Парад медалістів GrootGroenPlus 2018

0

Ірина Корчагіна, Agroexpert (Нідерланди – Україна)

Із різноманіття новинок на найбільшій голландській виставці з озеленення GrootGroenPlus 2018 на розгляд комісії Koninklijke Vereniging voor Boskoopse Culturen (KVBC) було представлено 16 рослин, 13 із яких перевірили на інновативність та ринкову привабливість. За результатами було обрано одну золоту, три срібних та чотири бронзових медалі. 

Конкурсна комісія KVBC має визнану світову репутацію завдяки своїй об’єктивності. Члени комісії (приблизно 60) виконують цю роботу повністю безкоштовно. Комісія працює уже понад 120 років (із 1895 р.) та перевіряє й оцінює нові сорти і види рослин садово-паркової галузі, а також опікується національною колекцією рослин Королівства Нідерланди (Nederlandse Plantencollecties). Відповідно, KVBC також оглядає новинки на виставці GrootGroenPlus та присуджує медалі – як своєрідну оцінку потенціалу нових сортів. Після виставки нові сорти можуть пройти ретельнішу перевірку комісії й позмагатися за окрему відзнаку KVBC. Результати перевірок публікують у щорічнику Dendroflora. Також із 2017 року під час виставки GrootGroenPlus комісія проводить Roadshow – парад новинок минулих років, аби нагадати ринку про них.

Так, у 2018 році золоту відзнаку здобув дерен Cornus ‘Pevé Sammy’. Рослина має строкате листя: темне сіро-зелене із кремово-білою облямівкою. Восени світлі ділянки набувають інтенсивного червоного забарвлення. Цей осінній відтінок тримається досить довго і тому рослина стане окрасою будь-якого саду. Оригінатором золотоносної новинки є голландська компанія Piet Vergeldt BV із Лоттума.

Парад медалістів GrootGroenPlus 2018

 

Три срібні медалі отримали вельми яскраві новинки. Міскантус Miscanthus sinensis ‘Boucle’ створили селекціонери із польського розсадника Daglezja Artur Maj Nursery. Високоросла трав’яна рослина виростає до 80 см, під час цвітіння її китиця сягає майже 1,1 м. Вузьке довге листя має білу центральну прожилку. Наприкінці цвітіння ділянки листків, які прилягають до основи стебла, набувають пурпурного фіолетового забарвлення. Квіткові китиці з’являються восени. Тривалий час їхній колір, як і основа листка, – яскравий пурпурно-фіолетовий. Під час повного цвітіння китиця срібляста, тоді як листки набувають жовто-помаранчевих осінніх барв. Величний міскантус, який, до речі, вельми сподобався журналістам, має відмінну морозостійкість, і його можна висаджувати у садах, паркових насадженнях та на міських клумбах.

Парад медалістів GrootGroenPlus 2018

 

Гаультерія лежача Gaultheria procumbens ‘Slagmoer18’ (COLOR SURPRISE) із розсадника Boomkwekerij Het Slagmoer із Північного Брабанта в Нідерландах своїм габітусом цілком виправдовує ботанічні ознаки. Рослина невелика, приземиста із темно-зеленими блискучими листками. Торгова назва COLOR SURPRISE зумовлена кольором ягід, які утворюються на рослині у трьох кольорах: восени на одному кущі ягоди білі, розові та червоні водночас. Boomkwekerij Het Slagmoer заснував у 1983 році 18-річний Хенк Доумен на базі батьківського бізнесу. Так, із відкритого ґрунту господарство переорієнтувалося на вирощування хвойних та кущів у горщиках і контейнерах. Нині виробництво з цього напряму займає 5 га, а рослини продають у Нідерландах та за кордоном через садові центри, оптових покупців і частково через квітковий аукціон Flora Holland.

Парад медалістів GrootGroenPlus 2018

 

Розкішний рододендрон Rhododendron ‘RLH1 8P1’ (AZALEA BLOOMCHAMPION PINK) цілком заслужено здобув срібну медаль. Вічнозелена азалія щедро покрита виповненими крупними рожевими квітами, які розпускаються до перших морозів. Повне цвітіння настає у квітні. Рослина має відмінну зимостійкість і цвіте навіть після холодної весни, до того ж добре витримує літню спеку. Садівники радять вирощувати її не лише як садову рослину, але й у горщику на балконі чи терасі. Селекціонери та власники новинки – голландський сімейний розсадник Kwekerij Lendert de Vos BV, який спеціалізується на розмноженні й вирощуванні квітучих рослин, як-от: гортензії, азалії, будлеї тощо. Також компанія продає свій асортимент онлайн.

Парад медалістів GrootGroenPlus 2018

 

Бронзові нагороди дісталися трьом новинкам, які вельми придатні для міського озеленення. Лавровишня Prunus laurocerasus ‘VERSTRA’ (ELLY) – стрункий вічнозелений кущ. Завдяки своїй яскравій помітній формі він дуже добре вписується у живі загорожі та може бути висаджений окремо для озеленення балкона чи тераси. Доросла рослина сягає 4 м заввишки та 80 см завширшки, зимостійка. До речі, лавровишні – одна із основних спеціалізацій розсадника Joost Sterke BV, власника новинки, який має у розпорядженні 40 га відкритих, 4 га контейнерних майданчиків і 0,5 га теплиць.

Парад медалістів GrootGroenPlus 2018

 

Ліквідамбар Liquidambar styraciflua ‘Cathedral’ (оригінатор Chris van der Wurff jr. Boomkwekerij) утворює високу й щільну крону із ефектно звішених гілок. Зелене листя зафарбовується восени в яскравий червоний, помаранчевий і жовтий кольори. На гілках та стовбурі утворюється характерна пориста кора коркового типу. За 20 років ‘Cathedral’ досягає висоти 10 метрів. За попередні роки випробувань дерево показало хорошу зимостійкість.

Парад медалістів GrootGroenPlus 2018

Парад медалістів GrootGroenPlus 2018

 

Карликовий сорт криптомерії японської Cryptomeria japonica ‘Funny’ представив відомий розсадник Schrauwen-Moerings vof. Рослина виростає щороку приблизно на 5 см. Назву ‘Funny’ (кумедний) сорт має завдяки своєму строкатому нерівномірному габітусу та гілочкам двох форм. Улітку криптомерія має зелене забарвлення, а взимку може набувати частково пурпурового кольору.

Парад медалістів GrootGroenPlus 2018