ДРУЖБА ДРОНУ І ТРИХОГРАМИ

0

У цьому номері журналу ми вже згадували про трихограму, як один із методів боротьби проти бавовникової совки. Вносять її наземним або авіаційним методом. Однак із розвитком технологій з’явилися нові – дешевші та зручніші способи внесення.

 

Що варто знати про трихограму?

Трихограма – ентомофаг, що належить до ряду перетинчастокрилих і паразитує на яйцях 215 видів комах, відкладаючи у них свої. Личинки живляться вмістом яйця господаря, яке до моменту заляльковування паразита набуває характерного темного кольору з буруватим або синім відтінком. Особини народжуються статевозрілими і тому після вильоту із яєць готові до парування та заселення потомством нових яєць. Розселяється трихограма в радіусі 30 м, однак за допомогою вітру може поширитися і на більшу відстань. Самка відкладає 50, максимум 80 яєць, із них знач ну частину – в першу добу життя. Імаго живляться нектаром і завдяки цьому можуть прожити до 15 днів, коли без живлення – лише 2–4 дні. Розвитку й розмноженню цієї маленької комахи сприяє температура в межах від 18 до 30°С і відносна вологість повітря від 60 до 95%, найбільш активна вона вранці між 7-ою та 11-ою годинами. За сезон може розвиватися від 8 до 12 поколінь трихограми.

Постійного господаря у неї немає, втім, деякі її види розвиваються на одних господарях краще, ніж на інших. Вигідні переваги трихограми як біо логічного агенту боротьби зі шкідниками – це простота лабораторного розведення, швидкий розвиток і вигідне співвідношення особин обох статей, що забезпечує високі темпи розмноження за її випусків. Як метод захисту трихограма ефективна проти кукурудзяного, лучного й стеблового метеликів, бавовникової совки, підгризаючих і листогризучих совок, вогнівок, молей, листокруток, плодожерок, американського метелика та інших шкідників, що роблять кладку яєць. Оскільки ці види ведуть прихований спосіб життя, використання інсектицидів може бути економічно необґрунтованим і при цьому завдати удару по корисній ентомофауні на полі. До того ж не всі інсектициди мають оовіцидну активність, тож навіть якщо знищити імаго, доведеться провести ще мінімум одну обробку для знищення новонародженого покоління. Однак розпорошувати трихограму в промислових масштабах можна задопомогою малої авіації, а це дуже складно й дорого, бо перш за все потрібні кваліфіковані пілоти, які можуть вилетіти у будь-який момент, коли це потрібно. А от дрони – простий, дешевий і зручний у користуванні засіб, якому не потрібно ні пальне, ні злітні смуги, який із легкістю оминає перешкоди та може працювати навіть уночі при мінімумі людського контролю.

3

Практичний кейс

В Україні такі сервіси можуть надавати декілька компаній, серед них SmartFarming, ТОВ «Агро Систем Груп» та Agrodrone. Своїм досвідом із внесення трихограми дронами поділилася компанія Agrodrone, що на Одещині, яка успішно протягом 4-х років надає фермерським господарствам послуги із внесення трихограми. За словами Михайла Горловського, керівника відділу продажів, цього року вони вже обробили понад 10 000 га. В основному це посіви кукурудзи й соняшнику. Обробку здійснюють видом трихограма звичайна (Trichogramma evanescence), яку замовляють у лабораторіях ТОВ «БІОЗАР» та ТОВ «Агро Систем Груп». «Зазвичай ми проводимо обробки своєю трихограмою, однак можемо використовувати і матеріал замовника, – коментує фахівець. – Перед обробкою дуже важливо визначити співвідношення паразит-шкідник, тому ми надаємо послуги кваліфікованого агронома, який на місці оцінює ситуацію. Норма внесення трихограми залежить від видового складу шкідників та їх заселення на полі, в середньому це 100 – 150 тис. особин/га». Під особиною розуміється заражене паразитом яйце зернової молі. На 2–3-й день після обробки яйцеїд відроджується з нього і може заселяти нові яйця. Інколи готується суміш із додаванням трихограми, що з’являється на 7–9-й день. Випуск слід проводити в теплу погоду, краще в ранкові (7–11) та передвечірні годи- ни (17–20).

«Ми не калібруємо своє обладнання наповнювачами, оскільки за допомогою електроніки воно точно налаштоване й готове до роботи будь- коли», – запевняє пан Михайло. Трихограмниця кріпиться на простір між рамами дрону, вся конструкція легкознімна та модульна. За допомогою спеціальної GPS-програми, розробленої безпосередньо для компанії Agrodrone, будують маршрут, виходячи з площі та особливостей рельєфу поля, аби підібрати оптимальні інтервали для здійснення випуску. Зазвичай це кожні 25–30 м по маршруту з шириною між проходами 50 м. Розпорошують трихограму на висоті 15 м за швидкості до 50 км/год. Дрон витримує вітер до 10 м/с. Для підвищення безпеки й контролю під час внесення відбувається пряма відеотрансляція роботи агрегату. За один політ дрон може обробити до 50 га, за день – до 1000 га. Заряду акумулятора вистачає на 10 км.

2

                                         Трихограма за роботою

Вносять трихограму в два (початковий та активний період яйцекладки) або три (через 1–2 тижні після другого) хронологічні етапи, які відповідають термінам відкладання яєць шкідниками. При цьому ефективність трихограми може варіювати від 40–50 до 80%, тобто як мінімум завдяки цьому заходу кількість шкідників стане меншою за економічний поріг шкодочинності. Величезна перевага в тому, що цей спосіб абсолютно безпечний та екологічний і придатний для органічного землеробства. Вартість одноразової обробки 1 га разом із залученням фахівців та з придбанням матеріалу становить 100–120 грн. Це однозначно дешевше, ніж використання більшості інсектицидів, ринкова вартість яких сьогодні досягає 7–15 $/га, без врахування вартості пального та ін.

 

 

Олена Нінуа, Agroexpert (Україна)