Сорти сербської селекції підкорюють український ринок

0

Олена Нінуа, Agroexpert (Україна)

Наприкінці березня в Україну завітали гості з Сербії, аби обмінятися інформацією та досвідом із українськими колегами. Приводом стала науково-практична конференція, яку організував ТОВ «АЛЬЯНС КЕМІКАЛЗ» 23 березня для спеціалістів ПАТ «Миронівський Хлібопродукт» на одному із їх підприємств у Вінницькій області, а 24 березня спільно з ТОВ «Агро Арена» – в м. Черкаси для інших агровиробників та дистриб’юторів

Провідні селекціонери Інституту польових і овочевих культур у м. Новий Сад ділилися з агрономами ПАТ «Миронівський Хлібопродукт» (МХП) досвідом вирощування та цінною інформацією щодо високопродуктивних сортів озимої пшениці («НС 40 С»), сої  «Луна», «Меркур», «Фаворит») та озимого гороху («НС Мороз»), створених в Інституті та зареєстрованих в Україні.

Індивідуальний підхід

Селекціонери та наукові співробітники Інституту допомагали розробити оптимальні технології вирощування задля розкриття максимального генетичного потенціалу врожайності цих культур. Перевагою конференції було те, що агрономи мали можливість ставити питання безпосередньо авторам сортів, котрі, як ніхто інший, могли детально пояснити всі їхні особливості. В режимі дружньої бесіди науковці розповідали про потенціали врожайності та шляхи їх збільшення, порівнювали результати отримані в Сербії з результатами в Україні. Втім, дані ці можна вважати однаковими, оскільки ґрунтово-кліматичні умови України дають змогу реалізувати генетичний потенціал сортів  сербської селекції в повному обсязі.

Наповнення портфоліо

ТОВ «АЛЬЯНС КЕМІКАЛЗ» представлене у трьох країнах – Сербії, Хорватії та Україні. Попередні 22 роки основним напрямом діяльності для фірми були реєстрація, виробництво і продаж засобів захисту рослин. «Із 2004 року ми почали займатися і насіннєвим бізнесом, – розповідає керівник Златан Вртаріч. – Нині наше підприємство пропонує високоякісне насіння – сербської та хорватської селекції». В портфоліо фірми – гібриди кукурудзи, сорти пшениці озимої та ярої, ячменю ярого, тритикале озимого, гороху озимого й сої. ТОВ «Альянс Кемікалз» є офіційним імпортером і дистриб’ютором Інституту польових та овочевих культур (м. Новий Сад, Сербія) і ексклюзивним імпортером БЦ Інституту (м. Загреб, Хорватія).

Сербські пшениця, соя та озимий горох на полях МХП

Співпраця ПАТ «Миронівський Хлібопродукт» та ТОВ «АЛЬЯНС КЕМІКАЛЗ» розпочалася в 2011 році, після того як група агрономів відвідала науковий Інститут польових і овочевих культур у м. Новий Сад, Сербія. Відтоді на полях МХП щорічно висівають сорт озимої пшениці НС 40 С, який зайняв гідне місце в сівозміні агрохолдингу та є лідером за стабільністю врожаю.

Навесні 2014 уперше в Україну і на поля МХП із Сербії завезли супереліту сорту сої «Луна» (синонім «Галина»), який визнаний одним із кращих сортів групи стиглості (0) в світі.

Восени 2016 в агрохолдингу з’явився озимий горох «НС Мороз» (еліта). Очікується, що цей сорт якомога повніше розкриє свій потенціал та вперше в Україні дасть щедрі врожаї. «Вирощування гороху «НС Мороз» можна назвати пілотним проектом, який ми розпочали за ініціативи ТОВ «АЛЬЯНС КЕМІКАЛЗ»», – зазначив Олексій Сергієнко, головний агроном МХП. Горох сьогодні стає досить привабливою для товаровиробників культурою. За врожайності 3 т/га і більше простежується вельми хороша економіка. Головна проблема вирощування традиційного гороху полягає в залежності його врожайності від вологості ґрунту, – вважає керівник агрономічної служби холдингу. А з цим, на жаль, не завжди можна вгадати. Пан Олексій впевнений, що проблему з вологістю на ранніх строках вегетації можна вирішити, висіваючи озимий горох «НС Мороз», який рано відновлює вегетацію і таким чином встигає повністю забезпечити себе необхідною для росту і розвитку вологою. Ще один плюс цієї культури в тому, що вона швидко достигає та рано звільняє поле, будучи при цьому відмінним попередником. Аби допомогти агрономам, фірма «АЛЬЯНС КЕМІКАЛЗ» постійно практикує спільні об’їзди селекційних полів і відвідування Днів Поля в Сербії та Хорватії, де виробничники можуть обрати сорти (гібриди), які потім реєструють і поставляють саме для них. Таким чином, агрономи філій мають постійний доступ до новітніх розробок інститутів, які включають в себе дослідження щодо догляду та захисту сортових посівів. «Ми завжди всебічно підтримуємо і беремо участь у нових інноваційних проектах, адже це дає шанс постійно вдосконалюватися й генерувати нові рішення в рослинництві», – наголошує пан Златан.