Україна може втратити власне виробництво картоплі

0

Замість того, щоб значними об’ємами імпортувати товар, у тому числі з країни-агресора, Україні варто більше займатися протекціонізмом інтересів власних виробників картоплі.

Таку думку висловив Business Lead & СEO компанії Potato Agro Костянтин Сарнацький, пише AgroPortal.ua.

«Минулого маркетингового року Україна завезла з Росії картоплі на 3 млрд грн. Це рекордний показник», — сказав виробник.

Він вважає, що ці 3 млрд грн могли лишитися всередині країни, а українські виробники, які працюють на ринку столової картоплі, забезпечили би потрібний обсяг. Допомога держави дала б змогу картоплярам будувати овочесховища та впроваджувати інновації. Potato Agro має власне картоплесховище на 12 тис. тонн, де сучасні технології дозволяють зберігати врожай практично круглий рік. Його будівництво обійшлося компанії майже в 90 млн грн.

Сарнацький виділяє кілька причин, чому безліч виробників не мають власних потужностей для зберігання: «По-перше, треба мати кошти на будівництво. У нас не можна просто отримати їх у банку під 2% річних. По-друге, без зрошення неможливо виростити картоплю тієї якості, яку можна закладати на тривале зберігання».

«Якщо не буде продуманої державної політики з підтримки картоплярів, ми можемо втратити цілий сегмент», —  наголосив CEO компанії Potato Agro.

При цьому Костянтин Сарнацький відділяє імпорт столової картоплі від насіннєвої. «Без якісного посадкового матеріалу не обійтися. В Україні зареєстровано понад 100 власних сортів, але купити партію навіть на посадку 10 га — неможливо. Тому імпорт зареєстрованого насіння, яке пройшло всі карантинні процедури, обов’язковий. Інакше ні з чим буде працювати», — поділився Сарнацький.

За його словами, Україні варто навести лад зі статистикою виробництва картоплі. «Я не вірю, що Україна вирощує 23 млн тонн. Ми зараз на третьому місці в світі по вирощуванню картоплі. І не можемо забезпечити себе без імпорту», — сказав він.

Фахівець додав, що європейці бачать цю статистику й побоюються відкривати свої ринки. «Порівняйте Україну з 23 млн тонн та Бельгію з 6 млн тонн. Звісно, у нас стільки немає. Але вони рахують статистику й думають, що Україна 10-12 млн ввезе на їх ринок —  і вони втратять все, що інвестували у виробництво з поколінь у покоління», —  пояснив Сарнацький.

Відповідно до його прогнозів, цього року ціна на картоплю для переробки триматиметься на досить високому рівні.