Статус господарства: вільний від корости

0

Лукас Шварц, маг. вет. наук, Беттіна Вьохтль, співробітники Університетської клініки для свиней, Департамент сільськогосподарських тварин та загальної охорони здоров’я у ветеринарній медицині, Університет ветеринарної медицини, Відень (Австрія)

Коростяний кліщ – страждання для наших свиней. Він спричинює нестерпний свербіж та, у найгіршому випадку, може запустити канібалізм у стаді. Статус вільного від корости господарство може легко досягти, але підтримувати його важко.

Коростою називають захворювання шкіри, що викликають саркоптеси Sarcoptes scabiei вар. suis (коростяний кліщ). Хвороба здатна уражувати всі вікові групи свиней. Паразити переносяться зазвичай прямим тілесним контактом. За оптимальних умов (волого й прохолодно) кліщ може виживати без господаря впродовж 19 днів. Тому звичних у господарствах циклів «порожньо» між виробничими процесами недостатньо для загибелі цього паразита.

(Не)видимий ворог

Гостра форма корости спочатку характеризується вузликовими ураженнями на шкірі. Зрештою через запалення там виділяється рідина і згодом з’являється кірочка. Зазвичай ураження спочатку з’являються в ділянці вух та голови, а потім поширюються далі на все тіло. Типові ураження виникають також на згинальній поверхні суглобів. Гостра форма корости характеризується сильним свербежем.

Утім, багато інфікованих коростою тварин не мають очевидних проявів хвороби. Відтак легко недогледіти хворих тварин, які на вигляд повністю здорові, проте можуть заразити інших свиней як із рідного стада, так і з інших господарств. А тварини, що вже були уражені збудником, розвивають так звану субклінічну форму корости.

Захворювання коростою призводить до зниження продуктивності поголів’я. Аби зменшити свербіж тварини труться тулубом об будь-які поверхні. Через це можуть з’явитися рани на шкірі, які слугуватимуть воротами для інфекції. До того ж короста спричинює неспокійну, агресивну поведінку свиней і навіть канібалізм у стаді. Стрес, викликаний інтенсивним свербежем, у лактуючих свиноматок може призвести до того, що вони можуть ненароком задавити поросят. Важкий перебіг захворювання коростою сильно порушує загальний стан хворих тварин, тому його слід обов’язково лікувати.

Діагностика корости

Якщо на тілі тварини багато подряпин та видимих пошкоджень шкіри, то виникає підозра на коросту. Ветлікар може встановити попередній діагноз за аналізами зіскобів шкіри та мікробіологічного підтвердження наявності кліщів. За ураження коростяними кліщами захисною реакцією організму є те, що він починає виробляти в крові антитіла. Дослідження крові на антитіла від цих кліщів може бути додатковим доказом до діагностики зіскобів.

Індекс свербежу – метод підтвердження ураження тварин коростою. Для його визначення беруть до уваги середню кількість випадків тертя свиней упродовж певного періоду часу відносно загальної кількості тварин.

Успішне лікування

Лікування свиноматок лише розчином для миття, що містить фоксим, зазвичай недостатнє для ефективної боротьби із коростяним кліщем. У багатьох стадах племінним свиноматкам регулярно роблять ін’єкції або дають кормові препарати зі вмістом відповідних препаратів. Застосовані ліки водночас слугують для боротьби з кишковими паразитами, як-от аскариди. Кормові препарати з івермектином, як відомо, слід згодовувати протягом 7 днів. Проте за введення ліків із кормом є небезпека недостатнього дозування тварин. Тому ветлікарі надають перевагу лікуванню ін’єкціями. Ще один варіант – лікування за часовим графіком, тобто всіх тварин одночасно. Інший спосіб – лікування за виробничими групами, наприклад, перед опоросом. Задля зменшення мікробного тиску на поросят-сисунів ми рекомендуємо проводити профілактичне лікування свиноматок перед переведенням їх у цех опоросів. Такий метод розрахований на те, що після переведення в більші групи свині більше не заражатимуться від нелікованих тварин. Утім, слід мати на увазі, що жоден із варіантів не забезпечить видалення коростяних кліщів. Проведені маніпуляції лише знижують мікробний тиск у стаді. Важливо не забути провести лікування і кнурів.

На дорощуванні і відгодівлі свиней потреба боротьби із коростою залежить від багатьох чинників. Лікування у господарствах, звідки закуплені поросята і в тому, що їх купило для відгодівлі, в ідеалі має бути скоординоване. За проявів клінічних симптомів корости слід наново провести курс лікування, аби запобігти наступним проявам. При цьому варто враховувати інколи дуже тривалий період виведення з організму діючих речовин застосованих препаратів.

Рекомендації для санації

Задля отримання статусу вільного від корости господарство має провести певні послідовні заходи. Досягти цього статусу відносно легко, проте утримати його доволі складно. Доцільно спочатку зважити витрати та користь від заходів із санації. Варто пам’ятати, що купівля тварин із інших підприємств особливо приховує небезпеку повторного зараження стада.

Усі тварини в господарстві мають підлягати санації. Задля економії коштів рекомендовано свиней на відгодівлі, що вже досягли забійних кондицій, та свиноматок на вибракуванні перед початком лікування продати. Тварин, що мають клінічні прояви корости, бажано відокремити. Санація приміщень й обладнання рекомендована після їхнього чищення. Слід мати на увазі, що елементи із деревини та підстилка – джерело повернення збудника й ускладнюють боротьбу з ним. Тому під час дезінфекції ці небезпечні місця варто обробляти якомога ретельніше.

Аби повністю знищити коростяних кліщів у свинарнику необхідні процедури лікування слід проводити за певною схемою, що виходить із схеми рутинного лікування (див. табл.). Адже потрібно «захопити» всі стадії розвитку кліща, зокрема, ті, які не винищує одноразове або короткострокове лікування.

Свиням, яким не можна дати достатню кількість діючої речовини з кормом (наприклад підсисні поросята), потрібно вводити препарати шляхом ін’єкції. Тварин, які народилися під час проведення санації, також варто долучити до лікування.

Свиней на відгодівлі із господарств, вільних від корости, та з підозрою на неї не можна утримувати разом. Адже у разі зараження є велика небезпека в тому, що симптоми корости проявляться у незахищених тварин.

Залишатися вільним від корости

Статус вільного від корости можна отримати господарству лише тоді, коли не буде загрози повторного занесення кліщів. Тому у вільні від корости стада можна купувати племінних тварин лише із сертифікованих (перевірених) господарств. Під час карантину свиней їх можна перевірити на фактичну відсутність корости (аналіз на антитіла та зіскоби шкіри). Періодичне лікування купованих племінних свиноматок і кнурів знищує наявних кліщів і додатково слугує засобом дегельмінтизації. Найліпше провести лікування у господарстві походження тварин за 10–14 днів до їхнього транспортування, водночас слід унеможливити тимчасове повторне зараження.

Схема періодичного лікування та санації за корости. Лікування слід проводити відповідно до настанов ветлікаря

2