«Сорго в Європі: реальний потенціал»

0

Саме під такою назвою відбувся на початку листопада в Бухаресті I Європейський конгрес сорго, який організувала Французька асоціація виробників насіння кукурудзи та сорго (FNPSMS).

Понад 250 представників компаній та агрономів приїхали з різних країн світу, щоб обговорити питання прогресу генетики й агротехніки, ринків виробництва і збуту, аграрної політики та популяризації культури.

Світовий ринок

Конгрес відкрили Даніел Пероб, президент CEPM, та Акім Ірімеску, міністр сільського господарства і міського розвитку Румунії. Після привітання гостей конгресу пан Ірімеску відзначив: «Сорго ми сіємо на площі 15 тис. га (збираємо близько 310 тис. т). Можливо, якщо наступного року буде держпідтримка щодо цієї культури, як вже є для бобових, то ситуація трохи зміниться на краще».

Олів’є Буйє, генеральний директор «Агрітель Україна», звернув увагу на те, що енергії та сухої речовини в сорго і кукурудзі приблизно однакова кількість. Та сорго містить більше білка та амінокислот і має значні переваги під час вирощування у посушливих умовах без зрошення.

Якщо ж проаналізувати рентабельність культивування обох культур, то через вищу врожайність, але нижчу ціну заробіток із гектара кукурудзи буде нижчим. А якщо розглянути витрати, то ціна насіння кукурудзи значно вища і добрив під цю культуру треба більше, тож сорго – у виграші.

Ареал споживання для сорго досить широкий, близько із 50% обсягу виробляють продукти харчування, решта йде на насіння, корм птиці, ВРХ, свиням, на виробництво етанолу. Якщо проаналізувати співвідношення експорту та виробництва, то пшениці експортують 23%, ячменю – 19%, кукурудзи – 14%, сорго – 15%. Рекордний урожай сорго у світі зібрали цього сезону. В Індії одержують 9 млн т із 7 млн га, виявляється саме там рівень споживання сорго найвищий. Китайці споживають 8,8 млн т, а виробляють лише 3,2 млн т. Сполучені Штати вирощують 12,4 млн т переважно на експорт, бо це вигідно (ціна вища, ніж на кукурудзу) і тому внутрішнє споживання в сезоні 2015–2016 рр. знизилося. Аргентина, навпаки, виробляє більше для внутрішнього ринку. Основний імпортер – Китай, але останні тенденції свідчать, що там намагаються знизити імпорт ячменю, кукурудзи та сорго з США, що боляче вдарить не лише по американських фермерах, а й по світових цінах (можуть знизитися). У 2015 р. 77% (11 млн т) світової торгівлі становили операції між США та Китаєм. За 5 років (із 2011 по 2015 рр.) попит на сорго з боку Китаю виріс на 600%! Євросоюз є нетто-імпортером сорго – 150 тис. т, саме стільки готова експортувати Україна. До речі, фактично Україна покриває 75% цієї потреби. Всього на європейському континенті сорго займає площу 650 га, аж 1% світової площі, з них 450 тис. га – зернове сорго. У Франції з 56 тис. га збирають 317 тис. т, в Італії з 43 тис. га – 327 тис. т, Іспанії з 8 тис. га – 49 тис. т. У Росії сіють 230 тис. га і збирають 310 тис. т, в Україні площі посіву становлять 70 тис. га і врожай – 256 тис. т. Потроху сорго купують японці, мексиканці, суданці. В Європі для потреб тваринництва в основному імпортують іспанці (101 тис. т) та італійці (148 тис. т). 200 тис. га засівають силосним сорго. Франція, Угорщина, Чехія, Португалія та Словаччина разом – 60 тис. га, решту – 140 тис. га – Україна та Росія. Основне призначення – на корм тваринам та виробництво біогазу.

Що ж до виробників насіння, то США тут лідирують із 40 тис. га і 110 тис. т. Далі йде Аргентина із 17 тис./ га і 30 тис. т. В ЄС лідером є Франція: із 750 га ділянок розмноження 60 сортів та експортом насіння у обсязі 1700 тонн.

Зернового сорго в світі вирощують 42 млн га, причому 65% із них у Африці, – похвалився пан Боп Сандріно-Арндт із Камеруну. Африка – №1 у виробництві сорго – близько 28 млн тонн. Африканське зерно в основному йде на виробництво смачного пива. Нігерія виробляє 6,5 млн т, за нею йдуть – Судан, Ефіопія, Буркіна-Фасо.

Від виробництва енергії до кормів та харчів

Професор Менді Фріц із Німецького Інституту TFZ спеціалізується на виробництві біогазу. Вона зазначила, що донедавна європейці використовували для виробництва біогазу кукурудзу, втім, останні директиви вимагають альтернативи, бо вміст кукурудзи не має перевищувати 60%. Саме тому роль сорго у «біогазовій сівозміні» значно зросла. Причому краще не змішувати посіви сорго та кукурудзи, оскільки буде важко технологічно за ними доглядати. Що потрібно для високого виходу метану з гектара біомаси? Велика кількість біомаси, висока її перетравність, низький вміст золи, вміст крохмалю і цукру зовсім не важливий. Сорго також став чудовою альтернативою кукурудзі і через поширення діабротики. Нині кукурудзу можна сіяти на тому самому полі лише через 2–3 роки. Результат очевидний – із 2014 р. діабротика вже не входить до списку карантинних шкідників.

Катален Фюдюлю, Guyomarch, Румунія, зупинився на значимості культури для годівлі тварин. Сорго – 5-та за важливістю зернова культура в годівлі тварин, бо за поживністю вона відповідає параметрам кукурудзи. Це добре джерело енергії, лізину (2,8 г/кг), крохмалю (65%), сирого протеїну (9,4%). Також, що дуже важливо – менший ризик контамінування мікотоксинами. Містить амінокислоти. «Що ж до таніну, то ми маємо сорти з низьким його вмістом (менше 0,2%). У годівлі свиней такі сорти зарекомендували себе досить непогано. Кажуть що, якщо годувати тварин високотанінними сортами, м’ясо буде гіркуватим на смак. Також сорго не рекомендують уводити у раціон тоді, коли тварин годують престартерами».

Пан Алексіс Ферар з Інституту рослинництва Арваліс розповів про досліди із додавання сорго у раціон молочних корів. У разі, коли силосне сорго подвійного використання для ВРХ змішували 50/50 із кукурудзою, на 9% зменшилася кількість молока, але поліпшилася його якість – зросла жирність. В умовах Європи, де ціна молока значно залежить від жирності та кількості протеїну, такий варіант годівлі досить прийнятний.

Д-р Джеф Далберг, KARE, США, наголосив, що світове виробництво сорго – 62 млн т, з яких 19% виробляють фермери США. Наукові дослідження доктора мають на меті пропаганду сорго як фуражної культури за характеристики «стейгрін». (Цього року на Дніпропетровщині місяць трималися температури понад 35°С, а посіви сорго стояли зеленими). Науковці розвивають платформу з використанням дронів для визначення біомаси та водного стресу, проводять експерименти з визначення сортів, резистентних до посухи та засоленості ґрунту. Застосовують молекулярне фенотипування та послідовності для визначення генів, що контролюють толерантність до посухи і виводять сорти, які можуть рости на бідних землях із нестачею вологи.

Брент Бін, директор з агрономії USA Sorghum Checkoff, розповів про забезпечення культури вологою. Цікаво, що пік потреби культури у воді припадає на період із кінця липня до середини серпня, тобто на фази цвітіння, запилення, наливання зерна (70–80 днів після висівання). Аналіз даних із вирощування кукурудзи та сорго в Техасі за 20 років демонструє потребу у воді для кукурудзи 875 мм, а для сорго – 680 мм (75% від маїсу).Найкраще в США в сівозмінах у посушливих умовах сорго росте в компанії з пшеницею, а у сівозміні з соєю, або бавовною, знижує рівень хвороб, бур’янів та кількість нематод. У регіонах із оптимальним зволоженням рекомендують сівозміни з соєю, подвійні посіви сорго після збирання пшениці. Якщо є іригація, то слід поливати посіви сорго лише у період ключових стадій розвитку, зекономлену воду можна дати кукурудзі.

Досвід європейських фермерів

Австрія. Фермер має 600 свиней, 30 га ріллі. «Для тих, хто вирощує кукурудзу як монокультуру, додати зернове сорго – найкраще рішення. Адже її урожайність лише трохи нижча за кукурудзу. В нас 10 т/га, на півдні – 13 т/га. Використовую для сівби кукурудзяні сівалки, 22–30% зерна йде на силос, який ввели до раціону свиней. Три роки тому в Австрії було понад 3 тис. га чудових червоних сортів сорго. Серед проблем – запилення під час цвітіння, трапляються нефертильні сорти. На початку вегетації культури насідають бур’яни».

Франція. «Сорго чудово витримує посуху, для його вирощування не потрібні спецтехніка і спецтехнології. Спільна європейська політика щодо с.-г. передбачала підтримку вирощування соняшнику. По сорго ж маржа зменшилася і посівні площі, відповідно, також. Через вирощування кукурудзи як монокультури з’явилися нові шкідники та бур’яни, тож увели до сівозміни з пшеницею, соняшником ще й сорго. Тут виникла інша проблема – внаслідок глобального потепління перелітні птахи лишаються в нас і з задоволенням клюють сорго. Собівартість вирощування сорго невисока, придатний традиційний обробіток ґрунту (як на пшеницю чи соняшник). Ще до проведення сівби застосовуємо гербіциди. Проблема: після пшениці слід знищити пожнивні рештки, щоб вони не провокували появу шкідників».

Угорщина. Якщо у 80-х роках у країні поголів’я ВРХ становило 4–5 млн голів, то нині це 0,5 млн. Тому багато зернових Угорщина експортує. Що ж до сорго, то в основному воно йде на корм птиці.

Італія. Сорго дуже корисний продукт через вміст у ньому антиоксидантів та вітамінів.

Румунія. Бувають проблеми зі збиранням у жовтні – листопаді: через дощі важко зайти в поле. Почали вирощувати сорго в господарстві 10 років тому, після третього року запустили власну сушарку, бо до того продавали вологе зерно, яке коштувало набагато дешевше.

Україна. «Четвертий рік поспіль сіємо сорго. Починали із 30 га, а нині це вже 150. Є власна сушарка. Сіємо французькі сорти з низьким вмістом таніну, щоб застосовувати зерно для годівлі свиней. Серед проблем – строки сівби припадають на початок травня, але після цього часто бувають приморозки. Сильно змістити терміни сівби не можемо, адже потрібно в листопаді встигнути зібрати врожай».

Поради від селекціонерів

Жан Люк Вердьє, інженер з Арвалісу, розповів, що і строки, і густота посівів відіграють неабияку роль під час вирощування сорго. В задовільних умовах підвищити норму на 20%. (Таблиця 1)

Щоб уникнути забур’янення берізкою, будяками, райграсом, слід застосовувати повноцінну сівозміну та культивацію міжрядь. Просо звичайне і куряче, мишій, сорго алепське – це ті бур’яни, з якими боротися найважче.

Сіяти можна лише за температури 10–12°С. Під час збирання вологість має бути менше 20% (досушуємо до 15%).

Дуже важливо звертати увагу на суму позитивних температур, зазначену для кожного сорту.

Під час збирання у зерні сорго має бути мінімум 25% сухої речовини. Трейдери вимагають вологість не вище 14% і не більше 3% вмісту домішок.

Девід Пат, Франція, Асоціація «Просорго», куди входять 7 членів – виробників насіння, а саме Barenbrug, Euralis, Caussade, RAGT, Semance de Provance, JouffrayDrilland, розповів, що стандарти якості французького матеріалу дуже високі: мінімальна енергія проростання – 80%, чистота – 98%, вміст насіння інших рослин – 0%! Звісно, якість посівного матеріалу – один із важливих факторів успіху. Та дотримання технології і досвід теж допоможуть.

таб 1