Ситуація в молочній галузі в Європі під час кризи, спричиненої коронавірусом

0

У відкритому листі, направленому в Єврокомісію, аграрний комітет Європарламенту і радник по сільському господарству країн-членів ЄС і Великобританії, Олександр Антон, генеральний секретар Європейської молочної асоціації (EDA), дав оцінку поточній ситуації в молочній промисловості в зв’язку з нинішньою кризою, викликаною спалахом коронавірусу.

Про це пише agronews.ua.

Під час кризи європейський молочний сектор довів свою здатність бути надійним і стабільним постачальником молока і молочних продуктів як на єдиному ринку ЄС, так і на світовому ринку, ідеться в листі.

Пан Олександр зазначив, що EDA вдячна Єврокомісії за заклик до держав-членів ЄС зберегти працюючими ланцюжки поставок основних товарів, включаючи молоко й молочні продукти. Безперебійне функціонування постачання (збір молока, доставка і транспортування сировини, розподіл молока і молочних продуктів) по всьому Союзу і через кордони має важливе значення, вважає він.

За словами експерта, молочні продукти як і раніше демонструють високий попит, «причому оперативна пропозиція упаковки й немолочних інгредієнтів стає обмежуючим фактором в цьому сегменті ринку».

У листі підтверджується, що в основному молочні підприємства працюють. Співробітники молочної галузі в Європі продовжують працювати, навіть в районах, які сильно постраждали від спалаху Covid-19 і де активну робочу силу можна скоротити до 20%.Радник ЄС повідомив, що плани дій на випадок непередбачуваних обставин вже розроблені й управлінський персонал навчений виконувати свої функції щодо забезпечення переробки молока.

«Ситуація припинення діяльності» спостерігається в основному у всіх частинах Євросоюзу, і зростаючі обсяги сирого молока (сезонний пік виробництва молока) в поєднанні зі збільшенням кількості карантинної/непрацюючої робочої сили й обмеженою пропозицією оперативних поставок (пакувальний матеріал і т. д.), зокрема на готові споживчі товари, змушують молочні заводи ЄС перенаправляти обсяги молока на менш трудомісткі й менш залежні від упаковки переробні потужності (сушильні башти) і, відповідно, скорочувати виробництво готових споживчих товарів», – зазначається в листі.

Оптові ринки демонструють явну тенденцію до зниження. Індекс цін на сире молоко для європейського молока (СЗМ і валоризації ціни вершкового масла) знизився з 37,1 цента/ кг до 28,2 цента/кг за останні вісім тижнів.

EDA попросила ЄС виступити з рішучою заявою про вимогу від третіх країн сертифікації по covid-19.

Пан Олександр додав, що через зменшення доступності контейнерів і вантажів, зберігання СЗМ, масла і сиру є єдиним варіантом, тож витрати на зберігання зростають.

У EDA закликали Європейську комісію продовжувати наполягати на безперебійному зборі молока, його розподілі молока по всій території ЄС, активізувати схему допомоги приватному зберіганню масла, СЗМ і всіх сирів, а також створити схему, що забезпечує пріоритетний доступ до контейнерів і вантажів для продуктів, віднесених до категорії основних, таких як молоко і молочні продукти.

У листі також пропонують створити аварійну схему для виробників молока для утилізації молока в разі, якщо воно не може бути зібрано через брак потужностей зі збору або переробки, а також схему роботи переробників для альтернативного використання молока (наприклад, виробництво біржових молочних товарів замість споживчих) в разі продовження збору молока, але закриття виробничих потужностей.