Підсумки сезону по пшениці НС 40 С

0

Постійні посушливі умови і дефіцит вологи є вирішальними для формуваня майбутнього врожаю сільськогосподарський культур. Особливо чутливою є озима пшениця, для проростання насіння якої волога потрібна вже восени. Особливо значення мають сорти, які попри обмежувальні чинники можуть формувати гідну урожайність.

В липні цього року  Україну відвідали селекціонери з  Інституту польових та овочевих культур в м. Нові Сад (Сербія):  координатор науки і наставництва інституту, автор сорту озимої пшениці НС 40 С та багатьої сортів, які зареєстровані в країнах ЄС, доктор с.-г. наук, професор Србіслав Денчіч; науковий співробітник відділу селекції сої, доктор с.-г. наук Воїн Джукіч та керівник відділу зернових культур, науковий консультант по фітопатології, доктор Радівой Йевтіч. Вчені вивчають особливості вегетаційного періоду в різних климатичних зонах сорту озимої пшениці НС 40 С та сортів сої сербської селекції (про них ми розповімо в наступних випусках), в тому числі в Україні. Спільно з ТОВ «Агро Арена», ексклюзивним дистриб’ютором з продажу насіння озимої пшениці НС 40С в Україні та ТОВ «Альянс Кемікалз» (ексклюзивний імпортер в  Україні) обстежили посіви перед збиранням.

Прогнози на осінь

В останні десятиліття через глобальне потепління підвищується температура та випадає менше опадів. Яскравими прикладами є посуха в Україні в період з кінця літа до початку осені 2015, 2016 років. Нинішні запаси вологи   та прогноз на осінь цього року свідчать про високу ймовірність повторення ризиків посухи під час посівної. Класичні європейські сорти пшениці озимої, чутливи до вологи і в таких умовах не можуть розкрити свій потенціал урожайності та забезпечити економічну ефективність вирощування.

Європейська генетика чутлива до посухи

Цього року середня врожайність пшениці озимої в Україні становила 41,5 ц/га. Причиною цього є посушливі умов не тільки в період наливу зерна, але і під час сівби. Так, восени минулого року пшениця не зійшла на великих площах. До того ж рослини не розкущилися до зимівлі та мали слабку кореневу систему. За відновлення весняної вегетації стан більшості посівів був незадовільним. Головний місяць для формування стеблової маси пшениці – квітень був надто холодним і  посушливим в більшості регіонів України. Такі умови є ненайкращими для генотипів європейської селекції. Під час їх створення не врахували вплив частих посух, через які повністю не розкривається генетичний потенціал сорту. Тому особливо актуальним є підбор посухостійких сортів пшениці озимої, які змогли б дати стабільні високоякісні врожаї.

Урожайність від 60 ц/га

Однак агрономи холдингу ПАТ «Миронівський хлібопродукт» знайшли свій  унікальний сорт пшениці озимої НС 40 С в Інституті польових та овочевих культур в м. Нові Сад (Сербія), який в складних умовах 2017 року мав  урожайність 60,0 ц/га на площі 5 000 га. При цьому на окремих полях урожайність сягала більше 88 ц/га. Вирішальним для отримання такого урожаю була норма висіву 6 млн. зерен на 1 га, пов’язана перш за все з невеликим колосом і завжди виповненою не великою, але важкою зернівкою.

Найвищий урожай, – 73 ц/га отримали в філії «Перспектив» ПАТ «Миронівський хлібопродукт» в Івано-Франківській області. Також НС 40 С непогано вродив у ТОВ «Урожайна країна» в Сумській області, який попри ненайкращий фізіологічний стан навесні та попередник соняшник сформував понад 6 т/га зерна 2 – 3 класу завдяки дотриманню правильних і ефективних технологій. В Київській області господарство ТОВ «Агро С», що  розташоване на лівому березі Дніпра, на піщаних та супіщаних ґрунтах зібрало 65,8 ц/га (попередник – соя), що на 2 тони більше, ніж у сусідніх господарствах.

Пластичність до умов та попередників

Сорт НС 40 С створили в рамках програми пластичних та адаптивних сортів для різних ґрунтово-кліматичних умов для сівби після різних попередників. Це відрізняє його від сортів європейського екотипу, які висівають з значно меншими густотами і виключно по кращим попередникам. Під час створення сорту враховували посушливі умови в період наливу зерна, що характерно  для умов Сербії та України. Як бачимо з таблиці в Україниі найпосушливішими були Черкаська та Чернігівська області. В цих регіонах вологи не вистачало ще з осені, а попередником був соняшник, що і вплинуло на кінцеву врожайність.

Нині сорт НС 40 С висівають в різних країнах світу, навіть в Узбекистані, де завжди посушливі екстремальні умови в період дозрівання.

Також, зважаючи дефіцит опадів в осінній період вельми актуальним є підбір попередників ріпаку озимого для накопичення в ґрунті достатньої для проростання продуктивної вологи. Тому,  на перший план виходять культури та  сорти, які швидко дозрівають. В 2016-2017 роках на підприємствах ПАТ «Миронівський хлібопродукт» провели дослідження щодо впливу відомого європейського сорту пшениці озимої та сорту НС 40 С на урожайність гібридів ріпаку озимого. Так після НС 40 С урожайність ріпаку озимого становила 49,2 ц/га, а після попередника європейського сорту – 38,7 ц/га, різниця становила 10,5 ц/га. Економічна ефективність тут зрозуміла, навіть без наведення розрахунків. Тому, в ланці сівозміни ріпак озимий – пщениця озима, де місце займає сорт НС 40 С, економічну ефективність (EBIDTA) необхідно рахувати за 2 роки, і тоді буде сенс займатися цими культурами, без крайнощів із нішевими  культурами.

Таким чином,  обираючи технологію для господарства, не потрібно «ганятися» за розрекламованими та модними оригінаторами та примарними обіцянками урожайності більше 10 т/га зерна пшениці, а акцентувати увагу на отриманні максимального прибутку з мінімізацією ризиків втрати вкладених коштів в цілому в сівозміні. Досвід підприємств ПАТ «Миронівський хлібопродукт» та тривала історія співпраці з сербським інститутом є запорукою в отриманні високих результатів в вирощуванні озимої пшениці, яка для багатьох господарств з кожним роком стає більш соціальним проектом, чим агробізнесом.

Урожайність сорту НС 40 С в різних областях України.

ОбластьПлоща, гаУрожайність ц/га
Вінницька143961,43
Івано-Франківська98673,02
Київська3465,80
Кіровоградська853,00
Львівська93363,97
Сумська15868,50
Хмельницька64961,07
Черкаська40839,00
Чернівецька23355,96
Чернігівська2145,00
Всього492462,30