Новини на ринку ґрунтообробних агрегатів

0

Віктор Марченко, канд. техн. наук, Agroexpert (Україна)

 

Технологічні операції обробітку ґрунту здійснюють шляхом проведення відповідних заходів механічними агрегатами, до цих заходів належить і обробіток дисковими знаряддями.

Досить часто основний обробіток ґрунту асоціюється насамперед із оранкою. Але як би якісно та досконало її не виконували, всіх завдань, що стоять перед основним обробітком ґрунту, вона вирішити не здатна. За різноманітних умов (надмірне ущільнення ґрунту, висока забур’яненість, велика кількість післяжнивних решток попередника тощо) виникає потреба проводити інші заходи поверхневого обробітку ґрунту. Одним із них таких заходів є обробіток ґрунту дисковими знаряддями, що замінює, наприклад, оранку чи суцільну культивацію. Здебільшого цю операцію виконують під час підготовки ґрунту під сівбу озимих або ярих культур суцільної сівби.

Для вирішення завдань щодо обробітку ґрунту дисковими знаряддями провідні компанії-виробники ґрунтообробної техніки пропонують широкий асортимент дискових борін і лущильників. На ринку України відомі такі дискові агрегати: Rubin та Heliodor (Lemken), Ufo (Maschio Gaspardo), Joker RT (Horsch), Catros (Amazone), Discover XL (Kuhn), Carrier (Väderstad) та ін. Усі вони є ефективними багатофункціональними дисковими агрегатами із великим діапазоном можливостей, але водночас мають суттєвий недолік – велику енергоємність обробітку. Під час роботи цих дискових знарядь на метр ширини захвату потрібно приблизно стільки ж потужності трактора, як і для проведення відвальної оранки. Звідси і висока витрата палива та значні прямі експлуатаційні витрати.

Аби зменшити енергоємність дискування варто звернути увагу на агрегати, які добре себе зарекомендували під час обробітку стерні різних культур у неоднакових ґрунтових умовах. Із-поміж інших машин відмінні результати демонструють ланцюгові-дискові борони Kelly.

Виготовлені в Австрії знаряддя наразі маловідомі в Україні. Ланцюгова борона Kelly призначена для обробітку більшості видів ґрунтів після збирання зернових, кукурудзи, ріпаку тощо.

Дискові борони Kelly доцільно застосовувати для вирівнювання ґрунту за вирощування картоплі, овочевих тощо, а також як перший агрегат для мінімального обробітку відразу після збирання врожаю, щоб спровокувати проростання падалиці та проведення недорогої багатоступеневої боротьби з бур’янами. За правильного застосування та сприятливих ґрунтових умов ланцюгово-дискові борони Kelly можуть знищувати до 100% бур’янів.

Типорозмірний ряд борін Kelly налічує 5 модифікацій із робочою шириною близько 4, 6, 8, 9 та 12 метрів. Усі ці борони призначені для інтенсивного обробітку ґрунту у традиційних та мульчувальних технологіях вирощування польових культур. Основне призначення борін такого типу – лущення стерні на полях, які потім інтенсивно обробляють. Вони є універсальними багатофункціональними агрегатами, що за один прохід виконують усі функції, необхідні для обробітку ґрунту та передпосівної підготовки по стерні або неораному полі. Ланцюгові борони Kelly – це агрегат для сучасних енергоощадних високотехнологічних процесів вирощування сільськогосподарських культур.

Унікальна конструкція борони та раціональне компонування робочих органів забезпечують якісне подрібнення післяжнивних та рослинних решток із загортанням їх у ґрунт, якісний обробіток попередників із потужною кореневою системою. Завдяки гнучкому з’єднанню дисків на зораних ґрунтах ланцюг відіграє важливу роль під час підготовки посівного ложа, оскільки дає змогу бороні адаптуватися до мікрорельєфу ґрунту. Диски борін Kelly стоять значно агресивніше до напрямку руху, ніж у класичних дискових знарядь. Ефективність та глибину обробітку можна регулювати за допомогою гідравлічного натягування ланцюгів.

Призначення і переваги борін Kelly:

  • зберігання вологи;
  • подрібнення рослинних решток;
  • боротьба з бур’янами;
  • невеликі витрати коштів;
  • висока енергоефективність;
  • мінімізація застосування гербіцидів.

Завдяки проведеним незалежним тестуванням визначили, що ланцюгові борони Kelly показали найкращі результати в боротьбі з кукурудзяним метеликом. Відтак встановили, що за всіма показниками борони Kelly безперечно належать до числа найліпших агрегатів цієї категорії. Перш за все, після збирання врожаю кукурудзи на силос гнучкий ланцюг захоплює стебла у коліях краще за класичні дискові борони. До того ж агрегат повністю подрібнює до 65% стебел.

Дискові борони Kelly оснащені литими напівсферичними дисками масою 12 кг для роботи на важких ґрунтах або зварними (7 кг) – для обробітку легших ґрунтів. Діаметр дисків становить 32 см, а кріпляться вони у секції за допомогою потужних ланцюгів. Великий кут атаки дисків, який становить близько 45°, сприяє високій інтенсивності подрібнення рослинних решток. Для механічної боротьби із бур’янами борони Kelly додатково оснащують секціями із голчастими робочими органами.

Приміром, найбільша борона сімейства – модель Kelly 12 000 – має чудові техніко-експлуатаційні показники роботи. Зокрема, за робочої ширини захвату 12,6 м та робочій швидкості 15 км/год продуктивність агрегату становить 14,4 га/год, а витрата палива – 3 – 4 л/га. Для агрегатування цієї борони потрібні трактори із потужністю двигунів приблизно 250 к.с.