Так кукурудза перетворюється у молоко

0

Маттіас Лінс, незалежний консультант з годівлі дійного стада, 10 років поспіль працює продукт-менеджером із кормів для ВРХ в австрійській індустрії кормовиробництва

Кукурудзяний силос – дешевий кормовий засіб для корів. Однак, на жаль, енергія з кукурудзи часто опиняється у гнійній ямі, а не в молоці. Та цього можна уникнути й забезпечити тварин смачним та корисним кормом.

Комбінація із перетравної клітковини та крохмалю робить кукурудзяний силос універсальною енергетичною «бомбою» для дійних корів. Чи знали ви про те, що найліпший кукурудзяний силос містить більше крохмалю, аніж збалансований за молочною продуктивністю корм із 18% білка і 7МДж NEL? Рослина, часто понад 1 м заввишки, навіть зі своїм товстим стеблом добре перетравлюється і є смачною для худоби. Завдяки селекції підвищився не лише вміст зерна у качані, а й перетравність інших частин рослини. Нині рослина кукурудзи заввишки 2,5 м містить менше лігніну (неперетравної клітковини), ніж 25-сантиметрові посіви багаторічних трав. Уміст крохмалю в кукурудзяному силосі визначається часткою зерна в качані. Високоякісний силос містить до 40% крохмалю. Порівняно з цим, зернові мають вміст крохмалю від 60 до 70%.

Кукурудзяний силос – дуже надійний кормовий засіб, якщо йдеться про врожайність і вміст енергії в ньому. За правильного вирощування посівів та не надто раннього збирання врожаю реалізовується повний селекційний потенціал рослин кукурудзи. Теоретичні властивості кукурудзяного силосу можуть стати відмінним слоганом для реклами навіть на телебаченні. Та консультанти з годівлі постійно стикаються зі зворотним боком цієї медалі. Часто тваринники господарств розчаровуються результатами аналізів їхнього кукурудзяного силосу: від очікуваного високого вмісту енергії жодного сліду!  Що ж сталося?

Кукурудза – рослина, яку певний час селекціонували. Тож безпосередньо від сорту залежить час вирощування, внесення добрив і термін збирання врожаю. Хто не додержується цього, не отримує весь потенціал від кукурудзяного силосу. Якщо щодо процесів вирощування і внесення добрив фермери дотримуються рекомендацій, то неправильний строк збирання врожаю часто стає на заваді й є причиною поганої якості кукурудзяного силосу. Як відомо, кукурудзі потрібен час на «визрівання». Якщо скосити її зарано, можна отримати низький вміст крохмалю й енергії, і силос матиме різкий запах (оцтова кислота). Зерно наповнюється крохмалем лише наприкінці періоду росту рослини. Якщо не дочекатися закінчення процесу накопичення крохмалю, в кукурудзі буде менша частка «концкорму». Часто такий силос буває вологим, що інтенсивно сприяє виробництву в ньому оцтової кислоти.

Дрібне зерно = багато молока

Крохмаль належним чином може перетравитися рубцем корови лише тоді, коли зерна кукурудзи будуть якомога ретельніше подрібненими. Добре подрібнене, розбите зерно забезпечує бактеріям у рубці багато поверхні. Лише в такому разі можна належним чином використати кукурудзяний крохмаль. Раніше говорили, що для ліпшого перетравлення зерно кукурудзи слід молотити. Нині знають, що цього замало. Що дрібніше буде змелене зерно, то більше молока можна отримати з силосу. Великі частки кукурудзи опиняються у гною! Шкода, адже кукурудзяний крохмаль міг би залишитися в організмі корови, а через неправильну технологію збирання врожаю не може бути використаним – недопустима помилка.

Кукурудзяні подрібнювачі останнім часом стали потужнішими. Якщо раніше силос у невелику яму закладали впродовж усього дня, то сьогодні на це витрачають лише декілька годин. Коли старі дробарки ще мали проблеми з рівномірною довжиною подрібнення, сучасні машини подрібнюють кукурудзу до бажаного розміру з точністю майже до міліметра. Відтак роздуми щодо якості подрібнення недоречні. Втім, на практиці, як і раніше, проблема з подрібненням зерна залишається. Одна велика європейська лабораторія з якості корму декілька років тому оприлюднила інформацію, що у кожній п’ятій пробі кукурудзяного силосу подрібнення зерна було недостатнім.

До того ж на практиці існують 3 міфи про подрібнення зерна:

  • Дрібний помел автоматично означає добре розкриття зернини кукурудзи. Неправильно!
  • Нові дробарки завжди відмінно подрібнюють зерно кукурудзи. Неправильно!
  • Зерно кукурудзи, що достигло пізніше, буде таким твердим, що його не можна буде розбити. Неправильно!

Контроль під час збирання врожаю

Під час подрібнення слід звертати увагу на належне розмелювання зерна, оскільки великі його частки переважно виходять із організму тварин неперетравленими. Довжина подрібнення рослини не завжди пов’язана з розкриттям зернини. Найліпшим доказом цього є новий продукт – шредледж. Особливість цього процесу заготівлі кукурудзи на силос, окрім усього, – велика довжина часток подрібненої рослини кукурудзи. При цьому все зерно подрібнюється належним чином. Раніше зерно кукурудзи оброблялося плющилками корнкрекера. Нині потужні кукурудзяні комбайни працюють із різними системами котків, які подрібнюють зерно. Ступінь його подрібнення зазвичай можна встановити з кабіни. Кожний такий комбайн у змозі відмінно подрібнити кукурудзу. Тож звідки виникають проблеми?

Фахівці вважають, що інтенсивне подрібнення зерна кукурудзи впливає на продуктивність комбайна. Оскільки нині виробничі затрати у сільському господарстві становлять левову частку загальних витрат, на ефективність роботи техніки варто звертати належну увагу. Бо інколи, аби швидко зібрати кукурудзу, нехтують якістю її подрібнення. Тому до якості майбутнього силосу мають бути встановлені конкретні вимоги: адже коли погано подрібнені зерна кукурудзи виходять із організму корови неперетравленими – від такого корму мало користі.

Експерти з годівлі іноді контролюють подрібнення зерна просто під час заготівлі силосу. Можна взяти 2 повні жмені свіжоподрібненої силосної маси, покласти у відро з водою та залишити на 5 хв. Частки рослини кукурудзи спливуть догори, а зерна – осядуть на дно. Так можна легко проконтролювати подрібнення кукурудзи і в разі неналежного розмелювання зерна – обговорити це з комбайнером.