АО та ВПП об’єднують зусилля, щоб очистити сільськогосподарські землі від вибухонебезпечних залишків війни

0

Фото: ©ФAO/В’ячеслав Ратинський

Україна: ФАО та ВПП об’єднують зусилля, щоб очистити сільськогосподарські землі від вибухонебезпечних залишків війни та допомогти фермерам відновити виробництво

Мета програми – не допустити довгострокову залежність України від продовольчої допомоги

22 червня 2023, Київ/Рим – Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) та Всесвітня продовольча програма (ВПП) розпочали у співпраці з партнерською організацією з розмінування «Швейцарським фондом з протимінної діяльності (FSD)» реалізацію спільної програми для підтримки дрібних фермерів та сільських домогосподарств, що найбільше постраждали від війни.

Програма вже розпочалась на території Харківської області, а згодом буде поширена на Миколаївську та Херсонську області, і буде орієнтована на фермерів із земельними ділянками до 300 гектарів, а також на сільські домогосподарства, які вирощують продукти харчування для власного споживання.

Програма спрямована на безпечне повернення земель до сільськогосподарського використання, зокрема через очищення від мін та інших вибухонебезпечних залишків війни, з метою відновлення джерел засобів для існування в сільському господарстві, сприяння відновленню економіки України та поступового зниження потреби тисяч родин, що мешкають у сільській місцевості, в гуманітарній допомозі.

Війна в Україні завдала шкоди сільському господарству та виробництву продуктів харчування, порушила ланцюжки постачання та експорт, призвела до збільшення виробничих витрат і до появи великої кількості мін.

Згідно з опублікованою в лютому 2023 року «Швидкою оцінкою шкоди та потреб», виробництво зернових і олійних культур в Україні скоротилося у 2022 році на 37 відсотків. Майже 90 відсотків дрібних виробників сільськогосподарських культур, опитаних ФАО в Україні, повідомили про зниження доходів внаслідок війни, і кожен четвертий повідомив про припинення або значне скорочення своєї сільськогосподарської діяльності.

«Очищення землі від вибухонебезпечних залишків війни ‒ це перший крок до відновлення життєстійких і успішних сільських громад в Україні, які опинилися на передовій цієї війни, та запобігання їхній довготривалій залежності від гуманітарної допомоги», ‒ зауважила Деніз Браун, Координаторка системи ООН із гуманітарних питань в Україні.

«Багато сімей та дрібних фермерів у прифронтових регіонах нічого не сіють цього сезону, оскільки знають, що їхні поля небезпечні, або вони ризикують життям, вирощуючи культури на замінованих землях чи забруднених ґрунтах, ‒ сказав П’єр Вотьє, голова офісу ФАО в Україні. ‒ Очікується, що методи, які ми застосовуємо для відновлення, реабілітації та збереження ґрунтів сприятимуть поверненню людей до сільськогосподарської діяльності та відновленню засобів до існування в сільській місцевості, а також допоможуть підтримати сільськогосподарське виробництво в Україні».

«Якщо не вжити термінових заходів, сільськогосподарське виробництво в Україні продовжить скорочуватися, що матиме прямі наслідки для продовольчої безпеки та різноманітності раціону харчування в країні, а також може мати потенційний вплив на регіональні та світові ринки», ‒ зазначив Метью Холлінгворт, представник ВПП та регіональний директор в Україні.

Спочатку ФАО, ВПП та FSD у тісній співпраці з громадами, місцевою владою та Міністерством аграрної політики та продовольства України визначать за допомогою супутникових зображень і нанесуть на карту межі земель, які потребують розмінування. На другому етапі групи з розмінування обстежуватимуть і здійснюватимуть очищення земель від мін та інших вибухонебезпечних залишків війни, надаючи перевагу земельним ділянкам, що можуть бути швидко розміновані з проведенням мінімальних робіт з їх очищення. На третьому етапі ФАО та FSD проведуть аналіз ґрунту для оцінки його забрудненості забруднювальними речовинами, що залишилися після розриву боєприпасів. Одночасно з цим ФАО та ВПП проведуть опитування серед дрібних фермерів і сільських родин, щоб з’ясувати, які фактори виробництва і ресурси необхідні їм для відновлення сільськогосподарського виробництва, і за можливості нададуть їм пряму підтримку в натуральній або грошовій формі.

Станом на сьогодні, проєкт вартістю 100 млн доларів США потребує фінансування в розмірі 90 млн доларів США. За оцінками ФАО та ВПП, за відсутності необхідності надання прямої продовольчої допомоги сільським громадам, економічна вигода може скласти до 60 млн доларів США на рік. Проєкт отримав підтримку Гуманітарного фонду України, фонду спільного фінансування ООН, а також приватних донорів.