глибину від 2 см.

Робочими органами машин System-Kompaktor є два ряди стрілчастих лап, два пластинчастих котки, два вирівнювальних бруси та кільчасто-шпоровий коток. Стрілчасті лапи розпушують ґрунту на точно встановлену глибину, адже вони встановлені таким чином, що працюють горизонтально і не порушують нижній вологонесучий шар, зберігаючи при цьому вологу під насіннєвим ложем. Планчасті котки подрібнюють і кришать ґрунт, а бруси вирівнюють посівну площу. Кільчасто-шпоровий коток прикочує та ущільнює шар ґрунту над насіннєвим ложем.

System-Korund

Універсальний комбінований агрегат передпосівного обробітку ґрунту System-Korund комплектують різноманітними стрілчастими лапами, що дає змогу їм демонструвати свої можливості незалежно від виробничих умов.

Агрегати System-Korund виготовляють із кількістю секцій (шириною 1,5 м) від двох до шести, що забезпечує ширину захвату в межах 3 – 9 м. Агрегати виробляють лише в навісному варіанті. Паралелограмне навішування робочих секцій забезпечує рівномірну глибину обробітку ґрунту. Рама агрегату виготовлена з високоякісної пружинної сталі й витримує великі ударні навантаження.

Агрегат комплектують двома можливими варіантами робочих секцій – із пласкими або пружинними зубами. Відстань між зубами становить 60 мм. Така комбінація зубів створює ефект рівномірного розпушування за поверхневого обробітку ґрунту.

Presto

Легкі напівнавісні дискові борони Presto компанії Maschio Gaspardo (Італія) розроблені для поверхневого обробітку ґрунтів. Диски ріжуть післяжнивні рештки та перемішують їх із ґрунтом, забезпечуючи однорідну масу. Розташовані в 2 ряди диски діаметром 510 мм рівномірно обробляють ґрунт за всією робочою шириною машини.

На оброблених ґрунтах борони Presto застосовують для передпосівного обробітку ґрунту, оскільки вони вельми придатні для неглибокої й дуже швидкої підготовки насіннєвого ложа. Трубчастий коток діаметром 450 мм подрібнює грудки та створює необхідне ущільнення ґрунту, щоб запобігти випаровуванню вологи, та формує рівномірний фон для сівби.

Велика робоча ширина (6 м) і швидкість обробітку до 15 км/год забезпечують високу продуктивність машини. З’єднання рами з дисками за допомогою SilentBlock дає змогу ідеально готувати насіннєве ложе та забезпечує комбінований обробіток ґрунту.

Joker RT

Німецька компанія Horsch виготовляє компактні дискові борони Joker RT, які добре працюють на передпосівному обробітку ґрунту. Машини виготовляють у п’яти модифікаціях із робочою шириною захвату від 4,75 до 12,25 м. Новими опціями цих машин є гідравлічне регулювання глибини ходу дисків та вирівнювальна дошка CrossBar. Борони Joker ефективно працюють на великих швидкостях, а відтак мають високу продуктивність. Завдяки агресивним зубчастим вирізним дискам діаметром 520 мм та відносно великій власній вазі, якість обробітку ґрунту боронами Joker RT завжди залишається високою.

На одному кронштейні машини кріпляться два диски, що сприяє кращій прохідності. Широкі гумові амортизатори, які не потребують технічного догляду, дають змогу під час роботи витримувати постійний кут атаки 17°, добре копіювати поверхню поля і захищати від можливих пошкоджень. Завдяки алюмінієвим кліпсам, що встановлюють на штоки гідравлічних циліндрів, зручно регулюється глибина обробітку.

Turbo-Маx

Дисковий культиватор Turbo-Маx максимально ефективно подрібнює та загортає рослинні рештки, вирівнює ґрунт, знищує бур’яни, а також руйнує підґрунтовий ущільнений горизонт. Хвилі турбодисків діаметром 510 мм входять у ґрунт у вертикальному положенні, що забезпечує ліпше їх проникнення у верхній шар. Агрегат виконує обробіток ґрунту на глибину до 15 см. Після його проходу на поверхні поля залишається однорідний подрібнений мульчований шар.

Диски Turbo-Маx встановлені на відстані 19 см один від одного по фронту машини. Залежно від польових умов за допомогою гідравліки диски можуть під час руху змінювати кут атаки від 0 до 6°. Клапан довантаження перерозподіляє вагу з центральної секції на бокові, забезпечуючи постійний рівномірний тиск на ґрунт усією шириною машини. Дві батареї дисків встановлені на рамі машини таким чином, що задня зміщена відносно передньої.

На завершення

Під час демонстрації спеціалісти компанії і дилерських центрів поінформували аграріїв про особливості експлуатації та гарантійного обслуговування техніки, а також терміни її постачання.

Аграрії, які відвідали цей захід, відзначили потребу й важливість таких демонстраційних показів. Коли є змога побачити машину в роботі, а не на виставковому стенді, швидше приймаєш правильне рішення щодо її придбання. І, як правило, такі рішення є слушними.