Хавьєр Понянте: Точне землеробство неможливе без знання історії поля

0

Заступник директора з комерційних питань компанії «Агросем». ТОП-менеджер, міжнародний експерт у галузі інноваційних технологій та провідних систем ведення сільського господарства. Професіонал з унікальним досвідом впровадження інновацій.

Основним викликом ХХІ століття є виробництво більшого обсягу якісних продуктів без зростання витрат на ресурси. Ця тенденція зумовлює активне впровадження інноваційних рішень в техніку, технології та сервіс. Саме з їх використанням кожен аграрій зможе навчитися правильно накопичувати інформацію, збирати дані, налаштувати техніку.

Перед впровадження систем точного землеробства раджу продумати, що саме ви хочете оптимізувати, хто буде цим займатися і хто відповідатиме за результат. А ще – розпишіть алгоритм виміру результатів.

Якщо ви неправильно посієте, то жодна інновація не зможе виправити помилки. Якщо ви неправильно налаштуєте комбайн, зберете дані карт урожайності й потім їх ще й некоректно обробите, – дрон не допоможе. Помилки зможе виправити лише людина, яка достеменно знає, які робочі кроки було зроблено.

Часто ті, хто хоче запровадити точне землеробство, не розуміють, що саме їм потрібно. Вони і гадки не мають, який результат отримають.

Про становлення як особистості

Із самого дитинства любив поле, цікавився фермерством. Канікули зазвичай проводив у дідуся: із 7 років вже водив трактор, їздив верхи на конях. На фермі не вистачало коней, а щоб підганяти худобу на випасі задіювали трактор. Дідусь мені його й доручав. Так я відчував себе дорослим.

Навчався у школі з нахилом на вивчення іноземних мов. У 17 років розмовляв 4 мовами. Вчився в школі у першій половині дня іспанською, після обіду – англійською. Останні 6 років додалися ще французька та італійська мови. Маю кембриджський сертифікат з англійської. Вдома розмовляли іспанською.

Вже в ранньому віці знав поле «від А до Я» і тоді навіть не догадувався, що в голові мав карту поля (це не зовсім така карта, яку може «намалювати» інновація).

Майбутній фах обирав між фінансовим та сільськогосподарським напрямами. Перемогла любов до сільського господарства, адже там стільки всього цікавого, нового і незвіданого!

Сім років вчився на інженера-агронома в Національному університеті Кордови. Під час навчання одночасно працював. На своїй першій роботі працював бригадиром, мав у розпорядженні трьох механізаторів, вантажив мішки. Мені тоді було 23 чи 24 роки.

В Аргентині робота бригадира трохи інша, ніж в Україні: на посівну ми виходили в поле на два тижні і жили там.

Найбільше всього я навчився в механізатора на моїй першій роботі. Це чоловік без технічної освіти, але з багаторічним досвідом роботи. Він знав техніку, як власні п’ять пальців, умів налаштувати будь-який агрегат. І тепер, як і він, передаю свій досвід впровадження інновацій ТОПовим агрокомпаніям.

Ще до закінчення навчання консультував сільськогосподарські підприємства.

 

Про професійний досвід у Європі

Після закінчення навчання планував зробити паузу в роботі приблизно на рік, але вже за два місяці мене запросили бути начальником виробництва агрохолдингу з площею 6000 га у двох регіонах.

Аргентинський національний інститут досліджень агротехнологій INTA (Instituto Nacional de Tecnología Agropecuaria) запросив приєднатися до проекту з розвитку та впровадження нульового обробітку землі. В Росії в той час про цю технологію знали мало (до речі, саме там я вперше побачив плуг). Вже в літаку дізнався, що друга країна для впровадження проекту – Казахстан. Згодом працював на проектах у Молдові.

У Київ вперше приїхав 9 чи 10 років тому в складі державної аргентинської делегації. В Україні на той час сільське господарство було на значно вищому рівні, порівняно з Росією та Казахстаном.

З початку 2018 року займаю посаду заступника директора з комерційних питань в компанії «Агросем». Допомагаю українським агровиробникам модернізувати техніку і робочі процеси.

Про успіх

Я завжди задоволений своїми результатами: чи то Казахстан, чи Україна, чи будь-яка інша країна. Не можу сказати, який із проектів був найвдалішим чи найскладнішим.

Немає єдиного рецепту успішного впровадження інновацій, до кожного слід підходити індивідуально. А все тому що в різних регіонах та за різних умов інновації працюють по-різному, немає єдиного сценарію зробити господарство успішнішим за інші, проте підвищити його ефективність можна завжди.

Результати говорять самі за себе: зменшення пересіву до 1%; забезпечення здорового розвитку культур; окупність технологій уже в перший рік використання; економія палива, часу, людських ресурсів та грошей; забезпечення можливості відстежувати й контролювати роботу в полі з комфортного кабінету; можливість працювати в будь-яку погоду та за різних умов.

Моє завдання – не нав’язати агрокомпаніям інноваційні продукти чи технології, а показати, що за їх наявності можна підвищити рівень своєї компанії.

У 2017 році у світі мало хто знав, що таке карта урожайності, а я вже впроваджував їх в Казахстані. Тамтешніх аграріїв було важко переконати щодо доцільності точного землеробства, але в мене це вдалося.

Зараз в Аргентині, якщо в тебе немає карти урожайності, жодна з компаній, які надають послуги з механізації, не працюватиме з фермером, адже точне землеробство не можливе без знання історії поля.

Про перспективи

Бачу такі перспективи для України в наступні роки – впровадження технології диференційованого посіву й живлення. Для цього варто бути «підкованим» інноваційно: варто знати історію полів, періодично аналізувати ґрунти, зрештою, мати добрих партнерів, які визначають вміст поживних речовин у рослинах, ґрунті та, звісно, якісні лабораторії. А ще – вміти систематизувати, обробляти дані, тобто зробити перші кроки, для того щоб диференційоване внесення спрацювало.

Аграріїв слід навчати технологіям бережного поводження із землею. Я розповідаю про no-till, бо знаю, що він працює всюди.

Notill – це рішення проблем здоров’я ґрунту. Свого часу воно допомогло зупинити деградацію ґрунтів у Аргентині. Українські аграрії мають усвідомити: якщо не почати зберігати ґрунт, то його ресурси вичерпаються.

Крім добрих урожаїв, українським аграріям побажав би ділитися знаннями одне із одним. Адже обмін досвідом – це важлива складова розвитку.

Досьє

Хавьєр Понянте. Аргентинець. ТОП-менеджер, міжнародний експерт у галузі інноваційних технологій та провідних систем ведення сільського господарства. Розвивав господарства в Аргентині, Уругваї, ПАР, РФ, Казахстані, Молдові та Україні.

Життєва ціль – сприяти сільському господарству, впроваджуючи інновації, ділитися досвідом та збільшувати прибутковість агробізнесу.

Кредо. «З розвитком технологій розвивай і господарство».

Знає все до деталей про системи точного землеробства і їх впровадження.