Загальна чисельність корів в Україні скоротилася на 6,5%

0

Станом на 1 травня  загальна чисельність корів в Україні становить 1,78 млн гол., що на 6,5% менше, ніж у минулому році. У річному вираженні частка скорочення у сільськогосподарських підприємствах та домогосподарствах однакова складає 6,5%.

Про це з посиланням на дані Державної служби статистики України повідомляють в Асоціації виробників молока.

З огляду на помісячну динаміку, у квітні вперше за останні 12 місяців зафіксовано збільшення загальної чисельності корів у порівнянні з попереднім місяцем — на 2,8 тис. гол.

Відбулось це виключно за рахунок нарощування поголів’я у домашньому секторі, зазначають в Асоціації. Там, порівняно з березнем, місячне зростання склало +3,6 тис. гол. Нарощували поголів’я в 11-ти регіонах. Лідерами були Луганщина (+0,6 тис. гол), Житомирщина (+0,6 тис. гол) та Дніпропетровщина (+0,5 тис.). Зменшилась кількість корів у присадибному секторі лише на Миколаївщині ― на 0,2 тис. гол.

“В той же час поголів’я корів серед промислових господарств у щомісячній динаміці знову скоротилося, хоча темпи суттєво зменшилися ― мінус 0,8 тис. гол./міс. (попередні місяці в середньому ― 2-2,5 тис./міс.). При цьому у восьми регіонах кількість корів скоротилася (найбільше на Київщині ― мінус 0,7 тис. гол.), а в інших восьми ― збільшувалась, ще вісім областей утримались на попередніх рівнях” – йдеться в повідомленні.

В АВМ вважають, що говорити про тренд зростання ще зарано, адже ситуація із нарощуванням поголів’я корів може виявитися тимчасовим явищем. Цей факт може бути зумовленим загальнонаціональним карантином, обмеженнями внутрішньої логістики та сповільненням економічних процесів. Водночас, за словами аналітиків Асоціації, передумови нарощування поголів’я домашніх корів існують.

“Зокрема падіння купівельної спроможності населення та втрата ним робочих місць. Адже в таких умовах домашнє виробництво знову може стати альтернативним джерелом доходів. Крім того, малі та сімейні ферми покладають стримані сподівання на програми державної підтримки, що також в деякій мірі стримують їх позбуватися худоби” – пояснюють в АВМ.

Також аналітики Асоціації говорять про відтермінування процесу вирізання худоби в промисловому секторі, на що очікували ще від початку року. Надалі тренд падіння може призупинитися під впливом дефіциту молока у переробці.

“Проте відновлення у перспективі кінця року виглядає сумнівним і тут ключовими стримуючими факторами є підготовка до відкриття ринку землі, зокрема очікування аграріями змін до закону, які надали б пріоритетне і пільгове право навіть під час перехідного періоду купувати сільгоспземлі пропорційно до наявного поголів’я корів. Гратиме роль і хід виконання державних програм підтримки молочного скотарства у поточному році, а також погашення заборгованості за держпрограмами минулого року. Тим не менше, навіть в умовах кризи потенціал для нарощування промислових корів значний – відкритим залишається питання щодо його реалізації та створення передумов і гарантій для ведення молочного бізнесу” – підсумували в Асоціації виробників молока.