Ірина Корчагіна, Agroexpert (Україна)
24 березня цього року дочірнє підприємство «Агроцентр ЄвроХім-Україна» на базі власної виробничої бази у Кременці Тернопільської області офіційно запустила першу в Україні, Східній Європі та пострадянському просторі установку з виробництва інгібованого карбаміду UTEC 46.
Виробнича база ДП «Агроцентр ЄвроХім-Україна» в Тернопільській області – одна із чотирьох баз компанії в Україні, тут на 8,66 га території на 12 складах можна розмістити приблизно 20 тис. т мінеральних добрив, до якої підведена залізнична гілка. Екскурсію відвідувачам провів Андрій Приходько, генеральний директор компанії-господаря. На виробничій базі в Кременці розташований, перш за все, великий центр із накопичення та перевалки традиційних мінеральних добрив, через який проходить близько 100 тис. т, із них п’яту частину фасують. Тут зберігають майже всю лінійку можливих мінеральних добрив, лише самих NPK до 7 видів, як власного виробництва «ЄвроХім», так і виробництва білоруських партнерів. На території облаштовані найбільші в Україні потужності зі зберігання та накопичення КАС із можливістю підігріву. Утім, самим КАСом хіміки не обмежились, а навіть змішують його з сіркою та замислюються над змішуванням із КАС магнію та біологічного продукту Agrinos. Іншими ключовими об’єктами виробничої бази в Тернопільській області є фасування мінеральних добрив, сухе тукозмішування, склади з водорозчинними, біологічними добривами Agrinos AB, а також новий напрям, у якому компанія планує розвиватися – зберігання кормових добавок. Але в цей день найбільша увага гостей була прикута до виробництва UTEC 46.
Вироблено вже першу 1 тис. тонн UTEC 46
UTEC 46 цього року офіційно вивели на український ринок. Як стверджує Андрій Приходько, відразу ж прийняли рішення налагодити власне виробництво в Україні. Продукт тестували на місці та порівнювали із досвідом застосування в Європі, до речі, про результати польових випробувань розповів агроном ДП «Агроцентр ЄвроХім-Україна», кандидат біологічних наук Ілля Марчук, а про іноземний – гості з німецького офісу «ЄвроХім ГмбХ» Петер Гьопер та Рубен Льойбнер.
UTEC 46 – гранульований відбірний карбамід, одне з найпопулярніший в Україні азотних добрив, на який нанесений інгібітор уреази, що своєю чергою тимчасово блокує перетворення сечовини в амоній і це дуже ефективно зменшує втрати азоту в формі амонійного азоту.
У тестовому режимі в Кременці з початку року виробили вже 1 тис. т UTEC 46, а в планах до його кінця вийти на обсяг 5 тис. т. Володимир Барабаш, менеджер із розвитку бізнесу ДП «Агроцентр ЄвроХім-Україна», знає у новій установці кожний ґвинтик, саме тому вичерпно розповів про принцип її роботи. Отож українська установка є «піонером» у Східній Європі, а вже за її прикладом чотири місяці тому запустили таку саму в Краснодарі. На черзі введення в експлуатацію ще по одній в Росії та в Україні. Все обладнання грецької компанії Kinematik, постійного технічного партнера «ЄвроХім», який враховує всі побажання та бачення клієнта під час конструювання. Вартість проекту UTEC 46 становила 300–350 тис. євро.
Особливості виробництва: гранульований карбамід та підігрівання інгібітору
У виробництві UTEC 46 використовують два продукти: гранульований просіяний карбамід та інгібітор уреази. Як пояснив пан Володимир, карбамід просіюють, щоби дрібна фракція не вбирала в себе інгібітор. Останній, до складу якого входить сім хімічних елементів, заводять із заводу-виробника «ЄвроХім ГмбХ» у Магдебурзі у так званих єврокубах об’ємом 1 тис. т. Гранульований карбамід засипають у бункер загальною ємністю приблизно 11 т. Бункер облаштований ваговою системою, яка що дві хвилини відвантажує карбамід. На тонну гранульованого карбаміду за європейськими нормами установка наносить 2,6 л інгібітору уреази. На шляху з бункера до ємності з нанесення карбамід сепарується від дрібної фракції, пилу. Для того, щоб інгібітор рівномірно обгортав гранулу карбаміду, його температура має бути 27–28°С. Для цього на «єврокуб» одягнута так звана обігрівальна сорочка температурою близько 60–70°С, а в самій ємності розміщений міксер. До використання інгібітор має перемішуватися три доби до однорідної суміші. Що нижча температура, то більшою є в’язкість інгібітору та нерівномірніше покривається гранула. В середині ємності для нанесення інгібітору міститься шнековий конвеєр, обладнаний спеціальними лопатками, які розташовані під певним кутом, аби перемішування та покриття гранул було якнайрівномірнішим. Сушити гранули не потрібно, як запевнив Володимир Барабаш, під час нанесення інгібітору вологи практично немає. Інгібітор не обсипається, оскільки його поглинає гранула. Готовий UTEC 46 світло помаранчевого кольору прямує на фасування у біґ-беґи по 600 кг або мішки по 50 кг. Виробнича потужність виробничого обладнання становить 50 м3/год чи 46 т/год карбаміду.
Контроль якості
За методикою компанії з кожної партії обсягом 1 тис. т гранульованого карбаміду, тобто вхідної сировини, відбирають пробу (500 г) і відправляють зразок в три різні незалежні лабораторії – у Бельгії, Іспанії та Німеччині. З кожної виробленої партії UTEC також беруть зразок (500 г) і аналізують. Результати акумулюють німецькому офісі «ЄвроХім ГмбХ», який контролює відповідність єдиним вимогам.