Ірина Корчагіна, конкурс «Кращий молодий агроном» (Україна)
Фото надали Василь Безкоровайний, Олег Загородній та Михайло Данкевич
На початку березня цього року Василь Безкоровайний, переможець конкурсу «Кращий молодий агроном 2019» в номінації «Насінництво та селекція» та Олег Загородній, який отримав спецвідзнаку «Кращий молодий агроном 2019. Соя» відвідали Польщу в рамках професійно-ознайомчої поїздки на запрошення селекційної компанії AgeSoya.
Програма триденної подорожі охоплювала візити до фермерських господарств, які займаються садівництвом, органічним молочним скотарством, кооператив виробників зерна, біолабораторію та сільськогосподарський дорадчий центр.
Фермерське господарство Маріана Шелиги
На 300 га у Журавиці, Перемишльського повіту Підкарпатського воєводства фермер Маріан Шелига (Marian Szeliga) займається садівництвом, здебільшого, зернятковими: яблуками та грушами, а також вирощують трохи малини і смородини.
У господарстві працюють всією родиною та мають 20 постійних працівників, а в сезон пікових навантажень навіть більше. Всі роботи проводять самотужки і власною технікою. Частина площ має крапельне зрошення. Від градобою площі оснащені захисними сітками, якими за потреби легко накривають насадження. Захист саду є вельми інтенсивним, – за сезон проводять 30 обробок ЗЗР. Водночас слідкують за якісним запиленням, мають власну пасіку та джмелів-запилювачів з розрахунку 2 вулика на 1 га. Вирощують, здебільшого, місцеві сорти плодових, утім, мають також такі відомі у світі садівництва сорти яблук, як Чемпіон, Фуджі та навіть український Ренет Семиренка.
Зібрані яблука та груші зберігають у власних холодильниках з температурою 4С. Мають свій цех із сортування, миття та пакування фруктів. Продукцію продають і донині. Крім відвантаження свіжих фруктів до рітейлу, фермерське господарство Маріана Шелиги має власну переробку на соки, чіпси. Вироблений товар продають у власному магазинчику із двору. До речі, всі господарські приміщення та насадження розташовуються поряд із будинком.
Фермер розповів про гідну державну підтримку фермерства. Зокрема, на купівлю сільгосптехніки польського виробництва надають до 30% компенсації. Кредит можна отримати під 3-5% річних. Фермерські господарства земельним банком до 300 га як у пана Маріана, отримують від 200 євро/га дотації за вирощування фруктових насаджень та зернових, а за деякі культури, як-от: цукровий буряк платять навіть до 700 га.
Зерновий кооператив SAN
Зернопродовольча група – кооператив SAN знаходиться недалеко від Перемишля. Президент спілки Ян Беніас (Jan Bieniasz) розповів, що свого часу близько 30 фермерів об’єдналися для спільного формування товарних партій зерна та продажу без посередників. Збудували елеватор, сушку на газу, звели чотири сталевих «банки». Більшість фінансування отримали завдяки Програмі фінансування розвитку сільських територій PROW (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich) , яка співфінансується із державного та бюджету ЄС. Нині кооператив об’єднує 2500 га фермерських угідь, при цьому відстань між фермерськими господарствами становить приблизно 10 км.
Кооперативом управляє Наглядова рада із 5-7 фермерів-учасників. Директором елеватора є теж фермер, нині на пенсії. Найманими є лише працівники лабораторії. На цьому елеваторі доробляють і зберігають, відповідно, лише продукцію членів кооперативу: кукурудзу, пивоварний ячмінь, озиму пшеницю, ріпак та сою. Сформовані партії продають до ЄС за гідними цінами. До речі, за словами президента кооперативу Яна Беніаса у фермерів не виникає проблем із графіком завантаження потужностей. Співпраця побудована на довірі і взаємопідтримці.
Селекційна компанія AgeSoya та біолабораторія
Господар поїздки молодих агрономів, селекційна компанія AgeSoya має українське походження. У 2011 році Руслан Моніч засновник приватної науково-дослідної селекційної компанії «Соєвий вік» вирішив перенести селекцію із Кіровоградщини до Польщі. Так, знані в Україні сорти сої класичної не гм-селекції Аннушка, Мавка, Анастасія, Білявка, Смуглянка та інші отримали визнання серед європейських фермерів. Із позаминулого року за компанією закріпили назву AgeSoya (укр. Соєвий вік) та впевнено продовжують роботу зі створення новітніх високопродуктивних сортів та ліній сої. Нині до європейських сортових реєстрів вже внесено 18 сортів компанії, деякі з них які були створені ще в Україні та сорти нової генерації, створених у Польщі: Viscount, Kapral, Pompei, Antonella, Zeus, Respect.
У співпраці з провідними польськими установами: Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach та Uniwersytet Rzeszowski компанія AgeSoya удосконалює селекційні інструменти, зокрема створила лінії сої нової генерації з 4 унікальними генетичними особливостями та потенціалом урожайності понад 7 т/га. Пул компаній також відпрацьовує з інноваційну запатентованану технологією підвищення однорідності проростання насіння INTEQ II LOK на авторському обладнанні з подальшою обробкою біополімером та завдяки європейському фінансуванню відкрили і оснастили біолабораторію.
Підкарпацький сільськогосподарський центр з дорадництва PODR
Podkarpacki ośrodek doradztwa rolniczego w Boguchwale (PODR) із штаб-квартирою у Богухвалі надає фермерам Підкарпацього воєводства спеціалізовану фахову, фінансову консультації, зокрема щодо отримання дотацій. До осередку входить агрономічна служба, яка забезпечує інформацією щодо догляду за посівами та вирощування сільськогосподарських культур. Про це розповіли директор центру та Роберт Пещох (Robert Pieszczoch) та його заступник Януш Кілар (Janusz Kilar). Середній розмір фермерського господарства у воєводстві становить 6-7 га, найбільше обробляє 1300 га. До речі, статус фермерства та дотації надаються вже за обробітку від 1 га. Багато господарство у Підкарпатті займаються тваринництвом. Дорадча служба розповіла українцям також про власний досвід земельної реформи. Поляки переконані, що успіх запровадження ринку землі був досягнутий завдяки прозорості інструментів та чіткого дотримання законів і правил купівлі-продажу. З самого початку землю могли купувати виключно поляки, схеми з підставними особами та можливістю набуття права власності іноземцями строго контролювати та унеможливнювали, – розповіли в PODR. Нині 1 га сільськогосподарських угідь посередньої якості коштує в Польщі 10 тис євро, а за «одиницю» якісніших угідь на кшталт українських чорноземів платять 12-15 тис євро.
Органічна молочна ферма Марчина Дуная
Поїздка на органічну ферму завершувала програму. Фермер Марчина Дунай (Marcina Dunaj) обробляє зі своєю родиною 60 га землі, із них 10 га пасовищ. Вирощують органічні сою, пшеницю та трохи кукурудзи. Утримують 30 дійних корів та близько 30 телят різного віку симентальської породи. Щодня фермер продає 300 га органічного молока за ціною 4 злотих/літр. Молоко також переробляють на сири і продають тут же ж на місці у своєму магазинчику. Відповідно, для годівлі використовують виключно власні органічні корми, не додають мінеральних добавок та виключені антибіотики.
В обраному органічному курсі пан Марчин не сумнівається, тим паче, що до 2030 року у Польщі планують перевести на «органік» 70% оброблюваних сільськогосподарських угідь.
Із подорожі молоді українські агрономи повернулися із переконанням, що за надійної державної підтримки як вони побачили у Польщі, можливий розвиток фермерства, а відтак і аграрної галузі країни.