Аграрії вийдуть на акцію протесту проти монополізації ринку добрив в Україні

0

28 травня в урядовому кварталі відбудеться акція протесту аграріїв проти введення квот на імпорт мінеральних азотних добрив в Україну.

Про це повідомляє прес-служба Асоціації “Український клуб аграрного бізнесу”.

Сільгоспвиробники вимагають від Кабміну та Президента не допустити ухвалення Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства даного рішення, яке, на їх переконання, призведе до монополізації ринку мінеральних добрив в Україні та стрибка цін на них.

“Аграрії категорично проти введення квот на поставки добрив, оскільки це призведе до грабунку аграріїв задля збагачення олігарха-монополіста Дмитра Фірташа, група компаній «Остхем» якого володіє основними заводами  із виробництва азотних добрив в Україні. Більше того: мотивація Міністерства особливо незрозуміла, якщо згадати, що минулого року Антимонопольний комітет України визнав групу компаній «Остхем» монополістом на ринку мінеральних добрив, яка зловживала своїм монопольним становищем, що призводить до отримання нею надприбутків і завищенню цін на добрива” – йдеться в повідомленні.

В УКАБ пояснюють, що саме імпорт добрив із країн-торгових партнерів України – країн ЄС, Перської затоки, Північної Африки, а також Туреччини, Казахстану, Білорусії, Грузії, Китаю, США – стримує подальший ріст цін. При цьому, ціни на мінеральні добрива на внутрішньому українському ринку перевищують світові в середньому на 20-30%.

Якщо ж квоти на імпорт добрив встановляться, аграрії будуть вимушені купувати добрива у заводів Дмитра Фірташа за будь-якою встановленою ним ціною.

“Це призведе до подальшого подорожчання мінеральних добрив та великих збитків аграріїв. Оскільки частина добрив у собівартості продукції рослинництва близько 30%, це загрожує і подорожчанням основних продуктів харчування, а також втратою експортних ринків через неможливість на них конкурувати, в тому числі, з російськими виробниками. Виникає цілком логічне запитання: чиї інтереси відстоює Міністерство: сільгоспвиробників і споживачів чи олігарха?” – зазначають в Асоціації.

Аграрії наголошують, що підтримувати потрібно їх самих, а не компанії Дмитра Фірташа. Декілька років низькі світові ціни на аграрну продукцію та засуха вже призвели до розорення багатьох фермерів. У цьому місяці двоє з них вже вчинили самогубство.

“У такій ситуації, спроби змусити фермерів дотувати олігархів, профінансувавши ремонт їхніх заводів, не тільки несправедливі, а й аморальні” – підсумували в УКАБ.

Організаторами акції протесту є ГС «Всеукраїнська Аграрна Рада», Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу», ГО «Аграрний союз України», громадська спілка «Всеукраїнський конгрес фермерів», об’єднання «Агро-продовольча рада».

Початок акції о 11:00 біля Кабінету міністрів України. Також учасники акції протесту підуть до Офісу президента України, щоб передати Володимиру Зеленському спільне звернення від аграрних асоціацій.

О 13:00 біля Офісу президента відбудеться пресбрифінг організаторів акції.