Зрошувальні системи WESTERN завойовують прихильність українських аграріїв

0

Необхідною умовою для отримання високих, стабільних урожаїв, а отже, високих прибутків, у зонах недостатнього зволоження є використання зрошувальних систем. Але обрати оптимальний варіант для кожного підприємства ціла дилема. Зупинимося на перевагах WESTERN. 

2

Компанія АМАКО – структурна одиниця великого міжнародного бізнесу Alkhorayef Group є одним із найбільших дилерів в Україні з продажу сільськогосподарської, будівельної техніки та комерційного транспорту. Дистрибуційна мережа АМАКО представлена в 14 регіонах України. Основними напрямами діяльності є продаж запчастин до імпортної с/г техніки, післяпродажеве гарантійне та післягарантійне сервісне обслуговування, продаж техніки і зрошувальних машин. Системи WESTERN вже стали добре відомими серед українських виробників сільгосппродукції.

Особливо актуальне питання іригації для південних регіонів, де усе сприяє рентабельному вирощуванню сільгоспкультур – і родючі українські чорноземи, і роботящі руки аграріїв. Ось тільки у Херсонській області налічується понад 426 тис. га зрошувальних земель, що становить 21,6% від загальної площі сільгоспугідь і є гарантованим страховим фондом у продовольчому та ресурсному забезпеченні регіону у посушливі роки.

Основу зрошуваного землеробства України забезпечують великі державні зрошувальні системи, найбільші з них – Каховська, Краснознам’янська, Інгулецька, Північно-Кримський магістральний канал та ін. Зрошувальна система – це комплекс функціонально взаємопов’язаних гідротехнічних споруд, машин і механізмів, водойм, лісонасаджень, ліній зв’язку й електропередач, шляхів та інших споруд, необхідних для забезпечення і підтримання оптимального водного, повітряного, поживного та теплового режимів ґрунтів задля одержання високих сталих урожаїв сільськогосподарських культур на основі підвищення родючості ґрунтів, продуктивного використання сільськогосподарської і меліоративної техніки.

Кожен сучасний аграрій знає, що для отримання високих, якісних та стабільних урожаїв необхідно підтримувати тепло-волого-повітряний баланс ґрунту і температурно-вологостійкий баланс повітря протягом усього періоду вегетації сільгоспкультур.

Не стало винятком і провідне агропідприємство ТОВ «ТД Продексім», що входить у корпорацію аграрних компаній «Продексім». Компанія успішно працює з 2000 року і є одним із найбільших виробників й експортерів сільськогосподарської продукції (соя, кукурудза, соняшник та ін.) у Херсонській області. У міру свого розвитку підприємство планомірно розширює географію і масштаби виробничої діяльності. Одним із основних видів діяльності товариства є вирощування бобових, злакових та олійних культур на площах понад 4200 га,  з них 3200 га – на зрошенні.

Наразі спеціалісти «Продексіму» мають чудовий досвід вирощування с/г культур у зоні ризикового землеробства в умовах зрошення, де такі високорентабельні культури, як кукурудза та соя взагалі не вирощують на богарі (вид рільництва, за якого оброблювані землі не поливають, а чекають дощів – Ред.). Виробнича база господарства розташована у селі Заозерне Каховського району, де й працюють зрошувальні машини WESTERN, про переваги яких ми й розповімо у цій статті.

Зрошувальні системи WESTERN: досвід аграріїв Херсонщини

Фахівці АМАКО поспілкувалися із провідними фахівцями ТОВ «ТД Продексім», а саме з головним гідротехніком Володимиром Павловичем Малишенком та головним агрономом Ігорем Вікторовичем Зіком, і дізналися, які культури вони вирощують, який використовують режим зрошення та які поливальні системи використовують у господарстві. Також з’ясували, наскільки запровадження іригації ефективне у цій зоні, та який термін окупності зрошувальних систем на практиці.   

Розкажіть, будь-ласка, про досвід використання систем зрошування у вашому господарстві.

Сучасні зрошувальні системи ми почали встановлювати два роки тому. До цього в нас були дощувальні машини ДМУ «Фрегат», які рухались завдяки тиску води в системі. Приміром, у селі Заозерному, в якому під зрошення відведено 1045 га, раніше застосовували 19 зрошувальних машин ДМУ «Фрегат».

Нині в Херсонській області маємо Ольгівську, Заозернівську та Володимиро-Ільїнську зрошувані ділянки, де відповідно працюють 19, 15 і 13 фрегатів. Тобто загальна площа під поливом становить більше 3200 га. Плануємо розширити площі зрошуваних ділянок, а машини ДМУ «Фрегат» уже застаріли і після 30-річної експлуатації, звісно, почали виходити з ладу, тож задля підвищення енергоефективності ми вирішили їх замінити на сучасне зрошувальне обладнання. Відтак два роки поспіль ми міняємо старі фрегати на нові зрошувальні машини. Перші кругові машини WESTERN (521 і 700 м) нам поставила саме компанія АМАКО.

– Чи стала кращою якість поливання, відтоді як ви почали застосовувати нові зрошувальні машини? Якого ефекту вдалося досягти, застосовуючи їх на своїх полях?

Завдяки цим машинам ми отримуємо максимально рівномірне поливання, ну а звідси – рівномірні густі сходи та ідеальні посіви. Порівняно з попередніми зрошувальними машинами, ми досягаємо вищої ефективності самого процесу, позаяк машини WESTERN мають високий показник стабільної роботи та набагато нижчий коефіцієнт випаровування води під час поливання завдяки сучасним розпилювачам та їхньому оптимальному розташуванню.

– Наскільки нам відомо, окрім зрошувальних земель у вас є ще й богарні. Які культури Ви вирощуєте під поливом, а які на богарних землях?

Сою, кукурудзу, соняшник – тільки на зрошуваних землях. На богарі вирощуємо пшеницю, ячмінь, ріпак. Хоча останній сіяли і на зрошувані угіддя.

– Яку ж різницю у показниках урожайності ваше господарство має за вирощування цих самих культур на богарі та із застосуванням зрошувальних систем?

Ріпак ми переважно вирощуємо на землях після пару. Тоді врожайність не надто відрізняється від тієї, яку отримуємо на зрошуваних землях. Якщо на зрошенні ми маємо 30 ц/га, то на пару з легкістю – 25 ц/га. Те саме стосується й пшениці: і на пару, і на зрошенні – 55–60 ц/га. Якщо вирощуємо пшеницю без поливу після попередників – 25–30 ц/га. Кукурудза на богарі в південному регіоні дає врожайність від 0 до 40 ц/га, на зрошенні – 100–120 ц/га. За культивування соняшнику на зрошуваних землях щорічно отримуємо врожайність з 1 гектара більшу на 15 ц порівняно з показниками, одержаними на богарі. Як бачимо, різниця суттєва, а отже, більшим є річний валовий дохід господарства за вирощування с/г культур на зрошенні. Втім, головна перевага зрошення на Півдні України – це зниження ризиків та запорука стабільних урожаїв.

– А як щодо сої? Які врожаї ви отримуєте на зрошенні?

На зрошуваних землях маємо в середньому 4 т/га, на богарні поля ми навіть її не сіємо, позаяк немає сенсу, адже ця культура не витримує високих температур Херсонщини та недостатньої природної зволоженості ґрунту. Оскільки соя – високорентабельна культура, її надзвичайно вигідно вирощувати саме на зрошенні.

– У чому переваги сучасних зрошувальних систем?

На сьогодні 95% усіх господарств надають перевагу зрошувальним машинам кругового типу. Фронтальні – лише там, де стаціонарні кругові системи встановити неможливо. Для обслуговування стаціонарних систем потрібно мінімум людей порівняно із фронтальними, бо біля кожної з них необхідна постійна присутність робітника. В нашому господарстві зрошувані землі поділені на відділки: по 10–15 машин, які обслуговує 1–2 особи. Головне, щоб у водопровідній мережі в точці водовиділення був відповідний тиск та витрата води. До речі, системи WESTERN мають низький робочий тиск. Наприклад, система завдовжки 420 м із витратою води 60 л/с має робочий тиск 2,6 бар, а мінімальний стартовий тиск для роботи системи ДМУ «Фрегат» (що має аналогічні довжину та кількість виливання води) становить від 4,5 бар у разі, якщо встановлені циліндри низького тиску, а за використання циліндрів високого тиску мінімальний робочий тиск на вході в машину ДМУ «Фрегат» – 6 бар. Завдяки зниженню робочого тиску всієї системи ми можемо збільшити об’єм води на зрошувані ділянки за використання тих самих насосів, що, своєю чергою, дає змогу збільшити площі зрошуваних земель на 10–20%, при цьому отримати забезпеченість водою кожного гектара землі на тому самому рівні. А це і є наша мета – підвищити ефективність системи й збільшити поливні площі.

Чи плануєте найближчим часом додатково купувати зрошувальні системи та розширювати площі під зрошенням?

Так, звісно. Наразі ми якраз проводимо тендер на закупівлю 14 зрошувальних машин. У планах на 2016–2017 роки – придбати дві фронтальні та 12 кругових зрошувальних систем, а через рік – повністю замінити застарілі дощувальні машини на нові сучасні поливальні системи (на Ольгівських полях).

– Якщо порівнювати зрошувальні машини WESTERN із технікою інших виробників, що наявна у вашому господарстві, які висновки можете зробити? Які машини більше подобаються і чому?

Уже 2 роки поспіль ми використовуємо зрошувальні системи WESTERN. Торік встановили ще машини Valley для порівняння, але ще не встигли їх випробувати в повній мірі. Адже для об’єктивної оцінки потрібен час, а за 2 роки ми змогли переконатися в тому, що системи WESTERN надійні, витривалі у важких умовах роботи та прості в експлуатації. До того ж вони повністю нас влаштовують. 

– Які основні вимоги до зрошувальних систем ви ставили учасникам тендера? Якими критеріями керуєтеся під час вибору тієї чи іншої поливальної системи й якому виробникові зрошувального обладнання надаєте перевагу?

Звісно, основним критерієм є надійність і довговічність машини. Порівнюємо зазвичай із тими, які у нас є, і як вони себе зарекомендували під час роботи. Другий критерій – як обслуговували цю техніку. Для нас дуже важливо наскільки розвинене сервісне обслуговування у компанії-постачальника техніки і чи оперативно сервісні інженери реагують на виклики. А третій показник – це вартість зрошувального обладнання.

– Чи могли б порекомендувати зрошувальні системи WESTERN іншим фермерам і власникам агропідприємств, які займаються вирощуванням сільгоспкультур?

WESTERN – без питань. Звісно, ж рекомендую. Я цілком задоволений цією машиною і сподіваюсь, що в наступному році ми зупинимо свій вибір саме на WESTERN. Оскільки в нас уже є 2-річний досвід роботи з цими машинами й ми добре знаємо їхні можливості та надійність.

– А як у Херсонській області із водопостачанням? Чи виникали якісь труднощі, пов’язані з нестачею води чи були ще якісь неприємні моменти?

З водопостачанням у нас, в принципі, проблем немає, хіба-що бувають перепади електроенергії, а це, звісно, негативно впливає на роботу зрошувальної машини. Уявіть тільки, що протяжність цього каналу сягає близько 130 км (бере свій початок із Каховського водосховища і подає воду в Херсонську та Запорізьку області) і він планово може зрошувати 226,5 тис. га. Каховська зрошувальна система є однією з найбільших у світі і на території Європи, яка після повного розвитку має забезпечити поливання земель на території площею 780 тис. га між Північно-Кримським каналом і Молочним лиманом Запорізької області.

Джерелом зрошення сільськогосподарських угідь системи є Каховське водосховище. Для подавання води з нього у Головний Каховський магістральний канал споруджено насосну станцію, розраховану на подавання 530 м3/с води на висоту 25 м. Цю систему збудовано із закритою внутрішньогосподарською мережею, застосуванням високопродуктивної дощувальної техніки, автоматизацією водорозподілення і поливання, конструктивними рішеннями, що забезпечують проектні коефіцієнти корисної дії та земельного використання. Усі сільськогосподарські угіддя, які обслуговує Каховська зрошувальна система, зрошуються шляхом підіймання води за допомогою спеціальних машин в основному за двоступінчастою схемою: перше підіймання здійснює головна насосна станція, друге – господарські насосні станції, які забирають воду з магістрального каналу та розподільників і одночасно створюють напір у закритій зрошувальній мережі, потрібний для роботи дощувальних машин.

Головна насосна станція Каховської зрошувальної системи постачає воду також іншим зрошувальним системам – Приазовській, Сірогозькій, Генічеській, Каланчацькій, Північно-Кримському каналу тощо.

Експлуатація Каховської зрошувальної системи ґрунтується на принципах системи автоматичного регулювання (САР) із застосуванням місцевої автоматизації на господарській мережі, каскадного регулювання б¢єфів, засобів електро- і гідроавтоматики та телемеханіки, що забезпечують повну диспетчеризацію роботи, а отже, управління системою за допомогою комп’ютерів.Каховська зрошувальна система є унікальною і вже майже 40 років забезпечує більшу частину південної України якісною поливальною водою.

Зрошення – гарантія стабільно високих урожаїв

Підсумовуючи сказане, можна стверджувати, що аграрний бізнес в Україні має високий технологічний рівень, а зрошення є важливою складовою процесу вирощування сільгоспкультур. Українські поля зрошують системи світових виробників не гірше, ніж в інших розвинених країнах, а подекуди навіть і краще. Україні є що показати і є чим пишатися.  А зрошення для аграрія – це гарантія стабільності та запорука щедрих урожаїв.