Підсумки Індексу інвестиційної привабливості України

0

40% топ-менеджерів очікують поліпшення бізнес-клімату протягом наступних півроку, у той час як настрої підприємців щодо поточного стану інвестклімату не настільки оптимістичні.

Такими висновками Індексу інвестиційної привабливості України поділилася Європейська Бізнес Асоціація.

За результатами нової хвилі опитування за другу половину 2019 року, індекс склав 2,95 балів з 5-ти можливих та продовжує перебувати у негативній площині. У порівнянні з попереднім періодом показник індексу дещо зріс (2,85 у першій половині 2019 року).

Настрої генеральних директорів членських компаній Європейської Бізнес Асоціації продовжують коливатися.  39% опитаних вважають, що інвестиційний клімат є нейтральним, 37% вважають, що він є скоріше несприятливим, ще 7% –  вкрай несприятливим. Лише 17% топ-менеджерів позитивно оцінили бізнес-середовище. При тому, що під час попередньої хвилі опитування задоволених бізнес-кліматом було 19%, а наприкінці 2018 року –  25%.

Оцінки бізнесу стосовно динаміки інвестиційного клімату виявилися суперечливими. 46% респондентів не відчули змін в інвесткліматі впродовж останніх 6 місяців, ще 28% респондентів помітили деякі зміни на краще, а 26% переконані, що бізнес-клімат погіршився.

Серед позитивних моментів, які спостерігав бізнес за останні півроку, бізнесмени зазначили поступову стабілізацію політичної ситуації, старт реформування ринку землі, стабільну національну валюту, реформування Податкової та Митної служб, запуск механізму концесії, початок роботи Вищого антикорупційного суду, зниження інфляції, скасування лімітів на репатріацію дивідендів та поступове зростання купівельної спроможності громадян.

Основними проблемами традиційно залишаються високий рівень корупції, слабка судова система, відтік робочої сили, талантів та капіталу. Також підприємці скаржаться на поспішну та несистемну роботу над податковими змінами, повільну дебюрократизацію бізнес-процесів, ситуацію навколо Нацбанку та тиск з боку правоохоронних органів, повільну модернізацію інфраструктури, потенційний зрив співробітництва з МВФ, турбо-режим роботи нової влади та популізм.

Та, не зважаючи на негативну оцінку поточної ситуації в країні, бізнес лишається оптимістично налаштованим щодо майбутнього. Так, 41% директорів розраховує, що інвестиційний клімат дещо поліпшиться протягом наступних півроку, хоча 53% вагаються, чи буде Україна вигідним ринком для заходу нових інвесторів.

Виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації Анна Дерев’янко коментує: «Настрої топ-менеджерів почали поступово вирівнюватися після стресового початку року – періоду зміни політичних сил в країні. Тішить, що показник індексу знову наблизився до нейтральної позначки в три бали. Це означає, що бізнес мав змогу переконатися у продовженні ходу реформ та дотриманні євроінтеграційного курсу новою владою. Директори компаній вже позитивно відзначили початок роботи над відкриттям ринку землі – хоча традиційно це була одна з топ-4 проблем. Сподіваємося, що у наступній хвилі опитування ми побачимо прогрес також у боротьбі з корупцією, проведенням судової реформи, протидії контрабанді та тіньовій економіці та створенням сприятливих умов для роботи в Україні».