Новий шкідник кукурудзи в сезоні 2016

0

Технологія вирощування кукурудзи, здавалося б, вивчена досконало і чимось здивувати досвідченого агронома вже важко. Зазвичай протягом вегетаційного періоду ми маємо справу із 2–3 хворобами та 4–5 шкідниками. Проте нині ситуація змінилась.

Основними шкідниками кукурудзи у період від проростання до фази 5 листків є такі: личинка дротяника, личинка хруща, підгризаюча совка. Однак не все так просто, трапляються винятки, і ми можемо виявити на посівах шкідника, який досі ніколи не завдавав шкоди кукурудзі або шкодив несуттєво.

Саме так сталося і цьогоріч. В окремих господарствах аграрії стикнулися із серйозною проблемою – втрата густоти рослин у посівах кукурудзи. Спочатку були припущення, що це наслідки роботи дротяника, оскільки цьому сприяли погодні умови: ґрунтова волога, прохолодна весна. Проте, коли ми виїхали в поле та обстежили посіви кукурудзи, то зрозуміли, що це зовсім інший шкідник. Тож цією статтею ми хочемо проінформувати агрономів про те, із чим насправді вони мають справу, що це за шкідник, і чого від нього слід очікувати, а головне, як із ним боротися.

2

Як видно на фото, шкідник завдовжки до 15 мм і діаметром 1 мм, на тілі добре виражені лапки, завдяки яким він може пересуватися. Характерне забарвлення – від світло до темно коричневого. Агрономи спочатку плутали цього шкідника із личинками ковалика (дротяники), але як видно на фото нижче, вони мають крапки з боків, що і є першою відмінністю від дротяника, крім того, їхнє тіло не таке міцне, як у дротяника.

3

Проаналізувавши наявних шкідників, дійшли висновку, що це – Blaniulus guttulatus (українська назва – багатоніжки, або ківсяки). Конкретно цей шкідник – ківсяк плямистий, або крапчастий. Зазвичай вони завдають шкоди у садах, але інколи за значного розмноження можуть пошкоджувати зелені молоді тканини паростків. Також ківсяки харчуються насінням.

Зазвичай шкідники активні вночі, проте за вологої похмурної погоди виходять назовні впродовж дня. Живе ківсяк кілька років (до 3-х). Здебільшого полюбляє важкі за гранулометричним складом ґрунти, багаті на органіку.

На кукурудзі цього року ківсяки шкодять як на молодих рослинах, так і на висіяному насінню до моменту його проростання. Вони завдають навіть більшої шкоди, аніж дротяники. Густота посівів іноді знижується до 40–50%! Причиною цього є волога затяжна весна, яка призвела до масового їх розмноження і перебування шкідників у верхньому шарі ґрунту. Якщо ґрунт висихає у верхніх шарах, то ківсяки переміщуються в нижні.

Основним засобом боротьби із цим шкідником є протруювання насіння інсектицидами. Інколи практикують внесення по ґрунту інсектицидів, але вони діють менш ефективніше, до того ж на той момент шкідник уже може завдати значної шкоди посіву. Тому фермерам слід більше приділяти увагу інсектицидному протруюванню насіння, оскільки шкідники на кукурудзі завдають дедалі більшої шкоди.

Своєю чергою, ми будемо і далі спостерігати за розвитком цього шкідника і, відповідно, інформувати вас.

ЗАЛИШТЕ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here