Фітосанітарний прогноз для кукурудзи і соняшнику

0

Олена Попюк, завідувач агролабораторії ТОВ НВК «Ірлен»

Природа цієї весни невпинно диктує свої правила погоди. Для всіх стали несподіванкою різкі перепади температури повітря (від +20 до -3°С), не винятком був і травневий сніг під час сівби соняшнику, кукурудзи, сої та інших культур.

А на тих полях, де вже з’явилися тендітні сходи, спостерігали пошкоджений низькими температурами листковий апарат рослин (знебарвлення, гофрування, антоціанове забарвлення, деформації). Безумовно, все це призводило або до загибелі посівів, або до стресового стану, що негативно позначилося на здатності рослин протистояти хворобам.

Кукурудза

Якщо ж різкі перепади температури негативно впливають на ріст і розвиток рослин, то на збудників грибів роду Fusarium мають позитивний вплив та навіть сприяють поширенню й розвитку патогену. Фузаріоз є однією з основних проблем у посівах кукурудзи. Хвороба проявляється у вигляді кореневої гнилі, а на качанах – у вигляді білого або рожевого нальоту. Сім’янки темніють, втрачають блиск, стають пухкими і руйнуються. Варто пам’ятати, що деякі гриби роду Fusarium продукують мікотоксини, які небезпечні для тварин та людей.

Захворювання проявляється на більшості с.-г. культур, що спричинює накопичення інфекції в ґрунті. Насіння і рослинні рештки також є джерелами хвороби. Втрати врожаю від збудників роду Fusarium можуть становити 50–60%.

У період сходів кукурудза схильна до розвитку пітіозної кореневої гнилі. Захворювання часто поширене в районах із високим рівнем вологості. Розвитку хвороби коренів кукурудзи також сприяють важкі ґрунти. Захворювання уражує кореневу систему кукурудзи, внаслідок чого рослини «випадають». Також протягом усього вегетаційного періоду може відбутися зниження енергії росту кукурудзи.

Джерело інфекції – ґрунт, рослинні рештки, насіння. Втрати врожаю можуть становити 20–30%.

Соняшник

Такі стресові умови також негативно впливали на сходи соняшнику. Ослаблені рослини – це відкриті ворота для патогенів, які без особливих зусиль можуть розвивати свій інфекційний початок.

Молоді сходи (в яких на стеблі до шести листків) найбільше схильні до захворювання на склеротиніоз за температури повітря 16–18° С і в період тривалої вологості. Тоді на стеблах, сім’ядолях і основах листя утворюється білий наліт із повстяною поверхнею. Коли хвороба прогресує, то уражені тканини відмирають, рослина переломлюється і незабаром також гине.

Основним джерелом інфекції є склероції в ґрунті й насіннєвому матеріалі. Захворюванню сприяють затяжні дощі, низька температура, загущені посіви, бур’яни. Втрати врожаю можуть становити 30–40%.

У 2016 р. для південного, центрального і східного регіонів нетиповим був масовий розвиток (епіфітотії) пероноспорозу, або несправжньої борошнистої роси (НБР). Згідно з деякими прогнозами, літо буде дощове й холодне, а це означає, що прояву НБР не уникнути, адже в ґрунті залишилася велика кількість інфекції. Захворювання має шість форм розвитку, найпоширенішою є друга: укорочені міжвузля, карликовість рослин, білий наліт на нижньому боці листка, потовщені стебла й нерозвинені кошики. Патоген інфікує як молоді рослини (фаза сходів), так і більш пізні (фаза цвітіння – наливання). Це дуже небезпечна хвороба, позаяк із нею дуже складно боротися, до того ж вельми важливо почати лікування посівів за прояву перших симптомів.

Джерелом інфекції слугує насіннєвий матеріал (де збудник зберігається в сім’янці або під оболонкою), ґрунт і рослинні рештки. Втрати врожаю можуть становити до 100%.

Погодні умови мають дуже великий вплив на розвиток хвороб с.-г. культур і, на жаль, впливати на них ми не можемо. Однак у наших силах дотримуватися основних заходів, які знизять ризик інфікування, а це: вибір відповідного протруйника для насіння, дотримання сівозміни, профілактичні обробки посівів фунгіцидами, внесення оптимальних доз добрив, своєчасні агротехнічні заходи. Тож дотримуйтесь цих заходів – і за підсумками збирання врожаю кожен побачить позитивний результат.