ФАО прагне підвищити обізнаність про антимікробні препарати і знизити стійкість до них

0

З нагоди Всесвітнього тижня поінформованості про антибіотики 22 листопада пройшла прес-конференція «СТОП антибіотикорезистентності».

Розумне використання антимікробних препаратів надзвичайно важливе для обмеження розвитку стійких «супербактерій». Однак для зниження ризиків необхідні заходи, спрямовані на те, аби запобігти поширенню безвідповідального та надмірного використання цих препаратів. Зменшення застосування антимікробних засобів можна досягти завдяки поліпшенню гігієни, підвищенню рівня обізнаності й якості ветеринарних та медичних послуг, таких як високий рівень біобезпеки, вакцинація людей і тварин.

Відтоді як у 2016 році стійкість до протимікробних препаратів була визнана однією з найважливіших проблем охорони здоров’я, Організація Об’єднаних Націй популяризує більш розумне використання антибіотиків через реалізацію багатогалузевого підходу, що називається «Єдине здоров’я». Продовольча та сільськогосподарська організація ООН, Всесвітня організація охорони здоров’я тварин і Всесвітня організація охорони здоров’я координують цю роботу.

Артем Скрипник, консультант Європейського регіонального бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), зазначив: «Близько 60% усіх захворювань людини та 75% емерджентних (новітніх) інфекційних захворювань є зоонозними. У цьому і полягає принцип «Єдиного здоров’я»: здоров’я людини неможливо відокремити від здоров’я тварин та рослин». Національний план дій боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів Кабінет Міністрів України затвердив 6 березня 2019 року. 

«Перед Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства в рамках виконання цього плану стоїть три завдання: розробити порядок використання антибіотиків, забезпечити нагляд за їхнім обігом і обмежити застосування антибіотиків як стимуляторів росту, – повідомив Микола Мороз, генеральний директор Директорату безпеки й якості харчової продукції Міністерства аграрної політики та продовольства України. – Порядок використання антибіотиків уже розроблений. У документі йдеться про заборону застосування антибіотиків у профілактичних цілях, лікування вірусних хвороб, обмежене додавання протимікробних засобів для годівлі тварин, заборону використання антибіотиків без нагляду лікаря та здійснення лікарем записів про те, коли було проведено лікування». 

Загалом зусилля ФАО спрямовані на те, щоб фермери усвідомили важливість заходів профілактики, таких як благополуччя тварин (належні умови утримання та повноцінна збалансована годівля), щеплення, поліпшення гігієни тваринницьких приміщень, здоров’я персоналу, і раціональних методів ведення тваринництва (дотримання заходів гігієни й біобезпеки) порівняно з заходами щодо скорочення втрат після того, як епідемія вже спалахнула. Практичним прикладом раціонального застосування антибіотиків є Група МХП, яка поставила перед собою місію: зменшувати прецеденти використання протимікробних препаратів. 

Фахівці зазначають, що головними інструментами для боротьби з антибіотикорезистентністю в тваринництві є: 

Біобезпека (для виробників продуктів харчування) 

  • Особиста гігієна персоналу
  • Вакцинація
  • Активний державний нагляд за утворенням резистентних штамів 
  • Впровадження галузевих стандартів та найкращих практик серед промислових виробників продукції тваринництва