Новий рекорд в імпорті бананів

0

За попередніми оцінками аналітиків Української плодоовочевої асоціації, в 2019 році Україна оновила історичний рекорд імпорту бананів – 270-275 тис. тонн за 12 місяців 2019 року. Це на 8-9% більше ніж у 2018 році, коли був встановлений попередній рекорд.

Про це повідомляють на сайті УПОА. 

«Характерно, що рекордний обсяг імпорту бананів в Україну відзначається на тлі зростаючого виробництва українських фруктів і ягід та скорочення чисельності споживачів після втрати контролю над АР Крим та декількома районами Донецької і Луганської областей країни. Навіть в 2013 та 2014 роках імпорт бананів був менше, ніж в 2019 році. А це говорить про ще більш різке зростання споживання цих екзотичних фруктів в розрахунку на одного жителя України», – стверджує директорка з розвитку УПОА Катерина Звєрєва.

За оцінками УПОА, у 2019 році кожен иешканець України в середньому вперше спожив більше 6 кг бананів за рік. Таким чином, середній показник споживання бананів на душу населення зріс на 20-22% в порівнянні з 2013 роком.
«Споживання бананів продовжує зростати, незважаючи на величезну диспропорцію в цінах на банан і яблуко на внутрішньому ринку. Навіть у другій половині календарного 2019 року, коли ціни на яблуко практично подвоїлися, банани, як раніше продавалися в середньому на 70-80% дорожче в роздріб, а їх імпорт продовжував зростати. І в першій половині сезону, коли роздрібні ціни на банан були в три рази вище, ніж на яблуко, імпорт бананів також бив рекорди», –пояснює економіст інвестиційного департаменту продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак.

«На сьогоднішній день ми оцінюємо споживання свіжого яблука споживачами України в 11 кг на людину в рік. При цьому лише близько 9 кг споживаного яблука купується в супермаркетах і на ринках, а решта 2 кг – це споживання яблука власного виробництва жителями сільських територій. В середньому один споживач в Україні витратив на банани в 2019 році близько 170 грн ($ 7.2), а на яблуко – лише близько 110 грн ($ 4.7). Тому банани вже зараз забезпечують роздрібу в півтора рази більше виручки, ніж яблука. Якщо ж врахувати, що більше яблука продається на базарах та лотках, ніж в супермаркетах, в той час, як банани продаються, переважно, через мережі супермаркетів, продавати цей тропічний фрукт супермаркетам вже зараз набагато вигідніше, ніж яблуко. Мені здається, що це є головною, хоч і не єдиною причиною того, що споживання бананів росте, а споживання яблука, навпаки, знаходиться в стані стагнації», – додає пан Андрій.

Аналітики УПОА оцінюють роздрібний оборот бананів в Україні в 7,5 млрд грн ($ 320 млн), у той час як роздрібний оборот яблук країни не перевищував 4,4 млрд грн ($ 190 млн).
Крім банана, Україна продовжує нарощувати імпорт інших тропічних фруктів: мандарина, апельсина, лимона, грейпфрута, хурми, ківі, авокадо, ананаса, манго і т.д.