«Легені» в телятнику

0

Вольфганг Хасселер, практикуючий ветлікар та член Об’єднання ветеринарів м. Папенбург (Австрія)

На жаль, грип ВРХ не прив’язаний до пори року. У приміщенні з тваринами не місце повітрю з високою концентрацією мікробів, тож такої ситуації слід обов’язково уникати. Належна вентиляція нагнітає свіже повітря і підтримує здоров’я органів дихання худоби в належному стані.

Із носа теляти виділяється водяниста рідина, на щоках вологі смужки-доріжки від сліз. Вуха повислі, теля майже постійно лежить. Не залишайте такий стан без уваги, адже ваше теля, можливо, хворіє грипом ВРХ. Захворювання дихальних шляхів у телят – постійна проблема, що виникає в будь-яку пору року. Небезпека захворювань зростає особливо у спекотні дні, коли телята пітніють і перебувають на протягах (позаяк для охолодження тварин необхідний рух великої кількості повітря). Окрім протягів, великою проблемою для телятників є забруднене повітря. Телята зі слабким імунним захистом легко заражуються й повільніше ростуть. Дослідження підтверджують, що інтенсивність росту в перші 50 днів життя худоби тісно пов’язана із подальшою молочною продуктивністю. Якщо легені тварини були тривалий час уражені, її потенціал продуктивності більше не зможе реалізуватися повною мірою. Економічні втрати охоплюють як загибель тварин, так і витрати на лікування і підвищення загальних витрат через високий відсоток ремонту стада.

Повітря має бути чистим

Легеня худоби особливо чутливо реагує на «погане» повітря. Порівняно з масою тіла, це відносно малий орган із невеликою поверхнею для газообміну. Вона слабко еластична, що унеможливлює глибокий вдих. Аби отримати достатньо повітря, тварина дихає швидко, що призводить до інтенсивного обміну з довколишнім повітрям. Тому збудники хвороб дихальних шляхів, гази та інші шкідливі компоненти повітря легко потрапляють в організм. 80-кілограмове теля проганяє крізь свої легені щодня приблизно 30 000 л повітря. В його звичному середовищі міститься до 3 млн колонієутворюючих одиниць (КУО) на 1 м3 повітря.

Повітря просто неба містить приблизно 100–1000 КУО/м3, а в добре провітрюваному корівнику – 5000–10 000 КУО/м3. Тож свіже повітря також є вирішальним чинником для підтримання легенів худоби здоровими.

Відкритих вікон не достатньо

Вміст шкідливих газів і накопичення шкідливих мікробів, а також тепловий стрес можна знизити за допомогою добре функціонуючої вентиляції приміщення. Якщо зовнішня температура нижча повітря в телятнику, свіже повітря легше заходить у приміщення. Якщо ж ззовні тепліше, аніж усередині, тепле свіже повітря відразу ж піднімається до стелі телятника і залишає приміщення через коник зверху. А брудне повітря залишається в телятнику. А коли немає вітру,  обмін повітря в приміщеннінавряд чи відбудеться. Великі вентилятори часто переміщують повітря лише у верхній частині будівлі, а внизу – там, де перебувають тварини – повітрообміну майже не відбувається.

Для діагностики поголів’я на грип ВРХ потрібний єдиний прояв захворювання. Вимірювання швидкості руху повітря, вмісту мікробів у повітрі й визначення основних мікроорганізмів зі змиву легень є важливими показниками для постановки діагнозу. Висока концентрація аміаку в повітрі (великий шар гною під підстилкою), що можна визначити лише на рівні лежання тварин, шкодить анатомічно чутливій легені худоби. Тому слід знижувати не лише концентрацію шкідливих газів (аміак), а й вірусів у повітрі. Якщо у легені телят з вдихом потрапляє застояне із високим вмістом аміаку і високою концентрацією вірусів (інфекційний тиск) повітря, що видихається тваринами, то імунна система організму перевантажується. Тоді всі заходи терапії та профілактики не мають належного ефекту.

Правильна вентиляція у старих приміщеннях

Для низьких, погано провітрюваних старих телятників рішенням може стати вентиляційний рукав. За так званих систем надмірного тиску (англ. Positive pressure tube ventilation) свіже повітря націлено нагнітається у критичні зони приміщення. Вентилятор, вмонтований у зовнішню стіну, постійно витісняє свіже повітря в рукав. Крізь маленькі, розташовані вздовж усього рукава, точно вирахувані вихідні отвори «корисне» повітря рівномірно розподіляється всім приміщенням. Надмірний тиск забезпечує те, що «погане» повітря витісняється крізь наявні отвори в зовнішній стіні (вікна, двері, шахти) із приміщення. Швидкість повітря та обсяг подавання можна встановити точно, аби свіже повітря потрапляло безпосередньо на висоту голови тварин, не створюючи при цьому протягів і, відповідно, загрози здоров’ю телят. Крім того, тиск мікроорганізмів значно зменшується й зазвичай досягає рівня менше вихідної ситуації на 60–75%. Відтак частота діагностованих захворювань легень зменшується.

Вентиляційні рукави були розроблені для використання у телятниках. Та нині їх застосовують і в зоні очікування (накопичувач) перед доїльною залою, зоні боксів для відпочинку та доїльній залі. Також їх можливо використовувати в стайнях, пташниках і свинарниках.

Існує відчутна різниця між системами, наявними на ринку. Кожний вентиляційний рукав має бути розроблений індивідуально для певного приміщення. Так потрібна кількість повітря з необхідною швидкістю потрапить безпосередньо до бажаного місця. Для цього слід провести точний експертний аналіз конструкції приміщення. Тобто враховують виміри будівлі, розташування зони боксів, кількість тварин та бажану кратність повітрообміну.

Індивідуальні розрахунки

Якщо розміри отворів, вентилятор або діаметр вентиляційного рукава не співпадають , результатами будуть низька кратність повітрообміну, яка не зможе оптимізувати мікроклімат приміщення, або сильні протяги. Останні створюють неабияку загрозу та можуть призвести до значного погіршення стану здоров’я тварин. Без розрахунків професіоналами бажане однорідне розподілення свіжого повітря всією площею приміщення отримати вкрай важко. Тож такі критичні зони приміщення, як кути, де тварини із задоволенням «ховаються», за неправильного позиціонування отворів будуть недостатньо вентильованими (коли безпосередньо під рукавом буде протяг). Не достатньо просто завести, приміром із США, і встановити в телятнику рукав, адже без належних розрахунків усіх необхідних параметрів користі з нього буде мало.

А ось монтаж вентиляційних рукавів, навпаки, може бути простим, якщо проводити його згідно з інструкціями та беручи до уваги особливості господарства.

Аби запобігти грипу ВРХ, важливо не лише обладнати тваринницьке приміщення належними вентиляційними системами, але й оптимізувати систему годівлі телят та менеджмент.