Наявність ГМ сої в Україні – похідна від слабкого контролю на ринку насіння

0

Ірина Корчагіна, Agroexpert (Україна)

10 агрокомпаній, 4,3% посівних площ під соєю, 250 тис. т урожаю 2018/2019 року соєвих бобів було сертифіковано за стандартами Donau soja та Europe Soya в Україні протягом 2018 року, на початку якого в нашій країні було відкрито представницький регіональний офіс Асоціації «Дунайська Соя».

Про це повідомила Оксана Просоленко, керівник регіонального офісу Асоціації «Дунайська Соя» в Україні. Асоціація є публічною відкритою демократичною організацією, що налічує близько 270 членів у 22 країнах, у тому числі 10 українських компаній. Головний офіс знаходиться у Відні.  Організація не лобіює інтереси певних компаній та не є галузевою асоціацією, ба більше, серед своїх членів тут мають місце різнофокусні організації: насіннєві компанії, супермаркети, «Грінпіс» тощо. Всіх їх поєднує мета забезпечення протеїном європейського виробництва, а відтак сталого розвитку аграрного та харчового секторів Європи.

Так, для вирощування сої в Латинській Америці нерідко звільняють площі від лісів, використовують ГМ-насіння та пестициди, зокрема гербіциди, залишки яких можуть міститись в урожаї, а отже, і в продукції подальшої переробки. Через це соя в європейського споживача викликає не найкращі асоціації. До того ж навіть продукція європейського походження (яйця, м’ясо, сири тощо) у ланцюгу виробництва може містити сою, вироблену не в Європі. Саме тому дедалі більшої популярності набуває так званий тренд використання європейських кормів, за яким соя для ланцюгів доданої вартості має бути вирощена на європейському континенті. Європейське походження сої поширюється також на Україну, на яку особливо розраховують у Європі з огляду на обсяги ріллі. Оксана Просоленко переконана, що європейські ринки є цікавішими за азійські для українських виробників у довгостроковій перспективі. Саме тому український регіональний офіс «Дунайської Сої» планує посилити налагодження прямих, зокрема трейдингових контактів, під час безпосереднього спілкування між компаніями. У найближчий час запланований візит міжнародних європейських компаній до України. «Ми хочемо показати потенціал та високий рівень українських виробників сої», – запевнила пані Оксана.

Крім того, Асоціація проведе в Україні семінари, присвячені технологіям вирощування сої. Восени минулого року подібне навчання вже пройшли близько 120 осіб. «Поліпшення професійних знань аграріїв щодо традиційних і органічних агротехнологій може забезпечити збільшення урожайності сої приблизно на 50%», – переконана очільниця українського офісу.

Члени «Дунайської Сої» спираються на власні стандарти, які включають такі критерії: виключно європейське походження сої; під час вирощування культури використовувати лише пестициди, що дозволені в ЄС; у процесі виробництва не мають порушуватися права людини, та відсутність шкоди довкіллю. Органами інспектування та сертифікації в Україні є такі органи, Органік Стандарт, Aciter, SGS, Bereau Veritas.

Працюючи в рамках правового поля, «Дунайська Соя» наголошує на несанкціонованому вирощуванні ГМ-сої в Україні. Про це наголосив Маттіас Крьон, президент Асоціації. Нині, за різними даними, частка генномодифікованої сої на українських полях становить 48%. Це при тому, що офіційно на державному рівні ГМсортів сої не зареєстровано. «Причиною такої ситуації є використання несертифікованого насіння або того, що має сумнівне походження, а також брак регуляційних інструментів на державному рівні», – підкреслив пан Маттіас.

В Асоціації відмічають, що розуміння важливості питань походження насіння, ЗЗР та грамотної технології виробництва сої в нашій країні усвідомлюють дедалі частіше не лише великі агрокомпанії, а й невеликі фермерські господарства.