Чому необхідно здійснювати фумігацію зернових вантажів?

0

Невиконання технологій фумігації зернових вантажів є прямою загрозою для налагоджених торгових відносин з країнами-імпортерами та подальшого експорту.

Про це сказав президент Фітосанітарної асоціації України Владислав Седик, пише AgroPortal.ua.

Так, власне, пан Владислав прокоментував оновлені законодавчі норми у сфері карантину рослин. Зокрема, йдеться про постанову КМУ «Деякі питання реалізації Закону України «Про карантин рослин» №1177, у якій визначено, що фумігація під час перевезення об’єктів регулювання, що завантажуються у трюми суден глибиною разом із комінгсом понад 12 метрів, проводиться із застосуванням системи рециркуляції.

Самі трейдери нарікають на необхідність додаткових затрат для встановлення систем рециркуляції, що за ринковими цінами складатимуть від $0,12 до $0,25 на тонну сільгосппродукції. Вони вважають за необхідне нести ці затрати тільки на вимогу країни чи за бажанням експортера.

У реальності виходить так, що для знезараження експортних вантажів від ентомологічних об’єктів одного лише бажання замало. «Нотифікації, які раніше отримувала Україна через виявлення в партії живих шкідників, часто пов’язані саме з невикористанням системи рециркуляції при фумігації вантажів, що завантажуються у трюми суден глибиною понад 12 метрів», — наголошує Седик.

Однак і практика, і наука, і самі виробники препаратів для знезараження зерна говорять про те, що фумігант не проникає самостійно на глибину понад 12 метрів у летальній для комах концентрації. Тож неможливо гарантувати, що українська компанія постачає на міжнародний ринок чисте, знезаражене зерно.

«Використання систем рециркуляції — це можливість проводити ефективне знезараження. Можливість не втратити ринки збуту та імідж в очах імпортерів, —переконаний президент Фітосанітарної асоціації України. — Імпортери мають право забороняти ввезення продукції з України. Уявіть собі, якщо це зробить Індонезія, яка знаходиться в рейтингу найбільших покупців українського зерна».

Відповідно до слів пана Владислава, застосування систем рециркуляції є загальносвітовою практикою. І під час прописання правил до постанови №1177 усі з ними погоджувалися.

«Зараз коментарі трейдерів з приводу того, що це дорого, чи це робить їх неконкурентними, звучать дивно. Належна фумігація — це необхідність. Імпортери мають право взагалі забороняти ввезення продукції з України. Уже маємо негативний досвід: по причині виявлення живих шкідників була введена заборона В’єтнамом на імпорт вантажів з нашої держави. Як наслідок — для України декілька років цей ринок був недоступний», — підсумував Седик.