Вадим Андрущак,ТОВ «Пьотінгер Україна»
Пам’ятаєте запах сіна, заготовленого вручну: скошене косою, перевернуте вилами, зібране граблями? З нього можна було чай заварювати, а на ньому цілюще виспатись. Різниця із сіном, заготовленим промислово, технікою, одна – кількість пилу. Наскільки це драматично? Ну, ніби ще жодна корова скаргу не написала. На практиці надлишкова сира зола (лабораторний показник, що характеризує вміст пилу у кормах) має такі основні наслідки:
- Патогенні мікроорганізми зменшують поживність корму. 1% вище природних 10% забирає 200 кг молока від корови за рік.
- Продукти життєдіяльності патогенних мікроорганізмів у силосі в кращому випадку показують вміст антибіотика в молоці, хоча його й не кололи.
(Джерело: Наково-досліднийкий інститут Гумпенштайн, Австрія, www.raumberg–gumpenstein.at/ ):
Тепер, усвідомлюючи фізіологічну й економічну функцію чистоти кормів, ми розуміємо вимогу виробників молока, яку винесено у назву статті. Основний постачальник бруду до кормів є сіно та трав’яний силос, оскільки вони після скошування залишаються на полі й техніка ще тричі контактує робочими органами із пилом. Критичною операцією у ланці є згрібання трави.
Пізнавальне опитування провів інститут Вайнштефан, Тріздорф (Баварія, ФРН), результати наведені на графіках 1-3.
Щодо питання про основну причину забруднення кормів пилом та землею думки дещо розділились. Але більшість опитуваних назвали основною причиною забруднення валкування кормів (майже половина опитаних), на другому місці – косіння (40%), на третьому місці – ворушіння. Підбирання – чи то комбайном, причіп-підбирачем чи прес-підбирачем – майже не впливає на процес забруднення кормів.
Цікавими виявилися думки аграріїв з приводу дій для зменшення забруднення кормів. Переважна більшість (72%) фермерів вказали на акуратне встановлення/регулювання валкувача! Так само високо опитувані оцінили значення догляду за самими кормовими площами. Лише після цього ідуть вимоги виставляти висоту зрізу косарки не нижче 6 см та найкраще копіювання поверхні поля робочими органами кормозаготівельної техніки. І хоча продуктивність валкувача поставили лише на друге місце, тенденція до збільшення робочої ширини захвату цього агрегата зберігається.
Підсумуємо: Для більшості підприємств-виробників молока найважливішим під час заготівлі кормів є мінімальне їх забруднення, а не чистота поля після згрібання. Недооцінка цього фактору забирає щонайменше 200 кг молока від корови за рік та знижує його якісні показники, аж до наявності антибіотиків в аналізах, навіть у разі, якщо їх не застосовували. Валкувач підбирають так, аби він якомога менше згрібав землі, в найкращому разі не торкаючись її зовсім. Продуктивність можна отримати шляхом збільшення ширини захвату або кількості машин, а не завдяки швидкості.