Свіжа прохолода: обираємо вентилятори

0

Анна Назаренко, Agroexpert (за матеріалами компанії Bräuer Stalltechnik GmbH)

Умови утримання дійних корів – один із вирішальних чинників, що впливає на продуктивність худоби. Аби тварини мали змогу реалізувати свій потенціал, найпростіше та й водночас найскладніше – забезпечити їх комфортними умовами мікроклімату. На українському ринку представлена велика кількість вентиляторів. Але ж який із них придатний саме для вашого корівника?

Велика рогата худоба найліпше почувається за температури довкілля 13°С, а заморозки -15°С і навіть -30°С їй зовсім не шкодять (за умови повного забезпечення тварин високоякісним кормом). Та за підвищення температури понад 20°С у тварин може виникнути тепловий стрес. Граничні вимоги щодо мікроклімату тваринницьких приміщень встановлено у Законі про захист тварин, що діє в Європейських країнах: висунуті й вимоги щодо вмісту шкідливих газів у повітрі приміщень: лімітований вміст аміаку, двоокису вуглецю та сірководню.

Приміром, у зоні відпочинку тварин у телятнику температура повітря не має перевищувати 25°С, а в перші 10 днів після народження тварини – не нижче 10°С, пізніше – не нижче 5°С. Відносна вологість повітря в цих приміщеннях має бути в межах 60–80%.

Та насправді оптимальні показники температури залежать від рівня продуктивності кожної тварини. Для корів із середньою продуктивністю це від 7 до 17°С, що вища продуктивність, то все ближче показники оптимальної температури наближаються до 0.

Чисте й свіже повітря в корівнику

На ринку існує безліч різних систем вентиляції, які відповідають за забезпечення оптимального мікроклімату у виробничих тваринницьких приміщеннях. Найдешевша, звісно, природна вентиляція, та вона часто буває неефективною і витратною (потребує додаткового спеціального оснащення для охолодження повітря). Тому майже кожна ферма нині використовує механічну вентиляцію.

Примусовий рух повітря навколо тіла тварини прискорює випаровування й забезпечує ефект охолодження. А підвищення швидкості повітря від 0,90 до 1,35 м/с еквівалентно до зниження температури в корівнику на 4–6°C. Деякі моделі вентиляторів дають змогу досягти ефекту охолодження навіть до 8°С. Таким чином можна мінімізувати або повністю запобігти тепловому стресу в худоби, забезпечуючи приплив чистого і прохолодного повітря в приміщення.

У кожної моделі свої переваги

Аби визначитися із вибором тієї чи іншої моделі вентилятора, слід орієнтуватися на вихідні дані конкретного приміщення: його розміри, особливості конструкції, кількість та групи тварин тощо.

Найпопулярнішими є стельові й осьові моделі вентиляторів. Стельові вентилятори (діаметром до 7320 мм) передбачені для великих і високих корівників. Такі вентилятори завдяки своїй конструкції та великому діаметру рухають великий об’єм повітря в усіх напрямках за малої швидкості. Один такий вентилятор має потужність 5 звичайних моделей.

Осьові вентилятори можуть створювати ефект охолодження лише локально (приміром над кормовим столом). Тому, аби забезпечити ефект охолодження в усьому приміщенні, їх слід правильно встановлювати. Інакше  ефективно створювати повітряний обмін вони не будуть.

Зауважимо, що механічна вентиляція запобігає застою повітря у корівнику. Адже вентилятори збільшують швидкість руху повітря в усій будівлі, при цьому свіже повітря потрапляє і рівномірно охолоджується в усіх зонах приміщення. Це дуже важливо, адже корова перебуває у корівнику 85% свого продуктивного життя.

Прискорення руху повітря потужними вентиляторами – найліпший захід проти теплового стресу та досягнення оптимальних умов утримання худоби: покращує споживання корму, підвищує продуктивність корів. Та аби зробити оптимальний вибір для певного тваринницького приміщення та правильно розрахувати потужність, кількість вентиляторів, слід звернутися за консультацією до експертів.

Функціональні особливості вентиляторів

Стельовий вентилятор

 

Осьовий вентилятор
–        використовують тільки для високих корівників (висота від 5 м)

–        більш трудомісткий монтаж

–        працює тільки з частотним регулюванням

+  енергоефективний

+ малошумний

+  необхідна менша кількість вентиляторів, ніж осьових

+ алюмінієві лопаті

+ довга тривалість використання

+швидка амортизація

 

–        необхідна більша кількість вентиляторів, ніж осьових

–        потрібна більша кількість кабелю

+ використовують як для високих, так і для низьких корівників

+ працює як із частотним регулюванням, так і з регулюванням вручну

+ корпус із скловолокна, лопаті з алюмінію

+ довготривале використання

+ ефективний повітрообмін

Забезпечує ефект охолодження та зменшує вміст СО2 у корівнику