Поле не любить поспіху

0

Ірина Корчагіна, Agroexpert (Україна)

Іван Романець є класичним фермером. Саме такий, яким можна уявити справжнього господаря на землі, незалежно від країни – в Україні чи німецькій Баварії. Щирий, небайдужий до землі та людей дніпропетровський аграрій своє продовження бачить у передачі досвіду й напрацювань наступним поколінням.

Історія ФГ «Романцівське» почалася у 90-х роках із легкої руки одного місцевого чиновника, який запропонував заповзятому Івану Романцю зайнятися фермерством. Перший наділ, 33 га, починали обробляти вдвох із дружиною. Далі до справи підключився один із двох синів – Роман, який закінчив Верхньодніпровський коледж та вже кілька років очолює батькову справу. Набрати велику кількість землі не було метою фермерської родини, нині працюють на 700 га та надають послуги з механізації сусіднім господарствам.

Із кукурудзою на «Ви»

280–300 га засівають пшеницею озимою. Фермери Романці вирощують три сорти: українські Чигиринку і Борію та німецький Мулан. 40 га відведені під насінницькі посіви. «Еліту купуємо у Миколаївській та Луганській областях», – розповідає Романець-старший. Насіння вирощене у посушливих умовах, а відтак вельми придатне для Дніпропетровщини. Середня врожайність – понад 6 т/га. 110 га цього року засіяли ріпаком, зокрема не гібридним, а сортовим насінням – його старанний  фермер розмножив свого часу. Культуру зібрали наприкінці червня найпершою та отримали 2,5 т/га у заліковій вазі. Хоча у вологі роки мають і по 5 т/га. Ріпакові кошти є першим сезонним прибутком.

Польовою улюбленицею Івана Романця є кукурудза. «Вона є справжньою царицею полів, до неї я ставлюся із особливим теплом. Якщо з нею на «Ви» і через «будь ласка», культура віддячує», – філософствує Іван Олександрович. «Свої» гібриди фермер відшукував між знайомими аграріями, в наукових установах та на Днях полів. «Адже світ багатий не лише рекламою, але й людськими думками та досвідом», – впевнений він. Кукурудзи збирають не менше 9 т/га.

Куди заводять добрі наміри

15 років ФГ «Романцівське» співпрацює із Верхньодніпровським коледжем Дніпропетровського державного аграрного університету. Аби врятувати навчально-виробниче поле від занепаду, а студентів не лишити без практичної бази, свого часу директор навчального закладу звернувся за допомогою до Івана Романця як одного з найстарших і найдосвідченіших агрономів у районі. На 30 га оформили державний акт на використання землі та ввели у сівозміну ФГ «Романцівське». За ці роки господарі власноруч привели поле до ладу. Під час вирішальних технологічних операцій фермер наймає автобус для студентів та привозить їх сюди. Своїм коштом обробляє й засіває це поле, а молодь отримує практичні знання. «Вони проходять тут усі етапи виробництва: від підготовки ґрунту та протруювання насіння до закладки зерна у комору», – пояснює Іван Олександрович. Крім того, аграрій підтримує навчальний заклад харчами та фінансами. Підтримка виробником науки «не лишилась непоміченою»: районна та обласна прокуратура звинуватили його у нецільовому використанні землі. Справу навіть довели до Вищого господарського суду України, який все-таки постановив залишити без задоволення касаційну скаргу прокурора Дніпропетровської області. Отож і цього року студенти коледжу на навчальному полі мають змогу вивчати технологію вирощування пшениці озимої.

Фермер Романець бідкається, що нині фаховий рівень працівників у сільському господарстві погіршився. Це одна з причин його підтримки Верхньодніпровського коледжу. Особливо його засмучує, коли на технології не знаються продавці насіння, добрив і засобів захисту рослин.

Польовий «шведський стіл»

Усі знання і досвід Івана Романця ретельно зібрані у кільканадцять десятків блокнотів. Тут дрібним почерком натрудженою рукою занотовані за роками всі технологічні операції по кожному полю. Запис про кожне хімічне внесення починається із опису того, яка погода була у момент обробки, температура повітря й ґрунту, чи був вітер, роса тощо. «Це мій власний польовий інститут», – говорить пан Іван та дозволяє зазирнути до одного з блокнотів. Кожний технологічний прохід – то складна комбінація з 6 та навіть 9 препаратів і добрив. «Ми створюємо для рослини своєрідний «шведський стіл», а вона сама вибере те, що потребує», – каже аграрій. За кожної хімічної обробки неодмінно у бак обприскувача додають карбамід, гумат і стимулятор росту.

Правила захисту культур

Як і з насінням, усі продукти, зокрема засоби захисту рослин, фермер добирав ретельно й вивчав на власному досвіді. «Тривалий час ми працювали з оригінальними іноземними пестицидами», – розповідає Іван Романець. Після їх подорожчання почав шукати доступні альтернативи, однією з них стали продукти компанії UKRAVIT, якими у ФГ «Романцівське» вже чотири роки поспіль закривають більшу половину всієї пестицидної програми. Перевіреною «робочою конячкою» на всі культури у господарстві є гербіцид Тізер (пропізохлор, 720 г/л), з якого власне починали співпрацю із черкаським виробником ЗЗР. Для фунгіцидного захисту пшениці цього року в квітні до комплексної бакової суміші додали трьохкомпонентний фунгіцид Аякс (тіофанат-метил, 310 г/л + епоксиконазол, 120 г/л + тебуконазол 70 г/л). «Препарат чудовий, – запевняє пан Романець, – посіви чисті та здорові». Під час другої весняної обробки пшениці у середині червня акцент зробили на інсектицидному захисті – тут головним був піретроїд контактно-шлункової дії Фас (альфа-циперметрин, 100 г/л). Двох обробок достатньо для того, аби пшениця у «Романцівському» мала здоровими прапорцевий і два нижні листки. Зерно здають на переробку на борошно та макарони вже кілька років приватному підприємцю, який цінує якість і співпрацю з Романцями.

Фунгіцидний захист усіх культур проводять повністю препаратами UKRAVIT. Основним є Дезарал Екстра (карбендазим ,250 г/л + флутріафол, 125 г/л) – ним пан Іван не може нахвалитися. Останніми роками на соняшнику мали загрозу ураження гнилями стебла та кошику. Тож перевірений фунгіцид укотре підтвердив свою надійність. «Особливо добре показав себе Дезарал Екстра на ячменю, який дуже чутливий до хвороб, – міркує фермер. – На цій культурі, як і на пшениці, важливо зберегти прапорцевий і підпрапорцевий листок. Зберіг його – матимеш результат, а ні – то гріш тобі ціна як аграрію».

У найближчих планах господарів – спробувати мікродобрива компанії UKRAVIT. На наступний сезон, за порадою менеджера з технічної підтримки Олексія Желязкова, вивчають нові продукти, як-от: гербіцид Вейрон (флуметсулам, 120 г/л + флорасулам, 80 г/л) трикомпонентні фунгіциди Капітал (азоксистробін, 150 г/л + ципроконазол, 60 г/л +  епоксиконазол, 50 г/л) і Акула (прохлораз, 300 г/л + тебуконазол, 140 г/л + ципроконазол, 50 г/л). «Я би пропонував виробнику пестицидів комбінувати більше різних діючих речовин, фактично те, що я роблю самостійно. Комплексні рішення дуже потрібні фермерам», – запевняє Іван Романець.

На прощання запитуємо Івана Олександровича про секрет його успіху. «Людина, яка присвятила своє життя сільському господарству й нікуди не поспішає, обов’язково досягне успіху. Я не спішу додому. У полі моє життя, а поряд зі мною мої син та дружина. Я тут за сході сонця і на його заході, тому завжди знаю, що я робитиму завтра. На великих площах щодня наглядати за кожним шматком землі точно не вийде», – констатує мудрий землероб.

 

Поле не любить поспіху
Батько та син: Іван та Роман Романці – засновник та голова СФГ «Романцівське»

Портрет господарства

Селянське (фермерське) господарство «Романцівське»Засновник  Іван Романець, голова – Роман Романець

м. Верхньодніпровськ, Дніпропетровська область

700 га в обробітку. З них 280–300 га пшениці озимої, 110 га ріпаку озимого, 100 га кукурудзи, 108 га соняшнику, 34 га ячменю озимого.

Спосіб обробітку ґрунту – оранка. Техніка працює п’ять сезонів, після цього замінюють новою. Мають два комбайни Claas: гібридний TUCANO 470 та LEXION 760 із повним набором жаток під усі культури. Трактори: один New Holland, три МТЗ-82.  Вітчизняна ґрунтообробна техніка, два посівних комплекси Kuhn.

100 пайовиків. Загальна кількість працівників – 10 осіб