Відомі нові унікальні об’єкти сільськогосподарської спадщини

0

Глобальна мережа сільськогосподарської спадщини ФАО тепер налічує 50 унікальних ландшафтів

23 квітня 2018 р., Рим –  13 нових ландшафтів були визнані об’єктами сільськогосподарської спадщинисвітового значення (GIAHS) завдяки їх штучним способам поєднання досягнення людських потреб та збереження природних ресурсів для створення взаємовигідних джерел засобів для існування та екосистем.

Нові ландшафтні системи в цій знаковій програмі ФАО знаходяться в Китаї, Єгипті, Японії, Республіці Корея, Мексиці, Португалії, Іспанії та Шрі-Ланці. Їх первинне виробництво варіюється від фруктів, овочів, солі та рису до шовку, м’яса, чаю та васабі.

Ці системи “відображають глибоку гармонію між людством і природою”, – заявив заступник Генерального директора ФАО Мария Хелена. Семедо на міжнародному форумі в Римі.

Дізнайтеся більше про нові об’єкти тут.

Оцінити красоту нових ландшафтів можна тут.

З обліком нових об’єктів загальна кількість ГІАГС по всьому світу збільшилася до 50. У цій програмі підкреслюються унікальні способи, за допомогою яких сільські громади протягом багатьох поколінь забезпечували продовольчу безпеку, життєздатні джерела засобів існування, стійкі екосистеми та високий рівень біорізноманіття, примножуючи при цьому унікальна красу.

«Коли ми говоримо про ці ландшафти, мова не йде про ностальгічне минуле, навпаки, пропонуються рішення для сьогодення та майбутнього, – підкреслювала Семедо. – GIAHS – це також інновації та можливості, у тому числі розширення доступу до нових ринків і підприємництва, наприклад, за допомогою екомаркетингу, агротуризму, розширення прав та можливостей молоді, з метою підвищення вартості нашого сільськогосподарської спадщини».

Серед нових об’єктів GIAHS – перші члени Європи та Північної Америки: агропастерична система в Баррозу, в Португалії, унікальний спосіб виготовлення солі в Саліні де Аньяне, в Іспанії, тисячолітній спосіб вирощування мукатного винограду в Аксаргії, в Іспанії, а також мережа штучно розвинених сільськогосподарських господарств у Мехіко (Чинампа) на основі усної передачі традиційних методів, що широко використовувалися під час існування цивілізацій ацтеків.

Данний міжнародний форум був присвячений обміну накопиченими знаннями. У ньому взяли участь високопоставлені офіційні особи з Китаю, Італії, Японії, Іспанії, Танзанії, авторитетні експерти з Алжиру, Чилі та Франції, а також з ЮНЕСКО, яка керує власною програмою всесвітньої спадщини.

Культивування культур

Об’єкти сільськогосподарської спадщини глобального значення представляють керовані екосистеми, в яких водокористування, здоров’я лісу та інші екосистемні фактори пов’язані між собою часто такими способами, які вимагають дотримання правил соціального управління, що стосуються власності та землекористування, розподілу ресурсів і робочої сили.

«Об’єкти сільськогосподарської спадщини об’єднують в собі економічні, соціальні, екологічні та культурні основи сталого розвитку, відзначив Семедо. Признаючи їх, ми підкреслюємо головну роль, яку дрібні фермери – їх творці та зберігачі – грають у збереженні біорізноманіття та безлічі інших спільних цілей», – додала вона.

Основна ідея полягає в тому, щоб привернути увагу до унікальних та інстинктивних способів досягнення стійкості в основній діяльності людини і перетворення природних ресурсів у життєздатні продовольчі системи. Ціль також полягає в тому, щоб сприяти їхньому динамічному збереженню і дозволити малим фермерам, які допомагали їм створювати і служити тепер зберігачами цих ландшафтів, зберегти свою традицію в умовах нових наближених загроз, таких як урбанізація та зміна клімату.

Вже доведено, що позначення ГІАХС як об’єкта спадщини може допомогти зберегти біорізноманіття та захистити вимираючі види сільськогосподарських культур, що сприяють забезпеченню продовольчої безпеки в усьому світі, а також оживити місцеві культурні традиції, створити робочі місця та розвивати туризм.

Маркування «Спадщина» може бути інтегрована з маркетинговими стратегіями по підвищенню попиту та цін на місцеві сільськогосподарські продукти. Сертифікований рис, вирощений в системі сільськогосподарської спадщини в Садо, в Японії, тепер продається в два рази дорожче в порівнянні з місцевими еквівалентами.

Шлях в майбутнє

Семедо закликала підняти програму GIAHS на новий стратегічний рівень, щоб створити більше цінних можливостей “для великих художників, які викрили наше минуле, проектують наше сьогодні і сформують наше майбутнє”.

ФАО керується наступними критеріями при відборі кандидатів на GIAHS: ландшафтні системи повинні мати цінність у якості суспільного блага з точки зору забезпечення безпеки продуктів харчування та засобів існування, біорозмаїття, системи знань і адаптованих технологій, культурних надбань та видатних ландшафтів. Більшість з цих ландшафтів надають важливі екосистемні послуги, які приносять користь людям і в інших регіонах, що сприяє зміцненню економічних стимулів для їх збереження.

Деякі країни навіть розробляли власні національні програми зі збереження сільськогосподарської належності, в тому числі Китайська Народна Республіка та Японія, уряди яких були особливо сильними та щедрими прибічниками програми GIAHS

ЗАЛИШТЕ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here