Інвестиційний бум вже не за горами

0

На початку лютого Європейська Бізнес Асоціація зібрала топ-менеджерів компаній-членів на традиційну зустріч EBA Global Outlook: Boosting Investments. EBA Global Outlook.  Усіх хвилює, чи планує бізнес ріст та розвиток у 2020 році, які робить прогнози в контексті макроекономіки, як відчуває себе банківська система, ритейл, фармацевтика, енергетика, стартапи,

Серед топових експертів, які поділилися своїми думками щодо перспективних галузей та можливостей для інвестування в Україну:

  • Томаш Фіала, Генеральний директор, Dragon Capital
  • Олександр Писарук, Генеральний директор, Raiffeisen Bank Aval
  • Олексій Кредісов, Керуючий партнер, EY Ukraine
  • Ігор Ланда, Генеральний директор, BT Invest Ukraine
  • Олег Ніконоров, Генеральний директор,  Regional Gas Company
  • Алекс Ліссітса, Генеральний директор, IMC
  • Борис Лабенський, Директор, DE Stada-Ukraine
  • Євген Ерік, Генеральний директор, SolarGaps

Томаш Фіала був позитивним як ніколи. Він вважає, що сучасна макроекономічна ситуація в країні є ледве не найкращою за останні 20 років. Минулий рік виявився кращим, ніж очікував бізнес.

«Влада продемонструвала більшу реформоорієнтованість, що спонукало притік капіталу та зміцнення гривні. В результаті, інфляція знизилась до 4,1% р/р, а золотовалютні резерви збільшились до 25 млрд дол. Завдяки укріпленню гривні й  виваженій фіскальній політиці, державний та гарантований борг знизився до 51% ВВП. Водночас, позитивним сигналом було підписання нового контракту на транзит газу й отримання Нафтогазом 3 млрд дол., яке дозволить перекрити  недобір доходів бюджету. Цього року бізнес очікує на прийняття земельної реформи, що додасть  0,4% до економічного росту у 2020 та 0,7% у 2021».

Томаш прогнозує, що економіка зросте на 4,0% р/р у поточному році і на 3,7% у наступному. Інфляція складатиме 5,2%, у 2021 – 6,1%. Що стосується курсу гривні, то цього року очікується подальше зміцнення середньорічного курсу, а курс на кінець року прогнозується на рівні 24 грн/дол в 2020 та 25,5 грн/ дол у 2021. Зважаючи на високу залежність бюджету від зовнішнього фінансування, одним з головним ризиків для економіки є відмова від співпраці з МВФ. Інші фактори ризику  – стан світових фінансових ринків та динаміка цін на сировинні товари українського експорту  (метал, руда, зерно, тощо). Однак бізнес налаштований на позитивну роботу та інвестування.

«Макроекономічна ситуація та фінансова стабільність є важливою передумовою зростання бізнесу в Україні. Ми в банку оцінюємо макроекономічну ситуацію сьогодні як сприятливу і маємо обережний оптимізм щодо подальшого прогресу, зауважив Олександр Писарук. — Значним внеском для макрофінансової стабілізації було успішне реформування банківського сектору.  Ефективна координація монетарної та фіскальної політики призвела до зниження інфляції до найнижчого рівня в історії України. У нас немає підстав сумніватися у прогнозі Національного банку щодо подальшого зниження облікової ставки. Отже, ми можемо очікувати зниження кредитних ставок до рівня 10-12% для надійних позичальників вже цього року».

Алекс Ліссітса розповів про основні фактори успіху в агросекторі – фінанси, люди та земля. Проблеми з кадрами досі є. Хоча за останні 3 роки заробітна плата й виросла приблизно на 120%, продуктивність особливо не зросла. Тож акцент варто робити на роботизацію, освіту, тощо. Пані Олена Деревянко, директорка ЄБА в Україні, яка модерувала зустріч, запитала про ринок землі – чи потрібен, чи на часі? Очікування бізнесу щодо відкриття ринку найближчим часом є достатньо високими, однак цей етап земельної реформи може тривати 7-8 років. У цілому, він був більш стриманим у своїх прогнозах, адже працювати є ще дійсно над чим.

Олег Никоноров наголосив, що їх офіси є GOGS FRIENDLY. Він зазначив, що зараз важливо приділяти увагу розвитку інфраструктури. Адже в Україні вона побудована на споживання 120 млрд м куб газу, однак, фактичне споживання – 30 млрд м куб. Тому, для редизайну газових мереж потрібні інвестиції. Він підкреслив, що Україні час починати користуватись новими видами енергії. Зокрема, воднем. У нас є всі можливості для виробництва цього палива, і ми будемо тестувати можливості його доставки. Так Україна зможе скоротити відставання від Європи й повернутися в сучасний порядок денний на газовому ринку.

Тож найближчим часом очікуємо на значне зростання як внутрішніх так і зовнішніх інвестицій.