Віктор Марченко, канд. техн. наук, Agroexpert (Німеччина – Україна)
У вересні цього року компанія Amazone провела показ оновлених машин, які будуть представлені на Міжнародній спеціалізованій виставці Agritechnika 2017, що пройде у Ганновері з 12 по 18 листопада. Побачити технічні новинки та визначити рівень інновацій зібралися близько 120 журналістів провідних світових аграрних видань із 30 країн.
Компанія Amazone була заснована понад 130 років тому ремісником Генріхом Драйєром. У далекому 1883 році він розпочав виготовлення зерноочисних та ґрунтообробних машин. Індустріалізація, яка набувала тоді дедалі більшого розмаху, потребувала переходу до більш раціонального серійного виробництва. Так розпочалося виготовлення сільськогосподарської техніки та обладнання у невеликій кількості.
Наразі Amazone є компанією світового рівня і займає одне з провідних місць на ринку високоякісної ефективної сільськогосподарської техніки для різноманітних технологій у рослинництві. Компанією керують Крістіан та Юстус Драйєри – правнуки Генріха Драйєра. Вони є керівниками компанії вже у четвертому поколінні.
Компанія Amazone має у своєму розпорядженні 8 заводів, 5 із яких розміщені у Німеччині, а решта – у Франції, Австрії та Росії. Головний завод і керівництво Amazone розташовані у місті Гасте поблизу Оснабрюка, федеральна земля Нижня Саксонія.
Близько 20% виготовлених машин Amazone постачає на німецький ринок. А решта продукції – приблизно 80% – реалізується більше ніж у 70 країнах світу.
Невичерпне джерело інновацій
Amazone та інновації – це два поняття, які співіснують разом уже понад сотню років. Бронзова медаль, отримана у 1891 р. засновником компанії Генріхом Драйєром на виставці у Бремені, була першою нагородою, якою відзначили якість техніки Amazone. Від того часу на виставках, показах і демонстраціях техніки машини Amazone завжди були у центрі уваги гостей та учасників і отримували заслужені нагороди.
Скільки отримано відзнак за весь цей час достеменно невідомо. Але є точна статистика новітнього періоду. Лише на останніх дев’яти Міжнародних спеціалізованих виставках Agritechnika за інноваційні та новаторські рішення техніка компанії Amazone була нагороджена загалом 32 золотими та срібними медалями.
У нинішньому році особливо хочеться підкреслити три інновації, які характеризують нові масштаби точності техніки Amazone. Зокрема, нова система WindControl на розкидачах добрив автоматично компенсує вплив вітру, а отже, забезпечує точний розподіл добрив навіть під час більш важких умов. Заслуговує уваги нова система точного ведення штанг під час проведення обприскування ContourControl із функцією SwingStop: За допомогою активно діючого гідроциліндра та електроніки ця система вирівнює всі коливання штанги у горизонтальному та вертикальному напрямках, і забезпечує абсолютно врівноважене положення штанги. Наступною розробкою є причіпні обприскувачі UX AmaSpot з інтелектуальною системою сенсорних форсунок та функцією Spot-Spraying.
Усі ці факти доводять, що Amazone заслужено вважають однією з найінноваційніших компаній у галузі світового сільськогосподарського машинобудування.
Демонстрація техніки
Родзинкою заходу була демонстрація новинок, які підготували інженери та конструктори компанії Amazone. Нові технічні рішення торкнулися всіх груп машин, які виготовляють на заводах Amazone – для обробітку ґрунту, внесення добрив, сівби та обприскування. Відразу зазначимо, що їх було майже два десятки, і тому розглянути детально кожну немає змоги. Тож зупинимося на декількох, на наш погляд, найцікавіших.
Компактна дискова борона CatrosXL. Новий модельний ряд CatrosXL 3003, 3503 и 4003 доповнює лінійку навісних компактних дискових борін Amazone з шириною захвату 3 – 4 м. На відміну від попередніх моделей, Catros та Catros+, нові борони CatrosXL мають більші диски діаметром 610 мм та призначені для роботи на глибину до 16 см. Таким чином, нові моделі CatrosXL заповнюють прогалину між моделями Catros та Catros+ із глибиною обробітку до 14 см і причіпною компактною дисковою бороною Certos із робочою глибиною до 20 см.
Завдяки дискам діаметром 610 мм та великій відстані між рядами дисків, а також між крайньою батареєю дисків та котком, нова компактна дискова борона CatrosXL, перш за все, вирізняється високою прохідністю рослинної маси. Як альтернативу великим вирізним випуклим дискам 610 мм пропонують спеціальні диски з малими вирізами.
Для забезпечення оптимального контакту з ґрунтом нові моделі CatrosXL можуть комбінуватися одним із десяти різних котків. Завдяки відкритій конструкції рами нова борона CatrosXL відмінно працює з рослинними рештками таких культур, як кукурудза та соняшник. Робоча швидкість від 12 до 18 км/год гарантує високу продуктивність.
Комбінований агрегат Ceus. Із комбінованими агрегатами Ceus 4000-2TX, 5000-2TX, 6000-2TX и 7000-2TX компанія Amazone представляє нову концепцію машин із шириною захвату від 4 до 7 м. Ceus поєднує комбіноване використання компактної дискової борони для поверхневого обробітку та культиватора для глибокого розпушування. У багатьох випадках Ceus придатний як для поверхневої культивації чи дискування, так і для основного та передпосівного обробітків ґрунту.
За один прохід Ceus виконує декілька операцій. Завдяки розташованим спереду батареям вирізних дисків діаметром 510 мм відбувається обробіток на глибину від 5 до 14 см. Відстань між дисками у ряду становить 12,5 см, а кут атаки дисків передньої батареї дорівнює 17°, а задньої – 14°. Розташовані позаду стійки культиватора C-Mix забезпечують розпушування на глибину до 30 см. Водночас під час обробітку самозаглиблення стійок культиватора підсилює ефект різання батарей дисків.
У якості запобіжного механізму на стійках використано систему Amazone C-Mix із зусиллям спрацювання 600 кг, яка апробована на комбінованих агрегатах Cenius.
Позаду батарей дисків та стійок розташована секція вирівнювальних елементів. На вибір можна замовити гладкі або вирізні диски чи пружинні вирівнювачі. Як запобіжний механізм використовують гумові демпфери.
Напівпричіпні оборотні плуги Hektor із кількістю корпусів від 6 до 8 доповнюють асортимент плугів Cayron 5. Оснащені механічним ступінчастим регулюванням ширини захвату від 36 до 48 см кожного корпусу та міцною рамою розміром 150×150×12 мм, плуги Hektor зручні та надійні у використанні. Відстань між корпусами 100 см, а також висота рами 82 см дають змогу працювати без забивання навіть за великої кількості рослинних решток. У якості запобіжного механізму на плугах Hektor встановлено зрізні болти.
Нова балансирна система – первинне з’єднання між оборотним пристроєм та рамою плуга – забезпечує максимально точне ведення по колії та оптимальну тягову траєкторію агрегату. Інтегрована також гідравлічна система регулювання першої борозни для адаптації плуга до внутрішньої ширини колії трактора. Оборотні циліндри з гідравлічним демпфіруванням крайнього положення забезпечують плавне перевертання плуга. Для агрегатування плугів потрібні трактори потужністю до 350 к.с.
Причіпні розкидачі добрив ZG-TS 01 з унікальною системою зважування ProfisPro та об’ємом бункера 7500 та 10 000 л вводять нові масштаби у сегменті причіпних розкидачів. Машини оснащені новим розподільним пристроєм Amazone TS, який виготовлено з нержавіючої сталі, завдяки чому значно подовжено термін його експлуатації.
Гідравлічний привід розподільних дисків забезпечує постійну частоту їх обертання та максимальну точність за будь-яких умов. Залежно від розмірів гранул робоча ширина внесення може сягати 54 м, а норма внесення – 10,8 кг/с. Розкидач ZG-TS має функцію посекційного включення DynamicSpread з можливістю включення до 128 секцій під час роботи на клиноподібних ділянках.
Бункер разом із рамою з’єднаний у окреме шасі, а чотири зважувальні комірки розташовані на кутах рами. Завдяки цьому немає ніякої точки зважування, на яку б передавалося тягове зусилля трактора. Додатковий датчик компенсує нахил машини за роботи на схилах. Таким чином, усі умови для високочастотного зважування виконуються, а ZG-TS ProfisPro є першим причіпним розкидачем із функцією онлайн-зважування.
Розкидачі ZG-TS оснащені підкермовуючою віссю з можливістю руху по колії трактора. Максимальний кут повороту вісі 28° до цього часу був доступний лише для обприскувачів. Тепер Amazone застосовує таку вісь на розкидачах ZG-TS. За ширини колії 1800 мм та ширини шин 520 мм можливий чіткий рух колією трактора. Якщо швидкість руху перевищує 25 км/год, кермування автоматично відключається, і забезпечується безпечна швидкість, до 60 км/год.
Причіпна посівна комбінація Cirrus із дводисковими сошниками TwinTeC+ та шириною захвату від 3 до 6 м. Дводискові сошники TwinTeC+ ідеально придатні для сівби на важких та твердих ґрунтах. Міцна конструкція сошників із кованим корпусом дає змогу витримувати тривалі навантаження на сошник до 100 кг. Подвійні диски діаметром 380 мм характеризуються плавним ходом та щільно розташовані один відносно другого, завдяки чому часточки ґрунту та рослинні рештки не забивають сошник. Простір між дисками захищає щиток, який проникає глибоко у ґрунт та щільно прилягає до сошника.
Прикочувальні котки Control+ для сошників TwinTeC+ пропонують із шириною 50, 65 та 80 мм, завдяки чому сошники ідеально можна використовувати на екстремально твердих або надто розпушених ґрунтах. За бажанням ці сошники можна оснастити посівним штригелем, який забезпечить краще вирівнювання поверхні ґрунту та усуне нерівності колії.
Налаштування глибини сівби відбувається за допомогою центральних важелів. На шкалі відображені дані для налаштування. Тиск на сошник створюється за допомогою гідроциліндрів, які підключені до циркуляції оливи турбіни. Відтак тиск залишається незмінним навіть за роботи на неоднорідних ґрунтах.
Причіпний обприскувач UX 01 Super. Фахівці Amazone створили новий обприскувач UX 01 Super із новою концепцією керування та інноваційною системою ведення штанги. Цей обприскувач забезпечує вищу точність, максимальну продуктивність та відмінний комфорт. Об’єм бака може бути 4200, 5200 або 6200 л. Серійно всі машини мають гладеньке днище, завдяки чому високостеблові рослини менше травмуються.
Новий бак для змішування препаратів об’ємом 60 л розміщений безпосередньо перед арматурою керування. Конічна форма бака з центральним випускним отвором і потужністю всмоктування до 200 л/хв забезпечує швидке заповнення та повну відсутність залишків.
Для обприскувачів UX 01 пропонують штанги Super-L2 від 27 до 40 м. Можна вибрати, з одного боку, електрогідравлічне складання штанги Profi 1 у поєднанні з автоматичним веденням за висотою DistanceControl або DistanceControl plus. З другого боку, можна обрати для UX 01 нову активну систему регулювання штанги ContourControl із активним гасінням коливань SwingStop. Штанга Super-L2 у поєднанні з функцією регулювання ContourControl має також нову систему складання Flex.
Вражають кінематичні характеристики обприскувача UX 01. Завдяки підкермовуючій вісі максимальний кут повороту машини становить 28°. Залежно від шин та ширини колії мінімальний радіус повороту агрегату може бути 4,5 м.