«Планета тваринництва» на орбіті вже понад 30 років

0

Анна Назаренко, Agroexpert (Київ – Ренн, Бретань, Франція)

Цього року виставка «Планета тваринництва SPACE», що проходить у бретонському місті Ренн (Франція), відсвяткувала черговий ювілей. І хоча за багатьма канонами 30 років – маленький термін, все ж виставка за цей час змогла стати драйвером для поширення ідей, розвитку та впровадження інновацій у тваринництві.

Бретонці впоралися

Ідея створити виставку з тваринництва в Бретані виникла у «3 мушкетерів SPACE» – Жана-Мішеля Лемете, Жозефа Жузеля і Жоржа Летел’є після відвідин популярної аграрної виставки у Нідерландах ще в 1986 р. Тоді у Франції також проходили різні сільськогосподарські свята і конкурси. На деяких із них проводили міні-виставки для фермерського господарства, які насправді були дуже популярними й важливими для фермерів-тваринників.

Однак того року одна з таких виставок-конкурсів у м. Коррез незадовго до відкриття опинилася під загрозою анулювання. Про це дізналися засновники майбутньої SPACE і відразу запропонували провести виставку в Бретані. Аби врятувати ситуацію, місцева аграрна громада доклала чималих зусиль в організації заходу, об’єднавшись із торговельними та іншими місцевими організаціями.

Так спонтанне рішення досягло справжнього успіху. А з наступного, 1987 року, організатори SPACE під час виставки-конкурента Salon de l’Agriculture у Парижі провели першу прес-конференцію, заявивши про виникнення нового професійного заходу для тваринників. Тож офіційно виставка «Планета тваринництва SPACE» у м. Ренн відбулася рівно 30 років тому.

Оскільки історично регіон Бретань завжди був одним із найважливіших аграрних регіонів Європи, із самого початку організатори виставки усвідомлювали важливість інновацій для фермерів. SPACE вже в ті часи стала справжнім провідником аграрних технологій: багато фермерів починали змінювати свої методи виробництва і шукали відповідних технологічних рішень та інновацій.

Усе для «розумної» ферми

Із постійним провадженням нових технологій в аграрній сфері те, що ще 30 років тому було фантастикою, стало нині реальністю, і не останньою чергою завдяки SPACE. Не зраджуючи своєму іміджу провідника інновацій,цьогоріч виставка запропонувала безліч ідей для роботизації сучасних ферм. Більшість із них були номіновані на премію Innov’ SPACE.

Цього разу зірки щорічної премії отримали 47 найліпших винаходів для тваринництва. Серед них були й продукти-обладнання для годівлі тварин або птиці (приміром, устаткування для птахівництва PickPuck), кормові ферменти, дезінфектант та підлогове покриття, й удосконалення вже існуючих продуктів тощо.

Приміром, новий гумовий мат TARSA для безприв’язних корівників, розроблений спеціально для відновлення сил корів. Спеціальний профіль мату має оптимальну й стійку м’яку структуру, що дає змогу полегшити тиск на чутливі ділянки тіла тварини. Повітряна амортизаційна структура передплюснової зони мату зберігає підстилку в належному стані завдяки тому, що рідкі випорожнення швидко стікають з нього. Це додатково забезпечує гігієну і чистоту в боксах для відпочинку.

Digital YolkFan – обладнання для визначення кольору жовтка. Сучасна яєчна індустрія, кормовиробництво та фермери мають адаптувати своє виробництво й кінцевий продукт до вимог та потреб споживача. Це стосується також кольору жовтка, адже в кожній країні є свої вимоги щодо нього. На станціях пакування столових яєць регулярно контролюють колір жовтка, проте найчастіше візуально. Нове обладнання дає змогу точно визначити колір за шкалою від 1 до 16 без впливу освітлення або інших зовнішніх та суб’єктивних чинників: сенсор визначає колір у цифровому режимі й передає інформацію на смартфон.

Або устаткування для автоматизації виробництва яєць Nectra Ultrascan – для перевірки наскрізним просвічуванням і сортування. В ньому можна перевірити яйця від п’ятого дня кладки до різних періодів інкубації. При цьому ця система відображає метаболічний стан інкубаційних яєць, а також структуру внутрішніх органів зародків за підтвердження мультиспектральним променем, записує, збирає та аналізує дані щодо інкубаційних яєць. Ця технологія не чутлива до впливу довкілля в інкубаторії, як-от: галас, світло, електромагнітні поля. Вона дає змогу виявити найгірші місця в інкубаторії та в лотку з яйцями або вивчити вплив загиблих ембріонів в яйці на їхніх живих сусідів.

Та все ж попереду в номінаціях опинилися ІТ-продукти та роботизовані системи. Такий собі «дзен-бот» (the ZEN-BOT) – не що інше як  робот із можливістю  «цифрового спілкування». Фермери часто змушені використовувати багато різних систем/програм із їхніми власними функціями та ергономікою. Тому виникає велика потреба в уніфікації інтерфейсів і функціональній сумісності цих систем. А ZEN BOT – це така собі громада «ботів» (спеціальних програм, що автоматично виконують певні дії через інтерфейс) для «спілкування» між системами і фермером, покликана спростити життя аграріям, так би мовити, «перевести життя у стан дзен». Вони поєднують штучний розум із бізнес-аналітикою, розуміють завдання користувача за допомогою семантичного аналізу , допомагають фермеру забезпечити системи різними спеціалізованими функціями. Приміром, одна з функцій «виконує» племінну роботу на фермі: спрощує роботу із осіменінням, допомагає із вибором бугая-плідника для кожної корови.

Додаток до смартфонів для переміщення тварин Pig Connect був створений для власників і працівників свиноферм, які мають постійно заповнювати супроводжувальні документи щодо переміщення, реалізації тварин. Зазвичай такі документи (накладні) заповнюють вручну на папері перед кожною відправкою партії свиней. Новий додаток дає змогу фермерам заповнювати ці документи он-лайн: дані зберігаються в системі комп’ютера і передаються оператору замовника (транспортувальника) в режимі реального часу, що допомагає контролювати рух тварин.

Мобільний додаток для розпізнавання транспорту з повільним рухом – Vigielent виявляє транспортні засоби на автошляхах, що рухаються повільно, аби уникнути раптових зіткнень і нещасних випадків та поліпшити безпеку руху. Нещасні випадки, що трапляються на дорогах із тракторами та іншою сільськогосподарською технікою, спричинені повільним рухом цих транспортних засобів та передусім ставленням до них інших учасників дорожнього руху. З одного боку, водії великогарабитного вантажного транспорту приділяють недостатньо уваги об’єктам і умовам навколо них: видимість, погодні умови, швидкість тощо. З другого – водії автомобілів/мотоциклів не можуть правильно оцінити розміри, швидкість та ціль руху повільного та вантажного транспорту (рух на перехрестях, обгін тощо). Тож цей додаток надає водію інформацію про реальні розміри, швидкість сільгоспмашин, їхнє актуальне розташування відносно інших транспортних засобів. А для водіїв «стандартного» транспорту додаток передає в автономну навігаційну програму інформацію про наявність великого транспорту на шляху.

H2O Alert – ще один «розумний» пристрій із датчиком, який допомагає контролювати якість води в режимі реального часу. Його використовують для напувалок як усередині приміщення, так і на пасовищах, а також для промивних систем доїльних установок. Сенсор цілодобово перевіряє наявність у воді мікроорганізмів та її температуру – найважливіші показники для питної води для худоби – і надсилає інформацію на мобільний додаток або комп’ютерну програму.

Номінант премії Innov’ SPACE модуль для менеджменту годівлі iCownect – не повноцінний продукт, а доповнення до вже існуючого програмного забезпечення для молочних та м’ясних ферм. У режимі реального часу модуль дає змогу розрахувати витрати на корми, надає результати аналізів якості корму, допомагає складати раціони і контролює поживний баланс, фіксуючи настання охоти в корів та стан їхнього здоров’я. Модуль працює у програмі для менеджменту всього господарства, забезпечує аналіз виробництва і дає змогу ділитися даними з консультантами ферми або з іншими відділками.

Додаток Pass’porc для збору й обробки даних свиноферми об’єднує мобільний телефон із комп’ютером і веб-сайтом. Нині ним користуються 18 фермерів, що вирощують свиней без використання антибіотиків. Дані щодо тварини заносять із моменту її народження: маса, прирости, лікування, вакцинації. Так фермер може контролювати стан здоров’я худоби, використання медикаментів, особливо антибіотиків, на фермі, якщо це відгодівельне стадо – знатиме, коли можна реалізувати свиней, і розрахувати економічні показники виробництва, навіть кількість відгодованих (відправлених на забій) поросят від 1 свиноматки. Ця інформація також може передаватися й органам державного контролю використання антибіотиків.

Конкурси рекордсменок

Тваринництву в особі самих тварин на SPACE завжди приділяють багато уваги. Конкурси худоби – справжнє видовищне свято для їхніх власників та відвідувачів виставки. Щороку планка вимог до екстер’єру та продуктивності виставкових тварин підвищується, однак традиційно змагання проходять серед тварин різних порід і різних вікових груп. Приміром, цього року в групі корів-сименталок 1-ї лактації налічувалося 27 голів, 4-ї і вище – лише 14 гол., середня продуктивність цих корів була в межах 6,5–10 тис. л молока,а найпродуктивніша корова 1-ї лактації дала 13 107 л молока за 305 днів (4,43% жиру та 3,53% білка).

Змагання проходять подібно, як у інших європейських країнах: власники худоби виводять своїх підопічних на арену, проходять 2–3 кола, а потім ставлять тварин у ряд. Під час цієї ходи один або декілька суддів спостерігають за тваринами, а вже детально оглядають і оцінюють екстер’єр, коли худоба стоїть. За 3–5 хвилин судді мають визначити переможців і обґрунтувати своє рішення публіці. Зазвичай серед фіналістів обирають чемпіонів на 1-е, 2-е і 3-є місця (або «міс», «віце-міс» і «ІІ віце-міс» відповідно).

Ферми на різні смаки

Для всіх охочих організатори виставки надають можливість відвідати ферми різного спрямування виробництва в регіоні. На вибір є і свиноферми, і племінні станції та господарства, де утримують кіз, бройлерів, худобу на випасі, або ж звичні й не дуже молочні ферми.

Так, приміром, ми дізналися про особливості роботи молочної ферми La Ferme de la Sablonniere. Тут утримують 150 голів дійних корів порід прим-голштин і монбельярд (правда, є ще 2 корови нормандської породи), обробляють 380 га на відстані в середньому 5 км від ферми. Сама ферма спочатку була приватною, а згодом перейшла у власність кооперативу. Тепер на виробництві й переробці молока тут працюють 9 осіб (3 із них наймані працівники).

Щороку із вироблених 1400 тис. л молока 450 тис. л переробляють на сири, масло, йогурти, вершки, які переважно постачають у ресторани, на ринки і в магазини. Решту молока здають на молокозавод за ціною 32 євроцента/л (максимум 38 євроцентів/л). Причому середня собівартість 1 л молока становить 35 євроцентів.

Корів годують ТМР із кукурудзяного силосу (2/3 частини) і трав’яного сінажу власного виробництва, концкорми закуповують, додають у ТМР. Влітку до раціону додають свіжу траву. Корм роздають 1 раз на день.Для силосування кукурудзи застосовують консерванти і вже через 31 день новий силос придатний для годівлі. У день народження телятам випоюють 4 л молозива, потім – підкислене молоко (йогурт): 7 л/день/гол. спочатку, у віці 15 днів – 9 л, у віці 5 тижнів кількість молока пропорційно зменшують, щоб у віці 6 тижнів телята отримували лише 4 л вранці, а на 9-му тижні їх відлучають. Додатково дають воду й солому, концкорми.

Дорослих тварин утримують у корівниках із вигулами, безприв’язно. Щороку в стадо вводять 15–20 нетелей, а отриманих бугайців продають у віці 10 днів. Для штучного осіменіння використовують сексовану сперму.

Корів доять двічі на день, о 6 ранку і 16 годині дня, в установці типу «тандем» 4х2. Середній добовий надій молока по стаду 35 кг/гол.

Відвідувачі SPACE завжди повертаються додому із величезним багажем позитивних вражень, новими знайомствами і, що найважливіше, з корисною інформацією щодо модернізації, економічної ефективності ферми й полегшення праці в тваринництві. Тож не забудьте наступного року запланувати поїздку в Бретань.