Елеватор із найбільшою в Європі сушаркою

0

Ірина Корчагіна, Agroexpert (Франція – Україна)

Компанія MAASSEEDS показала «Кращим молодим агрономам» свій елеватор, який було споруджено 30 років тому із найбільшою на той час сушаркою в Європі. Тоді він у першу чергу працював із підприємствами з виробництва крохмалю.

Елеватор, який тут називають за колишньою назвою компанії MAЇSADOUR, побудували у 1987–1988 рр. Його загальна потужність зберігання становить 145 тис. т, у тому числі 20 тис. т у вертикальних силосах та 125 тис. т у сховищах-ангарах із підлоговим зберіганням. Контроль за всіма процесами автоматизований та здійснюється із сучасного пульта управління. Робочий сезон елеватора триває зазвичай із 22 вересня по 20 листопада.

Елеватор із найбільшою в Європі сушаркою

Завальна (приймальна) яма може приймати 500 т/годину. 98% становить волога кукурудза. Її спрямовують на попереднє складування у вологому стані, а звідти – на досушування. Ємності для попереднього накопичення кукурудзи становлять 10 тис. т. Якщо кукурудзу не відправляють одразу на сушіння, є можливість забезпечити її вентиляцію. Завдяки цьому кукурудза може зберігатися 3–4 дні без ризику перегрівання. На елеваторі стоїть сушарка французького бренда SATIG, яка здатна висушити за годину 350 т кукурудзи з вологістю 33%. На період спорудження елеватора потужності із сушіння були найбільшими в Європі, – про це нам розповіло керівництво компанії.

Сушарка працює на газі, який надходить до сушильних камер трубами під землею. Вологу кукурудзу відправляють на чотири сушарки. До цього вона проходить через обертальне обладнання для доочищення, де відсортовуються нестандартні зерна та домішки, частини стебел і знімаються рештки обгорток. Сушильні камери об’єднані попарно. В перші дві ємності кукурудзу закладають із вологістю 30%, де її досушують до 15% протягом 6 годин низхідним потоком температурою 80°С. Після цього зерно вже охолоджене, тож його можна напряму доставляти в сховища. Продуктивність двох перших камер – 120 т/год. У дві інших сушарки завантажують зерно такої самої вологості (30%) й сушать за температури 80–100°С, на виході отримують із вологістю 17–18% та температурою приблизно 50°С. Загальна продуктивність такого досушування – 180 т/год. Надалі теплу кукурудзу охолоджують шляхом вентилювання, завдяки чому відбувається її досушування до 15%.

На місці мають лабораторію власного контролю. Перевіряють вміст пошкодженого зерна, домішки, відсутність запаху. Протягом року на елеваторі працюють 4 постійних працівники і два тимчасових. Підчас сезону сушіння у три зміни по 8 годин зайняті 22 особи. Зерно приймають із 6 до 22 години. У регіоні діє правило заборони завезення зерна на елеватор у неділю. Тому вантажівки зазвичай приймають із понеділка до суботи, утім, за потреби сушарка працює в неділю.

Більшість зерна кукурудзи зберігається в ангарах. Загалом на зберігання кукурудза відправляється із вологістю 15,5%. Сховища обладнані активним вентилюванням, яке сприяє досушуванню та запобігає самозігріванню зерна.

Після спорудження елеватора його першочерговим завданням було обслуговування галузі виробництва крохмалю. Спочатку тут продукцію сушили лише прохолодним повітрям на вимогу виробників крохмалю, але це було дуже дорого й переробники відмовлялися сплачувати різницю. Нині найбільшим клієнтом елеватора є Cargill, вся кукурудза потім направляється до міста Байоне, звідти – в Нідерланди кораблем.