Що може натворити бруд

0

Ребекка Лангхофф, Георг Фраймюллер, Томас Фогльмайр, ветлікарі ветеринарної клініки регіону Траункрайс, м. Рід (Австрія)

Забруднені шприци можуть призвести до важких негативних наслідків. Три випадки на виробництві підтверджують, що не можна нехтувати гігієною під час вакцинації. Одного разу після вакцинації в одному господарстві загинуло 32 із 42 поросят.

Випадок 1: забрудненість шприца і вакцини

У цьому випадку вакцинацію поросят на виробництві проводили за декілька днів перед відлученням. Одразу після вакцинації у деяких поросят розпочалася рвота та з’явилися порушення загального стану самопочуття. Через короткий час після процедури багато тварин загинуло. Високий відсоток загибелі тримався ще впродовж декількох тижнів. У стаді серед багатьох живих та під час розтину загиблих тварин виявляли місцеві абсцеси на місці уколу або й на інших місцях. Як з’ясувалося, причиною став забруднений і заражений збудниками автоматичний шприц. Оскільки застосована вакцина протягом багатьох тижнів зберігалася в автоматичному шприці в холодильнику, мікроби змогли потрапити в пляшечку і там розмножуватися. Бактерії в абсцесі, а також на шприці та в пляшечці, були здебільшого ідентичні (табл. 1). Це показує взаємозв’язок між забрудненням інструментарію для щеплень та виникненням абсцесів у тварин. Як наслідок, поросята, яких щеплювали забрудненою рідиною:

  • з вакциною не отримали захисту,адже вона втратила свою ефективність через забрудненість і неналежне зберігання;
  • були уражені різнорідним «коктейлем» зі збудниками, який спричинив різні гострі та хронічні захворювання тварин.Що може натворити бруд

Таблиця 1. Виявлені мікроби в абсцесі одного поросяти, автоматичному шприці та пляшці з вакциною

ЗбудникАбсцесШприцПляшечка
з вакциною
Escherichia coli+++++++
Pantoea agglomerans+++++
Enterococcus spp.++++
Corynebacterium spp.++++++
Анаеробна мікрофлора++ до +++
Candida spp.++++

 

Випадок 2: контамінація не потребує багато часу

Заплановане щеплення в одній групі поросят через непередбачувані обставини перенесли, втім, після того як вакцину вже відкрили, але ще не встигли застосувати. Її відразу помістили в холодильник і використали через 10 днів на групі з 42 поросят. Упродовж лише півтори години з гострими симптомами шоку загинуло 32 тварини. На розтині деяких поросят підтвердили виникнення шоку. У приборі для щеплення і в самій вакцині виявили велику кількість бактерій. Відтак лише за 10 днів і за зберігання в холодильнику бактерії змогли дуже стрімко розмножитися.

Випадок 3: недостатня гігієна під час щеплення

Фахівці ветеринарної клініки в Траункрайсі вкрай занепокоєні неналежним дотриманням гігієни в господарствах, насамперед турбуються, в якому стані перебувають шприци для щеплень і самі вакцини. З цією метою експерти взяли проби тампонів із циліндрів шприців у 20 господарствах та дослідили їх на наявність бактерій і грибів. За результатами досліду, жодне з 20 господарств не мало специфічні проблеми з реакцією тварин на вакцину, збоями вакцинації або неочікуваними побічними ефектами. У таблиці 2 подано, які мікроби та гриби виявили в цих шприцах.

Власне, жоден шприц не був «чистим». Досліди частково підтверджували наявність «суміші» з різних бактерій та грибів. Багато з виявлених збудників хвороб були нетиповими для свиней (напр., Flavobacterium spp.). Щоправда, вони можуть зашкодити тварині, якщо потраплять у мускули. Решта – відомі збудники хвороб свиней, які також можуть передаватися тварині під час ін’єкції, як-от стрептококи.

Щодо пляшечок із вакциною, що кріплять на шприц, йшлося про різні дозволені вакцини проти PCV-2. В одинадцяти випадках виявлений у пляшечках спектр збудників був здебільшого ідентичний тому, що виявили в шприцах. У п’ятьох випадках збудників у вакцині знайшли значно менше, однак вони також походити з тієї самої групи, що й збудники зі шприца. Лише у двох випадках ідентифікували зовсім інших збудників у пляшечці. Ще в двох випадках вакцина сама була «чистою», з чого можна зробити висновок, що ці пляшечки були зовсім нещодавно відкриті. Загалом,усі партії вакцин дослідили на стерильність і з’ясували, що сама вакцина, у закритій пляшечці, є стерильною.

Тож напрошується висновок, що забруднений шприц є важливим інструментом контамінації вакцини після відкривання пляшечки. А ризик контамінації вакцини різних виробників є однаковим.

У другій частині проекту досліджували, як швидко виникає забрудненість. Тож 10 різним свиногосподарствам видали фабричні нові шприци й пляшечки з вакциною. Потім, через 2 тижні «звичайного» використання, взяли тампонну пробу. Цього разу в 50% шприців і 40% пляшечок із вакциною виявили мікробів.

Контамінація хоча й відбувається дуже швидко, проте не є неминучою. Тут велику роль відіграє спосіб використання інструментарію і, приміром, чистота холодильника.

Важливі поради щодо вакцинації

Аби вакцина була ефективною та її легко витримував організм тварини, слід зважати на таке:

  • Усю вакцину, згідно з інструкцією виробника, бажано повністю використати впродовж декількох годин після відкриття пляшечки. Детальніша інформація –у листку-вкладиші. Сама вакцина після відкриття ємності стає незахищеною від багатьох чинників (напр., кисень). Тобто стерильність у пляшечці втрачається після її відкривання. Тому, згідно з даними виробників, за використання вакцини, яка тривалий час залишалась відкритою чи неналежно зберігалась, не можна гарантувати ані належну ефективність, ані те, що в тварин не виникне ускладнень.
  • За можливості використовуйте маленькі упаковки. Переважна більшість вакцин продається в упаковках на 5,10 або 25 доз. Утім, на жаль, не завжди є наявності необхідні розміри упаковок. Тут уже компетенція виробників, тому варто робити їм замовлення на потрібні кількість та дозу препарату.
  • Деталі шприца потрібно тримати в чистоті, оскільки вони напряму контактують із твариною та вакциною. Тож вони є важливим джерелом контамінації.

Таблиця 2. Підтвердження наявності мікробів у шприцах із 20 господарств за кількістю збудників від мало (+) до надзвичайно багато (+++)

ГосподарствоГемолітичні стрептококиCandida spp.Clostridium perfringensCorynebacterium spp.ЕнтеробактеріїEnterobacter agglomerans Enterococcu sspp.Escherichia coliFlavobacterium spp.Proteus mirabilisPseudomona sspp.Stenotrophomonas maltophilia
1++-

+++

+++++
2+++++++
3+++++++++
4++++++++++++
5++++++++++
6++-

+++

7+++
8++++++
9+++++++++++
10+++++
11++++++
12++++++
13+++++
14+++
15++++++
16++++++++++
17+++++
18+++
19++++++++
20+++++++++++++