ФАО ООН підтримує трансформацію сільського господарства у східній Україні

0

В Києві представлено комплексне дослідження про роль сільського господарства у постраждалих від конфлікту Луганській та Донецькій областях

жовтня 2017 рокуКиївУкраїна ­– Триваючий збройний конфлікт та повязана з нимнестабільність завдали колосальних збитків сільськогосподарському сектору Донецької таЛуганської областей УкраїниПроте, у міру того як темпи розвитку інших секторів економіки знижуються, нового значення набуває натуральне господарство. За даними звіту, опублікованого сьогодні Продовольчою і сільськогосподарською організацією ООН (ФАО), воно навіть може стати рушійною силою в розвитку місцевої економіки.

Фермери уздовж лінії зіткнення стикаються з різними проблемами: високі процентні ставки, складність доступу до фінансування, відсутність можливості оренди сільськогосподарської техніки, відсутність ринків для реалізації власного молока, овочів або фруктів. Проте, в ході дослідження ФАО з’ясувала, що кожен четвертий дорослий в постраждалому районі хотів би почати свій власний бізнес в сільськогосподарському секторі.

Основна мета дослідження полягала в тому, щоб визначити практичні моделі для забезпечення стійких продовольчих систем і більш ефективних ланцюгів доданої вартості, більш конкурентоспроможних агропродовольчих підприємств, підвищення якості продукції та поліпшення маркетингу.

Згідно з дослідженням, ці цілі можуть бути досягнуті шляхом надання допомоги цільовим групам фермерів у відновленні або покращенні їх сільськогосподарського виробництва.

Ключові висновки

  • Основними проблемами, з якими стикаються фермери на сході України, є погане орієнтування і пріоритезація регіону в рамках національних програм підтримки агробізнесу, а також високі ціни на сільськогосподарські ресурси та інші предмети необхідності
  • Регіональний досвід показав, що розвиток ланцюга доданої вартості є найбільш ефективним способом забезпечення сталого, комерційно життєздатного бізнесу в сільській місцевості, здатного забезпечити зайнятість і джерела коштів для існування
  • Дрібні фермери стикаються з труднощами при реєстрації землі та іншої власності
  • Більше 90 відсотків дрібних і середніх ферм мають проблеми з логістикою і не мають можливостей для переробки продукції.

«Існує важлива і термінова необхідність в підтримці ініціатив дрібних і середніх фермерів з просування їх виробництва, переробки та маркетингу, і стабілізації місцевої економіки», – сказав Фаррух Тоіров, координатор надзвичайної програми ФАО в Україні. «Задоволення цих потреб забезпечить стійкі рішення для людей з низьким доходом і людей, які потребують продовольства, і в той же час допоможе інтегрувати значну частину внутрішньо переміщених осіб».

“Задоволення цих потреб забезпечить стійкі рішення для людей з низьким доходом і людей, які потребують продовольства, і в той же час допоможе інтегрувати значну частину внутрішньо переміщених осіб.”

Фаррух Тоиров

Координатор надзвичайної програми ФАО в Україні

Дане дослідження ФАО є третім комплексним аналізом сільського господарства на сході України, що пішов за двома іншими публікаціями результатів оцінки соціально-економічного впливу і потреб домогосподарств в сільській місцевості уздовж лінії зіткнення.

«ФАО застосовує комплексний підхід при аналізі ланцюгів доданої вартості різноманітних продуктів харчування, визначаючи точки впливу і програми з адаптації, які спрямовані на задоволення основних потреб», – сказав Джон О’Коннел, економіст ФАО в сфері агропродовольства в регіоні Європи і Центральної Азії.

«Застосування цієї методики ще більш важливо в районах, що постраждали від криз, як ми бачимо зараз в Донецькій і Луганській областях», – продовжив О’Коннел. «Ланцюги створення вартості порушуються через тривалу нестабільність».

Щоб проаналізувати економічні наслідки конфлікту і визначити потреби у відновленні, ФАО зібрала інформацію безпосередньо у сільських жителів цих двох регіонів. 

У звіті ФАО акцентується увага на нагальну необхідність створення сприятливих умов для ведення бізнесу та рекомендується поліпшити доступ до інвестицій і фінансування, та надання послуг в сільській місцевості, а також застосовувати підхід, заснований на ланцюгу доданої вартості.

ПРО ФАО

ФАО є міжурядовою організацією, до складу якої входять 194 держави-члена, два асоційованих члена і одна організація-член – Європейський союз. ФАО, штаб-квартира якої знаходиться в Римі (Італія), представлена ​​більш ніж в 130 країнах. Україна приєдналася до ФАО в 2003 році і співпрацює з різними проектами ФАО як в країні, так і в регіоні. Починаючи з 2015 року ФАО здійснює свою діяльність в Україні за двома напрямками: Програма реагування на надзвичайні ситуації, що реалізується на території, охопленій збройним конфліктом на сході України, і Програма розвитку сільського господарства у всій країні.