Падалиця соняшнику в посівах інших культур

0

Олексій Орлов, керівник аграрного бізнесу, канд. с.-г. наук

Насіння соняшнику, що потрапляє в ґрунт під час збирання, за наявності вологи в ґрунті може зимувати і проростати восени й навесні. Найбільшої шкоди культурним посівам різних сільськогосподарських культур завдає падалиця, що проростає у весняний період. Соняшник також не став винятком і падалиця становить неабияку проблему його сходам. Утім, рослини соняшнику, з’являючись у посівах інших культур, є бур’янами і шкодять так само, як і бур’яни.

Розрізняють три види падалиці: звичайний соняшник; CL-стійкий; Експрес-стійкий. Утім, боротьбі з падалицею останніх двох типів приділимо увагу в окремій публікації.

Під час планування боротьби з падалицею соняшнику за допомогою гербіцидів, потрібно насамперед знати, який гібрид сіяли на цьому полі, а потім планувати закупівлю гербіциду.

Боротьбу з падалицею слід починати ще до збирання соняшнику, правильно проводячи десикацію і налаштовуючи збиральну техніку таким чином, щоб втрати насіння під час збирання були мінімальними. Адже найкращий метод боротьби з падалицею соняшнику – запобігти її появі. Що менше насіння соняшнику осипатиметься під час збирання, то краще. За проведення десикації для зменшення осипання насіння під час збирання в бакову суміш можна додавати спеціальний клей – Еластик (0,8–1,0 л/га). Використання сучасних комбайнів і спеціалізованих соняшникових жаток дає змогу звести втрати насіння до мінімуму. І тоді боротьба з падалицею за допомогою гербіцидів може не знадобитися взагалі.

Після збирання, аби спровокувати проростання падалиці, можна провести дискування або культивацію на глибину 5 см. Почекати близько двох тижнів, поки падалиця не проросте – і виконати повторне дискування (якщо дозволяє час, можна робити кілька дискувань) або пряму сівбу озимої пшениці за допомогою сівалки, обладнаною дисковою бороною чи культиватором (наприклад Pronto DC, Rubin Lemken та ін.). Ці заходи сприяють проведенню раннього збирання з попередньою десикацією, що забезпечує більший часовий інтервал між збиранням соняшнику й сівбою озимої пшениці.

Методи контролю падалиці залежатимуть від того, яку сільськогосподарську культуру вирощуватимуть після соняшнику.

Зернові (пшениця, ячмінь)

Зернові найчастіше сіють після соняшнику, відтак падалиця в їхніх посівах проростає найбільше.

У зонах Степу та Лісостепу зазвичай після соняшнику висівають озиму пшеницю. Тож падалиця може створювати проблеми в посівах культури вже восени. В осінній період падалицю соняшнику можна знищити гербіцидом Гроділ Максі (0,11 л/га). Обробку потрібно проводити за 2 тижні до припинення вегетації. Добова температура при цьому має становити не менше 5°С. За наявності падалиці CL- або Експрес-стійкого соняшнику норму потрібно збільшити до 0,12 л/га і працювати тільки в фазі розвитку соняшнику 2–4 листки.

Падалицю звичайного соняшнику в посівах озимої пшениці чи ячменю знищують навесні до фази 4 листків соняшнику препаратами, що містять дикамбу: Діанат, 0,3 л/га або Серто-Плюс, 0,15–0,2 кг/га + Цитовет Про, 0,2 кг/га (до фази виходу рослин у трубку). Можна використовувати також Гранстар Голд, Калібр, Еллай Супер, Ларен Про в бакових сумішах із гербіцидами гормональної дії (2,4-Д, 2М-4Х, Діанат) та інші гербіциди.

Кукурудза

Часто падалиця соняшнику може становити серйозну проблему кукурудзі. У посівах кукурудзи можна знищувати падалицю соняшнику механічно – боронуванням, міжрядними культиваціями. Хімічний контроль є найефективнішим, коли падалиця утворила 2–4 справжніх листки, а кукурудза перебуває у фазі 3–5 листків:

  • Таск (римсульфурон, 32,5 г/л + дикамба, 609 г/л), 307–384 г/га; Діанат (дикамба, 480 г/л), 0,15–0,3 л/га; Серто Плюс, 0,15–0,2 кг/га + Цитовет Про, 0,2 кг/га (до фази виходу в трубку), 2,4-Д;
  • Тітус, Базис, Хармоні в бакових сумішах із гербіцидами гормональної дії (2,4-Д, Діанат).

Ріпак

Для знищення падалиці соняшнику можна використовувати препарат Лонтрел 300 (клопіралід, 300 г/л), 0,5 л/га (норма д.р. не менше 150 г/га). Слід брати до уваги, що соняшник – дуже поганий попередник для ріпаку.

Соя

Падалиця соняшнику становить проблему в посіві сої, надто якщо вона переросла. До сівби сої падалицю можна знищити механічним способом – шляхом боронування або культивації, а також за допомогою гліфосатів. Після сівби, але до сходів сої, можна використовувати гліфосат (2 л/га) або бакову суміш гліфосатів із Хармоні.

Добре зарекомендували себе бакові суміші:

  • Базагран, 2 л/га + Хармоні, 6–8 г/га + ПАР Тренд, 200 мл/га (після появи першого трійчастого листка на сої);
  • Комманд (кломазон), 0,2–0,25 л/га + Хармоні, 6–8 г/га після сівби, але до сходів сої.

Картопля

Для знищення падалиці соняшнику можна використовувати препарати, що містять клопіралід (Зенкор), з максимальною нормою д.р. не менше 350–1050 г/га.

Цукрові буряки

Для знищення падалиці соняшнику в посіві цукрових буряків можна застосувати рекомендовані гербіциди. Потрібно також зважати, що соняшник – поганий попередник для цукрових буряків. Добре зарекомендували себе бакові суміші: Бетанал + метамітрон, Бетанал + клопіралід.