Ірина Корчагіна, Agroexpert (Україна)
Продуктивність доробки насіння – 8 т/год, загальний обсяг інвестицій – 5 млн дол. США, елеватор із ємностями зберігання на 9 тис. м3 – це не черговий іноземний завод, а насіннєва лінія українського агрохолдингу HarvEаst, яку наприкінці минулого року запустили в Нікольському районі Донецької області.
Проект став найбільшою інвестицією на Донбасі з початку війни у цьому регіоні. Дмитро Скорняков, генеральний директор HarvEast, навіть не сумнівається у правильності стратегії. Адже в своїй зоні ризикованого землеробства «харвістовці» не просто вирощують сільськогосподарську продукцію і насіння, але й продають їх в інші регіони: Київську, Житомирську, Харківську та Вінницьку області.
Приймати ризики
Спорудження насіннєвої лінії є частиною розвитку насіннєвого напряму холдингу та доповнило проекти із гібридизації насіння та зрошення площ. «Запуск насіннєвої лінії став для HarvEast важливим кроком зі зниження ризиків, пов’язаних із веденням сільськогосподарської діяльності в зоні ризикованого землеробства», – розповів під час відкриття об’єкту пан Дмитро. Початкові інвестиції у цю насіннєву лінію становили лише близько 5 млн дол. США із власних коштів агрокомпанії.
Ромен Дестйо, генеральний директор «МАССІДС Україна» – одного із ключових партнерів агрохолдингу в насінництві, запевнив, що запорукою успіху в насіннєвому бізнесі є успішність партнерів. «Насіннєвий бізнес є непростим, але водночас цікавим. Наші французькі фермери починали вирощувати насіння 60 років тому і досі щороку цьому продовжують вчитися. Важливо вміти приймати ризики й працювати в будь-яких умовах. Бажаю HarvEast не обмежуватися регіоном і Україною, але й продавати насіння за кордон», – побажав мсьє Дестйо.
Команда – як ядро компанії
Нині всі, хто мають гроші можуть купити сучасні технології, але це не є ключем до успіху. Це підкреслив Дмитро Скорняков. «Доступ до технологій є однією зі складових, але не основною. Для того, аби досягти успіху, треба мати команду, в якій кожен розуміє, що й навіщо потрібно робити», – впевнений генеральний директор HarvEast.
До речі, на відкритті лінії був присутній колишній керівник агрохолдингу Саймон Чернявський, а нині – генеральний директор «Мрії». «Те, що ми тут бачимо є результатом талановитого менеджменту, організації і рішучості компанії HarvEast вкладати в розвиток», – констатував пан Саймон.
Високотехнологічна універсальна лінія
Універсальну насіннєву лінію оснастили обладнанням марки Cimbria. Робочі процеси охоплюють очищення, калібрування, протруювання насіння, фасування його у бігбеги або мішки. На всіх етапах, звісно, контролюють якість. Ігор Єрмолаєв, куратор проекту, провів екскурсію заводом та ознайомив усіх із тонкощами виконання робочих процесів. Потужність насіннєвої лінії – 8 т/год, планують працювати 10–11 місяців у 1–2 та 3 зміни в пікові місяці. Одночасно тут можуть доробляти насіння лише однієї культури та сорту чи гібрида, після чого потрібне ретельне зачищення лінії.
Цикл доробки насіння починається із завальної ями загальним обсягом 60 т. Звідти зерно подають у 70-тонну ємність добового зберігання (обсяг 300 м3/добу) для подальшого первинного очищення або у силоси для проміжного зберігання на 7 тис. т. Далі зерно надходить у насіннєвий цех, оснащений машинами для первинного, так званого калібрувального очищення, під час якого насіння розділяють на різні фракції. На вібростолі насіння розділяється за вагою, тобто відділяється невиповнене. Насіннєвий цех також обладнаний магнітним фотосепаратором Cimbria, який розпізнає всі кольори і вилучає домішки, а також некондиційне зерно (хворе, невиповнене, плюскле), що відрізняється забарвленням. Уже відсортоване зерно потрапляє до протруювальної машини, яка наносить на нього інсектициди, фунгіциди та інші допоміжні речовини. Готовий насіннєвий матеріал фасують у мішки вагою 5–25 кг або у бігбеги. Всією цією лінією з операторської управляє лише одна людина. Кожна машина технологічного ланцюга оснащена датчиками обсягу в бункерах, фіксується швидкість роботи обладнання, тож у разі перевантаження однієї з машин – уся лінія сповільнює роботу аж до повної зупинки, щоб не було висипання зерна. Також із усієї лінії відбирають два види відходів: пилові, які непридатні для подальшого використання (їх зберігають у окремій ємності), та зернові, котрі можна застосовувати далі для виробництва кормів тощо.
Лабораторія
Тут же на території працює лабораторія «Сільськогосподарські інвестиції», виділена в окреме незалежне підприємство, яка минулого року отримала акредитацію ISO 17025, а відтак працює за міжнародними стандартами. «Лабораторія контролює якість на всіх виробничих етапах, – розповіла керівник лабораторії Марія Веремеєнко. – Представник лабораторії що дві години під час процесу доробки насіння відбирає проби по 2 кг». На всіх етапах відповідно до ДСТУ для всіх репродукцій визначають такі показники: чистота і маса тисячі зерен, вміст битого й невиповненого зерна, зараження шкідниками. У термостатній лабораторії, де моделюють денне, нічне світло, температуру, максимально наближені до польових умов, визначають схожість насіння різними методами: пророщуванням у рулонах, у піску, а дрібнонасіннєві – у чашках Петрі. Насіння, щодо якого існує підозра зараження патогенами пророщують окремо у боксах для зараженості. Крім насіннєвого у лабораторії мають агрохімічний і зерновий сектор. У агрохімічному досліджують комбікорми, ґрунт, проводять листкову діагностику рослин.
Амбіції на розширення
Надалі, за словами Дмитра Скорнякова, буде інвестовано ще приблизно 2 млн дол. США в обладнання стелажного зберігання складського приміщення та встановлення сушильного обладнання для кукурудзи. Крім спорудження насіннєвої лінії власними коштами (5 млн дол. США), HarvEast у попередні роки вже інвестував у зрошення приблизно 3 млн дол. Тобто інвестиції в увесь цикл виробництва насіння охоплять близько 10 млн дол. США. Проект розраховують окупити за 4–5 років. Агрохолдинг сподівається на підтримку проекту державою у нинішньому році. «Адже існують програми державної підтримки в Херсонській, Одеській та Вінницькій областях. Але Запорізька та Донецька області також є зонами ризикованого землеробства і, я вважаю, що держава сюди теж повинна вкладати», – міркує директор.
На спорудженій лінії насіння доробляють у першу чергу для власних потреб, зокрема, на цьому майданчику заплановано закривати 90% потреб усього холдингу в насінні. А також мають намір доробляти насіння на замовлення партнерських насіннєвих компаній MAS SEEDS, EURALIS, PIONEER, ADVANTA та продавати своє насіння в інші регіони. Вже минулого сезону насіннєвий матеріал харвістовського походження продавали в Житомирську, Харківську, Київську, Чернігівську області.
Нині в холдингу зрошують усі насінницькі посіви та ділянки гібридизації кукурудзи й соняшнику, насінницькі посіви пшениці, – загалом 1100 га. У 2017 році під зрошенням було 350 га та 750 га додали торік, – розповів Сергій Лагер, гідротехнік HarvEast. Наразі мають 9 зрошувальних машин американського типу марок Valley та Western, із них 2 кругові, 2 секторного типу з неповним колом і 2 лінійно-розворотні фронтального типу. В планах на поточний рік додати ще близько 1000 га під зрошення та стільки ж – ще за рік.