Ear Pinching (Beer Bottle Ears) – Стискання качана (ефект пивної пляшки)
Симптоми: кількість рядів у качані може зменшитись на половину або на 2/3 знизу догори (наприклад із 16 до 7 або 8 рядів). Довжина рядів зазвичай не змінюється. За формою такий качан нагадує скляну пивну пляшку зі звуженим горлечком.
Причини: сильний стрес на стадії розвитку 7–10 листків, що може бути викликано посухою, заморозками або ж несвоєчасним внесенням гербіциду. На малюнку зображено вплив гербіциду з групи сульфонілсечовин на розвиток рядів качана.
Blunt Ear Syndrome (Beer Can Ears, Ear Stunting) – Синдром «тупої» верхівки качана (ефект бляшанки)
Симптоми: зернівки розвиваються нормально біля основи качана, однак його довжина може дорівнювати половині стандартного розміру, характерного для сорту. При цьому кількість рядків не змінюється. Качан просто зупиняється в розвитку. Верхівка безплідна, суха і недорозвинена.
Причини: достеменна причина виникнення цього дефекту невідома, однак існує низка припущень: різке зниження температури у фазі 8–12 листків, реакція на регулятори росту, використання гербіцидів у фазі 7–10 листків. На полі такі пошкодження зазвичай проявляються локально і в невеликих кількостях.
Multiple Ear Syndrome – «Пальчастість» качана (формування кількох генеративних пагонів з одного вузла)
Симптоми: декілька качанів розвиваються на одній спільній ніжці. Деякі з них можуть містити плюскле недорозвинене зерно або бути взагалі без зерна. При цьому обгортка качана не вкорочується.
Причини: може бути пов’язано з температурними стресами у фазі 8–12 листків.
Drought Damaged Ears – Пошкодження посухою (синдром недозрілих качанів)
Симптоми: маленькі деформовані качани з невеликою кількістю зерен, особливо на верхівці, через зменшення кількості рядів та зерен у ряду.
Причини: найчастіше тривала посуха з середини вегетативного розвитку до початку наливання зерна. Також може вплинути дефіцит азоту та висока густота рослин.
Tassel ears – Формування качана на волоті (англ. Tassel ears)
Симптоми: комбінування чоловічого й жіночого суцвіть. Качан у цьому випадку недорозвинений і містить обмежену кількість зерен. Такі аномалії можуть виникнути у рослини з нормально вегетуючими генеративними органами.
Причини: «паразитуючі» на волоті качани часто з’являються через стрес, отриманий рослиною внаслідок паводку, граду, морозу, гербіциду чи якими-небудь іншими пошкодженнями. Деякі гібриди мають схильність до утворення таких качанів у певних умовах навколишнього середовища. Найчастіше такі рослини ростуть з країв поля.
Diplodia Ear Rot – Диплодіозна гниль качана
Симптоми: частина качана або він цілком покривається білою гниллю, що утворюється між зернівками. Зараження зазвичай починається з основи качана і доходить до його кінчика. Пізніше біла пліснява перетворюється на сірувато-коричневий наліт, що стає помітним і на обгортках. Качан може всохнути та покритися зморшками, зерна – приклеїтись до обгортки. Залежно від властивостей гібридів кукурудза відрізняється за стійкістю.
Причини: хвороба викликана грибком Stenocarpella maydis і може уражувати рослини на пізніх стадіях вегетативного розвитку, протягом цвітіння аж до наливання зерна.
Poor Pollination at Ear Tip – Незапліднена верхівка качана
Симптоми: незапліднені зерна на верхівці качана.
Причини: можуть критися в шкідниках, які знищили тичинкові нитки, температурних стресах, або тому, що верхні тичинкові нитки не змогли пробитися назовні через щільну обгортку качана.
Poor, Incomplete Kernel Set – Череззерниця
Симптоми: качан частково або майже не запліднений, зернівки великого нетипового розміру, обгортка качана щільна.
Причини: в основному – часова невідповідність між викиданням волоті та появою ниток унаслідок дії високих температур і дефіциту вологи. Запиленню може заважати також дія гербіцидів, дефіцит фосфору, діяльність шкідників.
Tip Dieback – Відмирання верхівки
Симптоми: незапліднені зернівки або передчасне всихання насіння на верхівці качана у стадії молочної чи молочно-воскової стиглості.
Причини: стресові умови на початкових стадіях розвитку зерна – високі температури, дефіцит азоту, листкові хвороби, тривала похмура погода.
Zipper Ears – Ефект «застібки» на качані кукурудзи
Симптоми: часткова або повна відсутність зерен уздовж одного або декількох рядів в основному внаслідок абортації зерна. Качани деформуються і вигинаються через диференціальне утворення зерен вздовж качана.
Причини: достеменно невідомі. Найчастіше такі випадки асоціюються з сильними температурними стресами або дефоліацією після запилення.
Chaffy Ears – Плюсклість качана
Симптоми: легкі качани з плюсклими зморшкуватими зернівками. Між качаном і зернівкою помітний простір, що вказує на недостатнє її наливання.
Причини: сильний стрес на стадіях розвитку R4–R5 (воскова стиглість – наливання зерна) викликаний морозом, посухою, градом, сильним калійним голодуванням. Також таку реакцію можуть спровокувати листкові хвороби та загущеність посівів.
Kernel Red Streak – Червоні жилки на зерні
Симптоми: червоні жилки вздовж боків зернівки. Зазвичай це проявляється на верхівці качана.
Причини: симптоми викликані токсинами, що секретують кліщі, котрі живляться на кукурудзі.
Bird Damage – Шкодочинність птахів
Симптоми: качани з характерними локальними пошкодженнями: зернівки пошкоджені частково або повністю знищені, знебарвлені, часто уражені грибковими хворобами. Такі пошкодження можуть бути характерними і для комах.
Причини: неправильне вертикальне розміщення качана і погане покриття обгорткою дає змогу птахам легко живитися зернівками. Пошкодження птахами може викликати повторне ураження хворобами або шкідниками.
Western Bean Cutworm Ear Injury – Ушкодження личинками комах
Симптоми: осередки повного чи часткового пошкодження зернівок, найчастіше повторно уражені грибковими хворобами.
Причини: спричинено комахами, здатними проникнути крізь обгортки качана для відкладення там яєць.
Джерело: Університет Огайо, США http://u.osu.edu