Піренейський сировар розкриває свої секрети

0

Олена Нінуа, Agroexpert (Франція – Україна)

Коли наша делегація прибула на вершину однієї з Піренейських гір, Мішель Ухарт уже чекав на нас, аби показати, як робити справжній французький сир.

Кожен ранок Мішеля починається із сортування овець, адже не всіх з отари слід доїти. У цьому йому допомагають троє його дітей, разом вони доять 150 овець, що займає приблизно 45 хв. Перші вівці окотилися в жовтні й тому дояться погано. Мішель з часом хоче механізувати доїння. Окрім варіння сиру він продає молоко на місцеву сироварню по одному євро за літр.

Піренейський сировар розкриває свої секрети

Сир Мішель робить двічі на день. Спочатку він наливає молоко у здоровенний мідний чан (у міді хороша теплопровідність) та скислює його завдяки сичужним ферментам. Потім сироподібну масу розмішують до дрібнозернистого стану. При цьому її варто нагрівати, аби сир відділився від сироватки.

– Це місцевий рецепт, – каже пан Мішель. – Тепер усе робиться механізовано, ручна праця – рідкість. На початку сезону жиру в молоці мало, тому на 1 кг сиру треба 7 л молока, а наприкінці – 6 л. Найстарша дочка допомагає мені готувати сир».

Сировар розповідає, що коров’яче молоко треба нагрівати до 32°С, потім додавати сичужні ферменти і лишати суміш на 45–50 хв. Після цього її розмішують протягом 20 хв, піднімають температуру до 42°С і залишають ще на 10–15 хв. Зрештою сир збирають із дна чану вручну. Після чого суміш відстоюється ще 10–15 хв, аби майбутній сир осів на дно. Потім сировар сформує з нього кулю, яку дбайливо покладе у форму, старанно відіжме зайву вологу і помістить під прес. Для овечого молока технологія така сама, хіба що температури можуть трохи різнитися.

Піренейський сировар розкриває свої секрети

– Після відокремлення сиру, ми нагріємо сироватку майже до кипіння і зверху утворюються вершки, які збираємо за допомогою сита і проціджуємо окремо, – продовжує Мішель. – За текстурою вони нагадують йогурт.

Після віджимання вологи сир треба посолити. В промислових умовах головку сиру замочують у солоній воді (ропа). Інший метод – посипати сир сіллю.
– Я солитиму сир, котрий зробив учора, – каже пан Ухарт. – Вранці солиться один бік, ввечері другий. Сир набирає стільки солі, скільки йому треба, решта лишається на поверхні.

Мішелю щодня доводиться контролювати вологість у приміщенні, де він зберігає сири та зволожувати їх. Також слід перевертати головки сиру, аби вони не лишалися в одному положенні. Воду для виробництва він бере з гірського джерела. 2000 ферм відправляють свої отари на випас до місцевих гір, де облаштовано 500 місць для перебування овець улітку. І тільки 140 із цих «таборів» виробляють сир.

Найстаріші сири зроблені місяць тому. Головка сиру важить приблизно 3 кг, 1 кг сиру коштує 20 євро. Сир має витримуватися мінімум півроку. Коли ми спитали про назву, Мішель відповів, що у цього сиру навіть немає назви, він просто місцевий. У Мішеля є ще два партнери, котрі також виготовляють тут свої сири. Вони відправляють їх до спеціальних приміщень для подальшого витримування, а він свої залишає тут. Вівці не зимують у горах. 10 травня приходять перші пастухи з отарами і лишаються тут до 15 жовтня. Всі вівчарі по черзі приходять щоранку, щоб виводити овець на їхні маршрути і змінювати їх. Цікавим є те, що хоча вівці ті самі й технологія ідентична, проте всі сири відрізняються між собою. Сири можна придбати у місцевих магазинах. Сир, який Мішель робить вдома і на літньому випасі тут у горах дуже різняться за смаками. Найсмачніший сир тоді, коли вівці перебувають на вільному випасі, і  їхня їжа – соковита трава. На кожній горі є своя рослинність, що характерна саме їй. Сезон виробництва сиру для Мішеля тривав до ІІ декади липня. Далі настане осінь і він спуститься з гір зі своїми вівцями і чекатиме наступної весни, коли зійде сніг, а вершини вберуться в зелені шати, адже саме там його вівці дадуть найсмачніше молоко, а він виготовить найсмачніший сир…