Віктор Марченко, канд. техн. наук, Agroexpert (Угорщина – Україна)
Дванадцяті за ліком Дні преси компанії LEMKEN, що зібрали 137 журналістів із 27 країн світу, видалися насиченими, змістовними і цікавими. Місцем проведення цього заходу обрали одне з фермерських господарств на заході Угорщини, поблизу кордону з Австрією.
Фірма LEMKEN веде свою історію із 1780 року, коли німецький коваль Вільгельмус Лемкен розпочав свою справу – виготовлення плугів. Підприємство належить родині Лемкен. На сьогоднішній день компанією керує Нікола Лемкен, яка є її власницею у 7-му поколінні. Компанія протягом усього періоду існування виробляє якісну та високоефективну техніку для різноманітних технологій обробітку ґрунту. З 1997 року розпочали виготовлення посівних агрегатів, а з 2005 – навісних та причіпних обприскувачів. Головний завод і керівництво компанії LEMKEN розміщені у місті Альпен, що розташоване на лівому березі Нижнього Рейна. Крім Альпена, заводи компанії також функціонують у Хетцераті, Фьорені та Меппені.
Гостей заходу привітала Нікола Лемкен та генеральний директор Ентоні ван дер Лей. У своїх промовах вони розповіли про розвиток компанії протягом останнього часу. Зокрема товарообіг компанії за 2015 рік був 327 млн євро, що на 4,7% менше, ніж у попередньому році. Частка експорту компанії становить 73%. Як і раніше, техніка LEMKEN має великий попит на ринках Польщі, Угорщини, Румунії та Болгарії. Приємно відзначити, що підвищилися продажі в Україні. Порівняно новими ринками збуту стали Канада та Китай, де також спостерігається позитивна динаміка. Чисельність персоналу LEMKEN у всьому світі зросла, і налічує понад 1300 співробітників.
Торік із конвеєрів підприємства всього зійшло 13 370 одиниць машин. Серед них найбільшу частку становлять плуги та машини для стерньового обробітку ґрунту, а найменшу – штангові обприскувачі.
Крім інвестицій у виготовлення машин, компанія LEMKEN вклала чимало коштів у модернізацію виробництва та будівництво. Загальний обсяг інвестицій склав 33 млн євро. Добудовали завод у м. Харен, де із 2016 виготовляють усі причіпні та навісні обприскувачі. В Альпені введено в експлуатацію нове проектно-конструкторське приміщення, випробувальний цех і створено понад 100 робочих місць. Також заплановано у другій половині 2016 року завершити будівництво учбового центру AgroFarm для навчання і нового майданчику для збуту та сервісу техніки LEMKEN у Франції, поблизу Орлеана.
Демонстрація агрегатів
Родзинкою Днів преси була демонстрація новинок компанії LEMKEN. Усі ці новітні розробки презентували у павільйонах Міжнародної спеціалізованої виставки Agriteсhniсa-2015, що відбулася у Ганновері (Німеччина) восени торік. А тепер з’явилася нагода побачити всі ці машини у роботі на полях та на власні очі переконатися в їхній ефективності.
Журнал Agroexpert був незмінним учасником останніх чотирьох Днів преси, і тому має змогу об’єктивно оцінити вагомість презентованих новинок. Тож розпочнемо з найгучніших новітніх розробок.
Принципово нові розробки
Система OptiLine для плугів Diamant. Для компенсації бокового зносу, що виникає під час експлуатації напівнавісних плугів Diamant, та завдяки цьому економії палива, компанія LEMKEN пропонує систему регулювання OptiLine, яка, до речі, на Міжнародній виставці Agriteсhniсa-2015 була відзначена срібною нагородою.
Такий ефект досягається завдяки застосуванню додаткового гідравлічного циліндра у точці обертання плуга. Точка прикладання тягового зусилля трактора та плуга є незмінною. За допомогою додаткового гідроциліндра, у якому змінюється тиск та хід штока, на трактор передається додатковий крутний момент у горизонтальній площині, який і компенсує «шкідливий» боковий знос. У результаті лінія тяги між трактором та плугом зміщується у напрямку центру задньої вісі трактора, і бічне зусилля плуга Diamant зводиться до мінімуму.
Регулюючи тиск у гідросистемі, тракторист може фактично нівелювати боковий знос, завдяки чому трактор їде рівно. До того ж система OptiLine зменшує витрату палива на 10%. Крім того, це нововведення значно полегшує роботу тракториста, оскільки не потрібно весь час підкермовуванням компенсувати бічне зусилля плуга.
Сівалка Solitair 25. Це практично нове покоління пневматичних рядкових сівалок. Solitair 25 була вперше представлена на Міжнародній виставці Agriteсhniсa-2015, а новий дозатор насіння, що встановлено на цій сівалці, був відзначений срібною медаллю виставки.
Solitair 25 – перша сівалка, оснащена функцією автоматичного пробного висіву, яку можна запустити безпосередньо із кабіни трактора. Для цього спочатку через термінал вводять необхідні параметри, такі як маса зерна, норма висіву та робоча швидкість під час сівби. Така функція стала можливою завдяки новим вертикально розташованим дозаторам. За допомогою вентилятора насіння через напрямний канал подається на зважування до насіннєвого бункера. Отриманий результат фіксує комп’ютер, а насіння після зважування автоматично вивантажується у бункер. Трактористу варто лише підтвердити кількість зваженого насіння та робочу швидкість, і відразу після цього можна розпочинати сівбу.
Кожен дозатор приводиться в рух окремим електродвигуном, завдяки чому можна керувати кількістю насіння за допомогою частоти обертання ротора. Таким чином забезпечується потрібний потік насіння за будь-якої ситуації.
Унікальною особливістю сівалки Solitair 25 є можливість комбінувати її з п’ятьма ґрунтообробними машинами. А на триточкову навіску можна замість традиційного висівного модуля прилаштувати просапну сівалку Azurit. За такої універсальності Solitair 25 є досить ефективною з економічної точки зору.
Просапна сівалка Azurit. Уперше сівалку Azurit компанія LEMKEN представила ще на виставці Agritechnica-2013, але у роботі учасники Днів преси змогли побачити її лише тепер. Сівалка призначена для сівби соняшнику, кукурудзи, ріпаку та сої. Робоча швидкість – до 15 км/год.
Головною особливістю сівалки Azurit є нова система висіву DeltaRow, яка дає змогу оптимально розподілити насіння площею. Цим вона відрізняється від традиційних технологій сівби, згідно з якими насіння висівається в один рядок. Конструктори LEMKEN роблять ставку на два зміщених один відносно другого рядки з інтервалом між ними 12,5 см. Завдяки цьому на кожну рослину припадає на 70% більше площі, що дає їй змогу краще використовувати вологу та поживні елементи. Конструкцією сівалки Azurit передбачена можливість внесення під час сівби мінеральних добрив (посередині між двома напіврядами).
До окремих висівних агрегатів насіння надходить із центрального насіннєвого бункера завдяки системі Seed on Demand (насіння за потреби). Два синхронізованих диска розподіляють його для перемінного постачання на два дводискових сошники висівного вузла, завдяки чому насіння висівається у двох напіврядах не навпроти одне одного, а у шаховому порядку. Після сівби обидва напіврядки закриваються V-подібним притискним роликом.
Оновлені машини
Плуги Juwel 8. Компанія LEMKEN розширює асортимент навісних плугів. Відтепер плуги Juwel 8 доступні у версіях М та МV. У базовій комплектації вони оснащені інноваційними корпусами DuraMaxx. Суцільні або смугові корпуси зі сталі, пластику або у гібридному виконанні відповідають усім вимогам. Це дає змогу комбінувати їх смугами зі сталі та пластику залежно від типу ґрунту та його вологості. Зміна смуг на корпусах відбувається швидко та без додаткового інструмента. За бажанням клієнта Juwel 8 М обладнують корпусами Dural, робочі органи якого кріпляться стандартним способом за допомогою болтів.
Характерною особливістю Juwel 8М є механічне регулювання кута нахилу рами плуга за допомогою двох болтів із кожного боку башти. Ця модель є вдосконаленою версією всім добре відомих навісних плугів «Опал», частину з модельного ряду яких вони замінять із 2017 року.
Новітньою розробкою компанії LEMKEN є ISOBUS-керування Turncontrol Pro навісними плугами Juwel. За допомогою Turncontrol Pro можна керувати електрогідравлічним оборотом рами плуга, зміною глибини обробітку та ширини захвату, гідравлічним нахилом рами плуга або положенням опорного колеса через термінал ССІ 200 або ISOBUS-систему без застосування важелів гідравліки трактора.
Культиватор Karat 12. Суттєвих змін зазнав культиватор для інтенсивного стерньового обробітку ґрунту Karat 12 шириною захвату від 4 до 7 м. Чотири ряди лап із шириною міжрядь 23 см забезпечують відмінне розпушування та перемішування ґрунту на глибину до 30 см. Враховуючи те, що передбачена можливість використання восьми видів лап різноманітної форми, Karat 12 відмінно працює в будь-яких умовах експлуатації. Для досягнення максимальної продуктивності рекомендується використовувати лапи із твердосплавним покриттям К8Н.
У базовій комплектації культиватори Karat 12 оснащені системою захисту від перевантажень (лапи можуть відхилятися на 20 см за висотою). Зусилля спрацювання захисту становить 550 кг.
За допомогою гідравлічного регулювання глибини можна плавно змінювати глибину обробітку завдяки певному положенню прикочувальних котків, не виходячи із кабіни трактора.
Як опцію у новому культиваторі Karat 12 запропоновано гідравлічний підсилювач тягового зусилля, що зменшує буксування, а отже, і витрату палива.
Дискова борона Heliodor 9. Оновлена коротка дискова борона Heliodor 9 відтепер оснащена дисками діаметром 510 мм, що на 45 мм більші, ніж у попередній моделі. Завдяки цьому збільшилася глибина обробітку до 14 см, а також подовжився термін експлуатації машини. Як і на попередніх моделях, на дисках Heliodor 9 встановлено радіально-упорні підшипники, які не потребують обслуговування, геометрія стійки також залишена без змін.
Новою є опційна гідравлічна система регулювання глибини обробітку, яку використали на навісних та напівнавісних моделях. Відтепер користувач може обрати механічне або гідравлічне регулювання глибини безпосередньо із кабіни трактора.
Дискові борони Heliodor 9 виготовляють із робочою шириною 4,5 та 7 м у навісному та напівнавісному виконаннях. А якщо застосувати Heliodor 9 із системним носієм Gigant 12 S, то ширина захвату становитиме 16 м, а годинна продуктивність такого агрегату буде близько 25 га.
Дискова борона Rubin 12. Модернізована коротка важка дискова борона Rubin 12 має робочу ширину 7 м і відмінно працює на полях із великою кількістю рослинних решток. Така успішна робота цього знаряддя стала можливою завдяки двом рядам напівсферичних вирізних дисків діаметром 736 мм. Якісній роботі Rubin 12 сприяють симетричне розміщення дисків у кожному ряду, а також те, що диски встановлені під кутом 20° до поверхні ґрунту та під кутом 16° до напрямку руху. Завдяки цьому поверхня поля залишається рівномірно обробленою, починаючи з глибини обробітку 7 см.
Стійки дисків мають оригінальну вигнуту та закручену форму, аби створити максимум вільного простору між дисками, і таким чином запобігти забиванню рослинними рештками. Модуль гідравлічного регулювання глибини дає змогу налаштовувати плавне регулювання з місця оператора. Прикочувальні котки на маятниковій підвісці забезпечують чудове копіювання рельєфу ґрунту за всією шириною захвату.
Обприскувачі Vega. Причіпний штанговий обприскувач Vega вперше демонстрували на Міжнародній виставці Agriteсhniсa-2011. А всі ці роки його випробовували та вдосконалювали. Цей агрегат пройшов усі стадії вдосконалення, і готовий до серійного виробництва.
Обприскувачі Vega виготовляють у декількох модифікаціях із трьома варіантами місткості бака для робочого розчину 3000, 4000 та 5000 л та SEH-штангами робочою шириною захвату від 15 до 24 м. Обприскувач обладнано двома насосами: один призначений для створення тиску у нагнітальній комунікації, а другий – для самозаправлення, перемішування робочого розчину в баку тощо.
На новому обприскувачі вже не знайти великої кількості кранів та клапанів, які потрібно крутити в той чи інший бік, аби виконати бажану операцію. Сьогодні всі ці маніпуляції виконуються за допомогою електрогідравліки. З лівої боку бака над промивним шлюзом розміщений оновлений центр керування, який дещо нагадує термінал із дисплеєм та кнопками, встановлений у тракторі.
Новизною на обприскувачах Vega є прокладений у алюмінієвій штанзі циркуляційний трубопровід, завдяки якому забезпечується постійна рециркуляція робочого розчину. Тож відтепер у трубопроводі немає мертвих зон, а розчин пестицидів одразу потрапляє до розпилювачів.
Клапанами з електроприводом зручно керувати через термінал поруч із промивним шлюзом або через меню MegaSpray терміналу LEMKEN CCI-200 у кабіні трактора.