Німецькі стандарти якості насіння втілені в Україні

0

Ірина Корчагіна, Agroexpert (Україна)

 

Усього за один рік компанія KWS побудувала насіннєвий завод у Кам’янці-Подільському, розрахований на доробку приблизно 6 тис. т насіння.

Під час відкриття наприкінці листопада журнал Agroexpert також оглянув виробничі потужності надсучасного комплексу з кондиціонування насіння. Директор компанії «КВС-УКРАЇНА» Олександр Федоров запевнив, що будівництво заводу є черговим підтвердженням активності компанії на регіональному та національному рівнях.

70 працівників заводу в сезон

Екскурсію заводом починаємо із двоповерхової офісної будівлі: світлі та теплі приміщення для працівників загальною площею 1 тис. м2, конференц-зала на 100 осіб. Мимоволі здається, що перебуваєш у офісі компанії за межами України, а отямлюючись, радієш за тих українців, які тут працюють, бо навіть не всюди в столиці умови роботи є настільки комфортними. Постійно на заводі працює 20 осіб, а ще приблизно 50 планують залучати сезонно у «пікові» періоди роботи.

Завальна яма із можливістю бічного та заднього розвантаження

Загальна площа території заводу – 8,5 га, нині ділянка забудована не повністю. За розбудови керівництво компанії KWS передбачає додаткове обладнання для очищення качанів кукурудзи від обгорток та сушарки для насіння. 

Процес розвантаження машин, які завозять продукцію, чіткий: вантажівку, що потрапила на територію заводу, спочатку зважують (максимальне навантаження ваг до 80 т) і далі вона прямує на розвантаження. Завальна яма передбачає як бічне, так і заднє розвантаження автівки. Днище завальної ями рухоме, його сегменти обертаються по одному під час бокового вивантаження й одночасно рухаються у фронтальному напрямку. Продуктивність розвантаження завальної ями становить 30 т/год. Із завальної ями качани кукурудзи прямують транспортними лініями у хаскерну для очищення обгорток.

Чотири хаскери вже відпрацювали пробний сезон

Качани від обгорток відділяють чотири хаскери, обладнані кожний чотирма прогумованими вальцями, які рухаються по два у внутрішньому та зовнішньому напрямках, захоплюють обгортку та бережно її відривають. До речі, цього сезону качани чистили вже на всіх чотирьох хаскерах. Насіннєву кукурудзу збирають із високою вологістю у качанах, аби запобігти пошкодженню зерна та уникнути втрат його продуктивних ознак.

Після механічного відділення обгорток качани візуально оглядають працівники хаскерної та за потреби вилучають нетипові. Наступним технологічним етапом є сушіння зерна.  

Двофазове сушіння кукурудзи

Двопрохідна реверсивна сушарка, чи правильніше було б назвати її сушильним цехом, має загальну продуктивність висушування насіння обсягом 12000 т в початках. За периметром сушарки розташовані чотири пальники та вентилятори, які нагнітають у сушильні камери тепле повітря, що висушує насіння, проходячи крізь 3-метровий шар качанів. Максимальна температура під час сушіння не має перевищувати 40°С, аби не пошкодити насіннєвий зародок. Збиральна вологість насіннєвої кукурудзи є на рівні нижче 40 % за фізіологічної стиглості.

На початковому етапі сушіння тепле повітря проходить крізь насіння знизу догори, доки його вологість не знизиться до 24%, після цього вмикається режим сушіння шляхом продування згори донизу. Перехід із нижнього на верхнє дуття відбувається протягом 20–30 год. За стандартами KWS, кінцева вологість насіння має становити в межах 12%. на заводі у Кам’янці-Подільському цьогоріч насіння досушували до вологості 12,1%.

Внутрішні стандарти якості компанії вищі за українські

У мозковому центрі заводу – лабораторії – контролюють усі показники якості насіння, яке доробляють на заводі. Проби відбирають на кожному технологічному етапі доробки, а під час сушіння – що півгодини. Обладнання лабораторії обирали від кращих вітчизняних та іноземних виробників. Також тут моделюють процес обмолочування та калібрування на спеціальному механізмі, оснащеному міні-ситами різного калібру, аби найефективніше визначити фракції насіння. Схожість перевіряють у спеціальних пророщувальних кімнатах, окремо за холодним (вологість 80% та температура 10°С) і теплим (80% вологість та 25°С температура) тестами. Тоді як національні стандарти схожості України становлять 92%, то «планка» проростання насіння за внутрішніми стандартами KWS сягає 94%.

Попереднє зберігання в октабінах до 1 т

Висушені качани бережно обмолочують, продуктивність молотарки становить 20 т/год. Очищене насіння проходить через кілька решіт різного діаметра, аби відокремились органічні рештки та сміття. Очищене насіння зберігається на складі сировини у картонних коробках (октабінах) багаторазового використання ємністю до 1 т кожна. На кожній коробці має бути етикетка, яка містить зашифровану інформацію про гібрид.

Готову сировину калібрують на чотири фракції за стандартами компанії і протруюють. Протруєне та висушене насіння запаковують у мішки та складають на піддон. Сьогодні один мішок (посівна одиниця) вміщує 70 тис. насінин, але в KWS планують за європейськими стандартами перейти на упаковку 50 тис.

Новозбудований завод уже успішно протестував перший сезон. Зокрема, у Кам’янці-Подільському доробляли насіння понад 10 гібридів, вирощених в Україні, – розповів Сергій Красновський, продакт-менеджер по кукурудзі компанії «КВС-УКРАЇНА». «Частка гібридного насіння кукурудзи KWS, вирощеного в Україні, становить 80% у загальних продажах», – запевнив пан Сергій. У наступному році ж компанія «КВС-УКРАЇНА» планує виростити на 25% більше насіння. Отож якісного насіння для вітчизняних аграріїв буде ще більше.