Sorghum ID працює на повну силу

0

Ольга Сидоренко, Agroexpert (Брюссель)

Наприкінці вересня в Брюсселі рішенням Асамблеї було оголошено про заснування міжгалузевої неприбуткової асоціації виробників сорго (від насіння до переробки) Sorghum ID.

Стратегічною метою організації є розвиток виробництва сорго в Європі (зерно-силос-енергія) та його селекції. Членами Асоціації можуть бути організації, інститути, компанії.

Заснування асоціації – це вже третій крок у процесі, розпочатому в 2016 році 1-м європейським Конгресом у Бухаресті, за яким почалася розробка програми просування сорго в європейських країнах за підтримки Єврокомісії. Про це розповів Делегат Sorghum ID Люк Еспрі.

Чому непримітна на перший погляд культура привернула увагу на такому високому рівні? Виявляється, сорго на 5-му місці у світі серед зернових. Його вирощують на 41 млн га в основному в Америці та Африці (65%) – батьківщині сорго. Загальне світове виробництво становить 61 млн т. Основними експортерами є США та Аргентина, а імпортерами – Китай та Японія. Причому у виробництво продуктів харчування йде 28,6%, на корм свиням: птиці, худоби – 25,8%, решта – на біомасу. Обсяги торгівлі сорго суттєво збільшились за останні п’ять років через зростання попиту від Китаю на 600%! Понад 11 млн т було продано протягом 2014/2015/2016 МР, 77 із яких поїхали зі штатів до Китаю. Тож майбутні тенденції розвитку ринку цього продукту дуже залежать від китайської сільськогосподарської політики.

Частка Європи у світовому виробництві становить лише 1,5%. 440 тис. га під зерновим сорго, з них 140 тис. у Франції, Італії, Румунії та 300 тис. га в Росії й Україні.

Європа, виявляється, є 4-м світовим імпортером сорго. Наприклад, у 2015 році було імпортовано 140 тис. т, причому 75% із України! В тому ж році торгівля сорго всередині ЄС становила 150 тис. т. Тоді основними імпортерами були Італія (125 тис. т) та Іспанія (85 тис. т). Нині європейським лідером із експорту є Франція – практично 133 тис. т щорічно, майже ексклюзивно до інших країн ЄС.

Що ж до силосного сорго, то в Європі ним засіяно 200 тис. га, з них 60 тис. га у Франції, Німеччині, Чехії, Португалії, Угорщині та Словаччині разом. А 140 тис. га в Україні та Росії. Застосування – у годівлі тварин та біоенергетиці.

Насіння сорго найбільше виробляють у США, приблизно 40 тис. га зайнято насіннєвими посівами, на рік – близько110 тис. т. На другому місці, логічно, Аргентина із середнім виробництвом 30 тис. т на рік та площею посівів 17 тис. га.

Проте 3% насіння виробляють у Європі. Щороку площа посівів там становить 1000–1500 га. Зокрема Франція розмножує насіння на площі 325 га, кількість сортів варіює від 40 до 60. Експортують 1400 т до України (140 т), Росії (110 т), країн центральної (265 т), північної (185 т) та південної Європи (675 т). Французька селекція гарантує дуже низький вміст таніну в зерновому сорго і високу перетравність силосного.

У програмі просування сорго акцент стоїть на тому, що ця культура є шансом у часи глобальних кліматичних змін. Адже завдяки унікальній кореневій системі потребує лише 400–500 мм вологи, на відміну від інших ярих. 100–150 кг азоту та по 60 кг фосфору та калію достатньо, щоб одержати хороший врожай. А ще цікавіше те, що після збирання 40% азоту та 80% калію і 20% фосфору повертаються у ґрунт. Не забуваємо й про антипаразитарну дію, зокрема на нематоду. Також сорго можна сміливо вирощувати в зонах із високим тиском з боку діабротики та гриба макрофоміна, – наголосив Шарль-Антуан Куртуа, представник Sorghum ID.

П’єр Баску, депутат Європарламенту, відзначив, що асигнування на PR європейської сільгосппродукції щороку зростають, зокрема наступного року вони становитимуть 200 млн євро. Загалом програму розробляють для спрощення політики підтримки сільгоспвиробників. Вкладення у розумне виробництво, стале, точне має зменшити негативний вплив цінової кризи. Члени комітету вбачають за доцільне збільшувати кількість культур у сівозміні, що дасть змогу краще диверсифікувати ризики. Однією із гідних культур є саме сорго.

Sorghum ID запрошують прихильників сорго на 2-й європейський Конгрес сорго у листопаді до Мілану і у квітні наступного року до Кейптауна.