HYDRANEO® – ефективне рішення для вирощування кукурудзи за посухи

0

Корчагіна Ірина, Agroexpert (Україна)

Посуха та спека віднині не є більше вироком для вирощування кукурудзи. Відтак компанія «ЛІМАГРЕЙН УКРАЇНА» пропонує програму HYDRANEO® з індивідуальним підходом до кожного аграрія, що ґрунтується на історії конкретного поля та місцевих ґрунтово-кліматичних умовах.

За оцінками українських метеорологів, клімат у нашій країні теплішає навіть швидше, ніж у всьому світі. До того ж мінлива погода та коливання температури не скасовують цього факту. Під час конференції компанії «ЛІМАГРЕЙН УКРАЇНА» з інноваційного вирощування кукурудзи наприкінці лютого Тетяна Адаменко, керівник відділу агрометеорології УкрГМЦ, розповіла, що за останні 20 років в Україні теплові ресурси підвищились на 200–400 градусів. З одного боку, здається, що від цього можуть виграти агровиробники північних та західних регіонів, але водночас – посуха нещадно наступає. Як стверджує агрометеоролог, для сталого ведення землеробства у наших умовах уже бракує 150–200 мм вологи.

Технологічні програми від «ЛІМАГРЕЙН»

Такі передумови непокоять не лише самих аграріїв, але й селекційні компанії, метою яких є забезпечити сільгоспвиробників високопродуктивним насінням. Утім, самої лише генетики недостатньо, отож прогресивні насіннєві компанії нині працюють на випередження впливу негативних чинників. Бруно Пузе, директор з маркетингу «ЛІМАГРЕЙН ЄВРОПА», відкрив українським аграріям завісу до глобальних технологічних програм, над якими наразі працює компанія. Міжнародні незалежні селекційні програми GENETIVE та BIOGEMMA залучають найпрогресивніші інноваційні біотехнологічні та традиційні методи. LG VISION за допомогою елементів точного землеробства дає змогу максимально передбачити та впровадити оптимальні процеси виробництва. За допомогою програми LG AGRILITY можна дібрати оптимальну густоту посіву відповідно до типу та стану ґрунту із врахуванням азотного живлення та гербіцидного захисту. Також до переліку глобальних програм входить технологія HYDRANEO®, яка полягає в застосуванні комплексного підходу до управління ризиками посухи з використанням толерантних до посухи гібридів та комплексу заходів, що допомагають господарствам якнайкраще впоратися з посушливими умовами. Програма HYDRANEO® є інтернаціональною і крім України її використовують багато інших країн, зокрема – Франція, Польща, Чехія, Болгарія, Румунія, Іспанія, Росія, Туреччина.

HYDRANEO® – рішення для конкретного господарства

Наявність вологи є наразі одним із основних чинників, який лімітує одержання максимальних, і що більш важливо – високих та стабільних урожаїв кукурудзи. Саме тому, як стверджує Віктор Карбівський, комерційний директор «ЛІМАГРЕЙН УКРАЇНА», компанія вже понад 10 років працює над програмою HYDRANEO®. Сьогодні цей проект перетворився на глобальний концепт з управління ризиками посухи під час вирощування кукурудзи на зерно, який враховує багато чинників. Насамперед, це ґрунтово-кліматичні умови за останні 25 років. Також беруть до уваги тип ґрунту, елементи технології вирощування кукурудзи, як-от: обробіток ґрунту та удобрення, група стиглості гібридів та ін. На основі цих даних програма робить змістовний аналіз і надає конкретні технологічні рекомендації для певного господарства.

Добір гібридів

У рамках програми HYDRANEO® у компанії «ЛІМАГРЕЙН» за останні роки з-поміж понад тисячі проаналізованих гібридів обрали чотири продукти – Адевей, ЛГ 30215, ЛГ 30273, ЛГ 30315. За деякий час, за словами пана Віктора, очікують з реєстрації ще два гібриди. Обрані гібриди вирізняються високим потенціалом продуктивності за оптимальних умов вирощування та максимально зберігають її за посушливих. Тобто з цими гібридами господарства за правильної технології вирощування культури можуть розраховувати на високу й стабільну врожайність кукурудзи. Менеджер з розвитку кукурудзи «ЛІМАГРЕЙН ЄВРОПА» Карой Купі під час презентації селекційних досягнень компанії роповів про особливості гібрида Адевей: «Цей гібрид на ринку вже декілька років, щороку його обирають дедалі більше фермерів і продажі насіння Адевею сягають рекордних показників». Гібрид є середньораннім, продуктивним, із числом ФАО 290, із проміжним типом зерна та придатний до ранніх строків сівби. Рекомендована густота збирання – 60–80 тис. рослин/га. ЛГ 30215 (ФАО 220) характеризується холодостійкістю, толерантністю до посухи, адаптивністю до сезонних стресових умов та раннім цвітінням, має кременисто-зубовидний тип зерна, формує добре озернений качан. Рекомендована густота збирання – 65–90 тис./га. ЛГ 30273 є середньораннім, його ФАО 260, кременисто-зубовидний тип зерна, але вологовіддачею він не поступається зубовидним. Його перевагами є швидкий стартовий ріст, посухостійкість, стабільність і пластичність за різних умов вирощування та технологій, толерантність до основних хвороб й чудова стійкість до вилягання. На момент збирання фахівці радять густоту – 60–85 тис./га. Високотолерантний до посушливих умов та урожайний  ЛГ 30315 (ФАО 280) має зубовидний тип зерна, характеризується адаптивністю до сезонних стресових умов, швидкою вологовіддачею, високою стійкістю до полягання, високою толерантністю до хвороб, зокрема, пухирчатої та летючої сажки, стабільністю. Його рекомендована густота на момент збирання 60-75 тис/га.

Як приєднатися до програми HYDRANEO®

Для того щоби розробити конкретні рекомендації, спеціаліст компанії «ЛІМАГРЕЙН» має приїхати в господарство й разом із агрономом оглянути поле. У базу даних експерт вводить GPS-координати конкретного поля й після цього на основі даних погодно-кліматичних умов (температурний режим та кількість опадів) за останні 25 років, а також інформації щодо сівозміни, типу ґрунту та способу його обробітку, системи удобрення, групи стиглості вирощуваної кукурудзи (ФАО) програма у режимі онлайн видає конкретні рекомендації щодо гібридів, які максимально придатні для умов тієї зони, де розміщене господарство. Віктор Карбівський нагадав, що «ЛІМАГРЕЙН УКРАЇНА» продає своє насіння через дистриб’юторів, але має потужну мережу регіональних представників, до яких безпосередньо можуть звертатися господарства щодо програми HYDRANEO®. За потреби брати участь у цьому процесі можуть і представники компанії-дистриб’ютора, проте слід наголосити, що самі вони таку послугу не надають. «Пропонована діагностика за допомогою онлайн-системи HYDRANEO® є абсолютно безкоштовною – жодних додаткових платежів та націнок у вартості насіння. На сьогодні це, так би мовити, є нашою програмою лояльності, яку ми відпрацьовуємо з нашими клієнтами», – наголосив комерційний директор.

Практичний досвід

Найкращим підтвердженням високої продуктивності гібридів компанії «ЛІМАГРЕЙН» є практичні результати. Так, торік у СТОВ «Дружба Нова» в Чернігівській області ЛГ 30373 мав урожайність 101 ц/га, Адевей – 107 ц/га, а ЛГ 30315 – 113 ц/га. Вже три роки поспіль вирощують Адевей у «Стейк-Агро» на Київщині, де він тішить стабільною врожайністю (цього року також сіятимуть ЛГ 30273 та ЛГ 30315). Завдяки позитивним відгукам зацікавились Адевеєм та ЛГ 30315 і на Харківщині у ТОВ «Агрофірма Престиж», про це розповів Іван Литвиненко, головний агроном господарства із земельним банком близько 5 тис. га, цьогоріч тут збираються засіяти 900 га. Ще одне господарство в Київській області – ТОВ «ТАК-АГРО» – вже багато років висіває насіння кукурудзи та соняшнику від «ЛІМАГРЕЙН». Мають 14 тис. га в обробітку, з них близько 5–6 тис. га засівають кукурудзою, а лімагрейнівськими гібридами – до 3 тис. га. Цього року саме час пошуку нових рішень, тому приглядаються до програми HYDRANEO®, – запевняє виконавчий директор господарства Валерій Кісаненко.