Інновації «Землі Обітованної» – ідеї для українського ринку

0

Олена Нінуа, Agroexpert (Україна)

27 липня в Києві фахівці провідних ізраїльських компаній в рамках семінару «Україна-Ізраїль: інновації і технології в агробізнесі» поділилися цінною інформацією стосовно впровадження сучасних технологій у сільському господарстві на прикладі власних програм та проектів.

Всі сумніви щодо запуску нових проектів зникають щойно господар приступить до підрахунку майбутніх отриманих переваг. Усього були присутніми 9 компаній – 6 із котрих задіяні в рослинницькому бізнесі. А далі найцікавіше – розповіді про ці самі технології.

Втамувати «спрагу» поля правильно

Багатьом відомо про передові інтелектуальні технології зрошення в Ізраїлі. Есперти в галузі зрошення – компанії NaanDanJain та Netafim на прикладі власних проектів розповіли які переваги можна отримати від «правильного» поливу.

Компанія NaanDanJain виготовляє всі види іригаційного обладнання для крапельного зрошення, розбризкувачі, мікророзбризкувачі та ін., пропонуючи вирішення специфічних проблем на кожній окремій дільниці. Усі проекти супроводжуються технічною підтримкою, яка полягає у навчанні й консультації клієнта. Рішення приймається залежно від потреб споживача. Наприклад, крапельне зрошення вельми придатне для вирощування овочів і баштанних культур. Мікроспринклери використовують у теплицях та садах. Дрібнокрапельне поверхневе зрошення може захистити дерева від заморозків завдяки утворенню льодяної кірки. Також є культури, які набагато краще реагують на поверхневе зрошення, ніж на крапельний полив, особливо це стосується коренеплодів. Малооб’ємні спринклери створюють імітацію дощу, що означає рівномірне розподілення води на всьому полі.

Компанія Netafim створена фермерами і на даний час складається із 29 дочірніх підприємств і 17 заводів із виробництва обладнання для зрошення. Компанія втілює в життя проекти розмірами в десятки та сотні гектарів, ставлячи для себе амбітну мету – підвищити врожайність культур завдяки своїм технологіям на 60%, враховуючи при цьому подальше погіршення кліматичних умов. Це можливо втілити завдяки використанню новітніх технологій точного землеробства та автоматизації. Одна із складових частин стратегії – програма моніторингу поля NetBit, що наразі проходить тестування в Ізраїлі.

Про що «розкажуть» корені

Компанія Mottes представила увазі присутніх сенсори для аналізу потенціалу ґрунтової вологи через капілярно-сорбційний тиск. На основі цього розробник пропонує принципово нову систему зрошення, адже знаючи чого і коли потребує рослина можна домогтися більшої продуктивності. Ці датчики, перебуваючи у прикореневій зоні рослин, здатні передавати зібрану інформацію по інтернету і на мобільний телефон. Mottes першими винайшли аналоговий ртутний тензіометр та започаткували передачу даних з нього через інтернет. Це працює наступним чином: коли рослині потрібна більша кількість води, сила всмоктування коренів збільшується і, відповідно, напруженість, вимірювана датчиками. Таким чином фермер отримує певні переваги у вигляді підвищення якості врожаю, ефективнішої витрати води та інших ресурсів, запобігає засоленості ґрунту тощо.

Декілька слів про гідропоніку

Компанія TAP може пишатися своїм 60-річним досвідом роботи в галузі гідропоніки, використовуючи сьогодні надсучасні технології, комп’ютеризовані системи живлення рослин, клімат-контроль, таким чином допомагаючи власнику господарства запобігти розвитку хвороб та оптимізувати використання ресурсів, підтримуючи при цьому високу врожайність. «Ми працюємо лише з інноваційними теплицями, – говорить Авнер Шохет, засновник та головний виконавчий директор  TAP.-Усе починається з проекту, який ми допомагаємо розробити. Потім ми контролюємо монтаж конструкцій аби попередити можливі помилки. Наступний етап – консультація і навчання клієнта. На завершення ми також можемо давати поради щодо зберігання та упаковки врожаю». Тому можна сміливо стверджувати, що це справді комплексні рішення у  гідропоніці.

Зберегти зібране

Дуже важливо, щоб товар зберіг належний товарний вигляд коли він потрапить на прилавки. Питаннями зберігання займається компанія Eshet Eilon, котра теж презентувала себе на семінарі. Компанія присутня на ринку з 1935 р. та надає послуги «під ключ» для післязбиральної обробки фруктів і овочів, зокрема: прийом, розвантаження, обробка гарячою водою, очищення, обробка воском та сушіння, сортування і пакування. Маючи широкий асортимент обладнання із сортування й упаковки, сортувальні та конвеєрні системи для виробництва Eshet Eilon формує пропозицію відповідно до конкретних потреб кожного клієнта.

Контролювати неконтрольоване

Ще одним цікавим та перспективним продуктом, без перебільшення, можна назвати проект Taranis, котрий змінює уявлення про моніторинг поля. Програма опрацьовує відразу декілька напрямів – дистанційне зондування, аерофотознімки, сканування поля, прогноз погоди, біологічні моделі. Оперативний гіперлокальний прогноз погоди дає змогу отримати необхідну інформацію та прийняти оптимальні рішення стосовно конкретного поля. Супутникові знімки високої роздільної здатності інформують про стан поля, автоматично виявляючи аномалії росту і розвитку рослин в порівнянні з аналогічними полями. Це можливо завдяки здатності системи до штучного самонавчання. Smart Scout визначає потенційно проблемні ділянки поля і пріоритезує їх для подальшого вивчення і спостереження. Водночас завдяки біологічним моделям прогнозів розвитку хвороб та шкідників Taranis може передбачити можливі загрози врожаю. Таким чином профілактичні методи можуть бути застосовані ефективніше.